Caraș-Severin, în prim-plan la nivel național: cea mai mare alocație medie pentru copii la final de 2025
Alocațiile de stat pentru copii achitate la finalul anului 2025 au totalizat aproape 1,19 miliarde de lei, suma medie plătită pentru fiecare beneficiar fiind de 335,32 lei, potrivit datelor centralizate de Agenția Națională pentru Plăți și Inspecție Socială. Caraș-Severinul s-a remarcat la nivel național prin cea mai mare valoare medie a alocației, de 343,33 lei, depășind media națională.
Articol editat de Cristina Corocan, 6 ianuarie 2026, 10:22 / actualizat: 6 ianuarie 2026, 11:22
Timiș, printre județele cu cei mai mulți beneficiari
În aceeași perioadă, Timișul s-a numărat printre județele cu cel mai mare număr de beneficiari, cu 117.915 copii care au primit alocație de stat. La nivel național, au beneficiat de acest sprijin 3.548.772 de copii, cei mai mulți fiind înregistrați în București și în județe cu populație numeroasă.
Distribuția beneficiarilor la nivel național
Potrivit ANPIS, cei mai mulți beneficiari s-au aflat în București, urmat de județele Iași, Suceava, Cluj, Constanța și Bacău. La polul opus, Caraș-Severin s-a numărat printre județele cu cel mai mic număr de beneficiari, alături de Tulcea, Covasna și Mehedinți, aspect explicat de structura demografică a acestor zone.
Alocația de stat, sprijin universal pentru copii și tineri
Alocația de stat are caracter universal și este acordată copiilor cu vârsta de până la 18 ani, precum și tinerilor care au împlinit această vârstă, dar urmează cursurile învățământului liceal sau profesional, până la finalizarea studiilor. Măsura reprezintă unul dintre principalele instrumente de sprijin financiar pentru familiile cu copii din România.
sursa foto: Agerpres