Ascultă Radio România Reșița Live

Bilanţul COVID: 618 cazuri noi şi 61 de decese, la nivel naţional

În urma testelor efectuate la nivel naţional, faţă de ultima raportare, au fost înregistrate 618 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2. Până astăzi, pe teritoriul României au fost confirmate peste 1 milion 74 de mii de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.   

Bilanţul COVID: 618 cazuri noi şi 61 de decese, la nivel naţional

Articol editat de Vali Hora, 20 mai 2021, 15:13

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba21069261,12
2.Arad2354680,47
3.Argeș27161190,75
4.Bacău25962110,28
5.Bihor29046170,76
6.Bistrița-Năsăud1182180,55
7.Botoșani14089140,36
8.Brașov43466300,73
9.Brăila1320080,50
10.Buzău12502140,45
11.Caraș-Severin11351240,98
12.Călărași999730,43
13.Cluj57248441,11
14.Constanța42743140,53
15.Covasna848360,76
16.Dâmbovița2240040,42
17.Dolj26498160,44
18.Galați27437130,55
19.Giurgiu1096370,43
20.Gorj918130,17
21.Harghita8219100,64
22.Hunedoara2280080,69
23.Ialomița1071320,35
24.Iași42196260,41
25.Ilfov44912150,94
26.Maramureș2030550,27
27.Mehedinți828240,62
28.Mureș23809140,66
29.Neamț18777190,58
30.Olt14506100,47
31.Prahova34950341,01
32.Satu Mare1293760,28
33.Sălaj1089040,67
34.Sibiu26327350,90
35.Suceava24101100,26
36.Teleorman1363050,55
37.Timiș54123190,73
38.Tulcea8375110,58
39.Vaslui1589650,26
40.Vâlcea16319110,52
41.Vrancea1062550,45
42.Mun. București182852910,82
43.Cazuri noi nealocate pe județe  590*-20 
 TOTAL1.074.297618 

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 159 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA7
2ARAD0
3ARGEŞ10
4BACĂU3
5BIHOR3
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI2
8BRĂILA1
9BRAŞOV7
10BUZĂU3
11CĂLĂRAŞI1
12CARAŞ-SEVERIN6
13CLUJ7
14CONSTANŢA4
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA3
17DOLJ0
18GALAŢI3
19GIURGIU2
20GORJ4
21HARGHITA2
22HUNEDOARA2
23IALOMIŢA2
24IAŞI6
25ILFOV5
26MARAMUREŞ1
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI17
29MUREŞ3
30NEAMŢ9
31OLT2
32PRAHOVA11
33SĂLAJ2
34SATU MARE0
35SIBIU2
36SUCEAVA2
37TELEORMAN3
38TIMIŞ6
39TULCEA5
40VÂLCEA5
41VASLUI5
42VRANCEA1
 TOTAL159

Până astăzi, 29.777 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 19.05.2021 (10:00) – 20.05.2021 (10:00) au fost raportate 61 de decese (36 bărbați și 25 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Arad, Bihor, Brașov, Brăila, Caraș-Severin, Cluj,  Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Harghita, Ialomița, Iași, Mehedinți,  Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 3 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 4 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 14 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 19 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 21 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

56 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 4.137. Dintre acestea, 663 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.713.542 de  teste RT-PCR și 1.071.023 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 20.560 de teste RT-PCR (10.626 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.934 la cerere) și 10.692 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 11.938 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 4.629 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 40.689 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 69 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 732 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 972 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 19 mai, 1.314 sancțiuni contravenționale, în valoare de 307.350 de lei.

Etichete:
Reșița: Suspectul unei tâlhării asupra unui copil de 12 ani, cercetat și pentru agresarea unei femei
Actualitate miercuri, 21 octombrie 2026, 17:15

Reșița: Suspectul unei tâlhării asupra unui copil de 12 ani, cercetat și pentru agresarea unei femei

Un nou incident este cercetat de polițiștii din Reșița, în legătură cu persoana bănuită de comiterea unei tâlhării asupra unui minor de 12...

Reșița: Suspectul unei tâlhării asupra unui copil de 12 ani, cercetat și pentru agresarea unei femei
Podul de Fier din Lugoj ar putea fi redeschis circulației rutiere de vineri, 23 octombrie 2026
Actualitate miercuri, 21 octombrie 2026, 17:15

Podul de Fier din Lugoj ar putea fi redeschis circulației rutiere de vineri, 23 octombrie 2026

Circulația rutieră pe Podul de Fier din Lugoj ar putea fi reluată vineri dimineață, după turnarea ultimului strat de asfalt. Pentru a reduce...

Podul de Fier din Lugoj ar putea fi redeschis circulației rutiere de vineri, 23 octombrie 2026
Protest la Mina Vulcan: 67 de mineri au rămas în subteran. Angajații cer salarii mai mari și garanții din partea Guvernului
Actualitate miercuri, 21 octombrie 2026, 17:15

Protest la Mina Vulcan: 67 de mineri au rămas în subteran. Angajații cer salarii mai mari și garanții din partea Guvernului

Protestul minerilor de la exploatarea de cărbune Vulcan, din județul Hunedoara, continuă miercuri, 21 octombrie 2026. Un număr de 67 de angajați...

Protest la Mina Vulcan: 67 de mineri au rămas în subteran. Angajații cer salarii mai mari și garanții din partea Guvernului
„Puternic fără violență, liber fără dependență!” revine în școlile din Caraș-Severin. Peste 150 de elevi au participat deja la activități
Actualitate miercuri, 21 octombrie 2026, 16:15

„Puternic fără violență, liber fără dependență!” revine în școlile din Caraș-Severin. Peste 150 de elevi au participat deja la activități

Instituția Prefectului – Județul Caraș-Severin a lansat ediția 2026–2027 a proiectului „Puternic fără violență, liber fără...

„Puternic fără violență, liber fără dependență!” revine în școlile din Caraș-Severin. Peste 150 de elevi au participat deja la activități
Actualitate miercuri, 21 octombrie 2026, 14:47

Campusul pentru învățământ dual din Reșița: Consiliul Local a aprobat continuarea investiției. Peste 86 de milioane de lei, necesare pentru finalizarea lucrărilor

Proiectul Campusului Dual Integrat Banatul Montan din zona Mociur, Reșița, intră într-o nouă etapă. Consiliul Local a aprobat continuarea...

Campusul pentru învățământ dual din Reșița: Consiliul Local a aprobat continuarea investiției. Peste 86 de milioane de lei, necesare pentru finalizarea lucrărilor
Actualitate miercuri, 21 octombrie 2026, 13:20

Peste 4,4 milioane de țigarete de contrabandă, descoperite la Cugir. Trei persoane, reținute de DIICOT Caraș-Severin

Peste 4,4 milioane de țigarete netimbrate au fost descoperite de polițiști și procurorii DIICOT Caraș-Severin, în urma unei acțiuni...

Peste 4,4 milioane de țigarete de contrabandă, descoperite la Cugir. Trei persoane, reținute de DIICOT Caraș-Severin
Actualitate miercuri, 21 octombrie 2026, 13:15

Depozitare ilegală de deșeuri pe 1.600 de metri pătrați, în Arad. Au fost găsite și plăci de azbociment

O depozitare ilegală de deșeuri din construcții și demolări, întinsă pe o suprafață de aproximativ 1.600 de metri pătrați, a fost...

Depozitare ilegală de deșeuri pe 1.600 de metri pătrați, în Arad. Au fost găsite și plăci de azbociment
Actualitate miercuri, 21 octombrie 2026, 12:37

Amenzi de 9.000 de lei pentru nereguli privind protecția animalelor, la Ciacova

Polițiștii Biroului pentru Protecția Animalelor au desfășurat controale pe raza unității administrativ-teritoriale Ciacova, pentru a verifica...

Amenzi de 9.000 de lei pentru nereguli privind protecția animalelor, la Ciacova