Ascultă Radio România Reșița Live

Bilanţul COVID: 618 cazuri noi şi 61 de decese, la nivel naţional

În urma testelor efectuate la nivel naţional, faţă de ultima raportare, au fost înregistrate 618 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2. Până astăzi, pe teritoriul României au fost confirmate peste 1 milion 74 de mii de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.   

Bilanţul COVID: 618 cazuri noi şi 61 de decese, la nivel naţional

Articol editat de Vali Hora, 20 mai 2021, 15:13

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba21069261,12
2.Arad2354680,47
3.Argeș27161190,75
4.Bacău25962110,28
5.Bihor29046170,76
6.Bistrița-Năsăud1182180,55
7.Botoșani14089140,36
8.Brașov43466300,73
9.Brăila1320080,50
10.Buzău12502140,45
11.Caraș-Severin11351240,98
12.Călărași999730,43
13.Cluj57248441,11
14.Constanța42743140,53
15.Covasna848360,76
16.Dâmbovița2240040,42
17.Dolj26498160,44
18.Galați27437130,55
19.Giurgiu1096370,43
20.Gorj918130,17
21.Harghita8219100,64
22.Hunedoara2280080,69
23.Ialomița1071320,35
24.Iași42196260,41
25.Ilfov44912150,94
26.Maramureș2030550,27
27.Mehedinți828240,62
28.Mureș23809140,66
29.Neamț18777190,58
30.Olt14506100,47
31.Prahova34950341,01
32.Satu Mare1293760,28
33.Sălaj1089040,67
34.Sibiu26327350,90
35.Suceava24101100,26
36.Teleorman1363050,55
37.Timiș54123190,73
38.Tulcea8375110,58
39.Vaslui1589650,26
40.Vâlcea16319110,52
41.Vrancea1062550,45
42.Mun. București182852910,82
43.Cazuri noi nealocate pe județe  590*-20 
 TOTAL1.074.297618 

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 159 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA7
2ARAD0
3ARGEŞ10
4BACĂU3
5BIHOR3
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI2
8BRĂILA1
9BRAŞOV7
10BUZĂU3
11CĂLĂRAŞI1
12CARAŞ-SEVERIN6
13CLUJ7
14CONSTANŢA4
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA3
17DOLJ0
18GALAŢI3
19GIURGIU2
20GORJ4
21HARGHITA2
22HUNEDOARA2
23IALOMIŢA2
24IAŞI6
25ILFOV5
26MARAMUREŞ1
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI17
29MUREŞ3
30NEAMŢ9
31OLT2
32PRAHOVA11
33SĂLAJ2
34SATU MARE0
35SIBIU2
36SUCEAVA2
37TELEORMAN3
38TIMIŞ6
39TULCEA5
40VÂLCEA5
41VASLUI5
42VRANCEA1
 TOTAL159

Până astăzi, 29.777 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 19.05.2021 (10:00) – 20.05.2021 (10:00) au fost raportate 61 de decese (36 bărbați și 25 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Arad, Bihor, Brașov, Brăila, Caraș-Severin, Cluj,  Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Harghita, Ialomița, Iași, Mehedinți,  Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 3 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 4 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 14 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 19 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 21 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

56 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 4.137. Dintre acestea, 663 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.713.542 de  teste RT-PCR și 1.071.023 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 20.560 de teste RT-PCR (10.626 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.934 la cerere) și 10.692 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 11.938 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 4.629 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 40.689 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 69 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 732 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 972 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 19 mai, 1.314 sancțiuni contravenționale, în valoare de 307.350 de lei.

Etichete:
Vești bune pentru cei care așteaptă vaccinul antigripal în Caraș-Severin. Noi doze au ajuns în farmacii
Actualitate joi, 29 octombrie 2026, 15:25

Vești bune pentru cei care așteaptă vaccinul antigripal în Caraș-Severin. Noi doze au ajuns în farmacii

Farmaciile din Caraș-Severin au primit noi tranșe de vaccin antigripal, iar persoanele aflate pe listele de așteptare au început să fie...

Vești bune pentru cei care așteaptă vaccinul antigripal în Caraș-Severin. Noi doze au ajuns în farmacii
Rata șomajului în Caraș-Severin a ajuns la 3,48% în septembrie. Peste 3.200 de persoane figurează în evidențele AJOFM
Actualitate joi, 29 octombrie 2026, 15:22

Rata șomajului în Caraș-Severin a ajuns la 3,48% în septembrie. Peste 3.200 de persoane figurează în evidențele AJOFM

Rata șomajului înregistrat în județul Caraș-Severin a fost de 3,48% la sfârșitul lunii septembrie 2026, potrivit datelor publicate de Agenția...

Rata șomajului în Caraș-Severin a ajuns la 3,48% în septembrie. Peste 3.200 de persoane figurează în evidențele AJOFM
Centre de sprijin pentru victimele violenței domestice și pentru familiile vulnerabile, la Reșița. Consilierea este gratuită și confidențială
Actualitate joi, 29 octombrie 2026, 15:12

Centre de sprijin pentru victimele violenței domestice și pentru familiile vulnerabile, la Reșița. Consilierea este gratuită și confidențială

Două centre de zi, deschise în luna septembrie de Asociația Nevo Parudimos, oferă sprijin persoanelor care se confruntă cu violență...

Centre de sprijin pentru victimele violenței domestice și pentru familiile vulnerabile, la Reșița. Consilierea este gratuită și confidențială
Hepatita A se extinde în județul Arad. 32 de pacienți sunt internați la Spitalul Județean, deși compartimentul are doar 20 de paturi
Actualitate joi, 29 octombrie 2026, 15:11

Hepatita A se extinde în județul Arad. 32 de pacienți sunt internați la Spitalul Județean, deși compartimentul are doar 20 de paturi

Județul Arad se confruntă cu mai multe focare de hepatită acută de tip A, inclusiv în municipiu, iar numărul pacienților internați pune...

Hepatita A se extinde în județul Arad. 32 de pacienți sunt internați la Spitalul Județean, deși compartimentul are doar 20 de paturi
Actualitate joi, 29 octombrie 2026, 15:02

Investiții pentru apărarea împotriva inundațiilor în Caraș-Severin. Ce lucrări au fost realizate și ce proiecte sunt în derulare

Sistemul de Gospodărire a Apelor Caraș-Severin a executat, în primele 9 luni ale lui 2026, lucrări de întreținere a infrastructurii...

Investiții pentru apărarea împotriva inundațiilor în Caraș-Severin. Ce lucrări au fost realizate și ce proiecte sunt în derulare
Actualitate joi, 29 octombrie 2026, 12:41

Reșița: Tânăr de 23 de ani, reținut după ce ar fi furat un autoturism și l-ar fi condus fără permis

Un tânăr în vârstă de 23 de ani a fost reținut pentru 24 de ore de polițiștii din Reșița. Acesta este bănuit de furt calificat și...

Reșița: Tânăr de 23 de ani, reținut după ce ar fi furat un autoturism și l-ar fi condus fără permis
Actualitate joi, 29 octombrie 2026, 12:15

Drumul Regelui, în plin proces de modernizare. Lucrările avansează pe traseul montan dintre Petriș și Vața de Jos

Lucrările de modernizare a drumului județean DJ 707, cunoscut sub numele de Drumul Regelui, continuă pe traseul dintre Petriș, județul Arad, și...

Drumul Regelui, în plin proces de modernizare. Lucrările avansează pe traseul montan dintre Petriș și Vața de Jos
Actualitate joi, 29 octombrie 2026, 06:52

Consiliul Local Reșița, ședință pe 29 octombrie 2026. Târgul de Crăciun, transportul public și vânzarea unor terenuri, pe ordinea de zi

Consiliul Local Reșița se reunește joi, 29 octombrie 2026, de la ora 14:00, în ședință ordinară. Pe ordinea de zi sunt înscrise 25 de...

Consiliul Local Reșița, ședință pe 29 octombrie 2026. Târgul de Crăciun, transportul public și vânzarea unor terenuri, pe ordinea de zi