Concert de colinde de Crăciun şi Hanuka la Caransebeş
Corul Episcopiei Caransebeş a susţinut duminică, 21 decembrie, un concert extraordinar de colinde tradiţionale de Crăciun, dar şi de Hanuka. Evenimentul a fost găzduit de Sinagoga Caransebeş şi a reprezentat o colaborare importantă între comunitatea ortodoxă şi cea evreiască. Membrii corului au învăţat câteva cântece în ebraică, iar spectatorii i-au aplaudat îndelung pentru efortul depus.
Ivan Bloch, membru al comunităţii evreieşti din Lugoj, s-a arătat încântat de această colaborare şi le-a vorbit caransebeşenilor despre istoria evreilor, o comunitate aflată în scădere în România.
![Concert de colinde de Crăciun şi Hanuka la Caransebeş Concert de colinde de Crăciun şi Hanuka la Caransebeş](https://i0.wp.com/www.radioresita.ro/wp-content/uploads/2014/12/DSC_1602th.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol editat de Valentina Adam, 21 decembrie 2014, 19:55
(Lavinia Călina)