Ascultă Radio România Reșița Live

Bilanţul COVID: 618 cazuri noi şi 61 de decese, la nivel naţional

În urma testelor efectuate la nivel naţional, faţă de ultima raportare, au fost înregistrate 618 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2. Până astăzi, pe teritoriul României au fost confirmate peste 1 milion 74 de mii de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.   

Bilanţul COVID: 618 cazuri noi şi 61 de decese, la nivel naţional

Articol editat de Vali Hora, 20 mai 2021, 15:13

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba21069261,12
2.Arad2354680,47
3.Argeș27161190,75
4.Bacău25962110,28
5.Bihor29046170,76
6.Bistrița-Năsăud1182180,55
7.Botoșani14089140,36
8.Brașov43466300,73
9.Brăila1320080,50
10.Buzău12502140,45
11.Caraș-Severin11351240,98
12.Călărași999730,43
13.Cluj57248441,11
14.Constanța42743140,53
15.Covasna848360,76
16.Dâmbovița2240040,42
17.Dolj26498160,44
18.Galați27437130,55
19.Giurgiu1096370,43
20.Gorj918130,17
21.Harghita8219100,64
22.Hunedoara2280080,69
23.Ialomița1071320,35
24.Iași42196260,41
25.Ilfov44912150,94
26.Maramureș2030550,27
27.Mehedinți828240,62
28.Mureș23809140,66
29.Neamț18777190,58
30.Olt14506100,47
31.Prahova34950341,01
32.Satu Mare1293760,28
33.Sălaj1089040,67
34.Sibiu26327350,90
35.Suceava24101100,26
36.Teleorman1363050,55
37.Timiș54123190,73
38.Tulcea8375110,58
39.Vaslui1589650,26
40.Vâlcea16319110,52
41.Vrancea1062550,45
42.Mun. București182852910,82
43.Cazuri noi nealocate pe județe  590*-20 
 TOTAL1.074.297618 

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 159 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA7
2ARAD0
3ARGEŞ10
4BACĂU3
5BIHOR3
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI2
8BRĂILA1
9BRAŞOV7
10BUZĂU3
11CĂLĂRAŞI1
12CARAŞ-SEVERIN6
13CLUJ7
14CONSTANŢA4
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA3
17DOLJ0
18GALAŢI3
19GIURGIU2
20GORJ4
21HARGHITA2
22HUNEDOARA2
23IALOMIŢA2
24IAŞI6
25ILFOV5
26MARAMUREŞ1
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI17
29MUREŞ3
30NEAMŢ9
31OLT2
32PRAHOVA11
33SĂLAJ2
34SATU MARE0
35SIBIU2
36SUCEAVA2
37TELEORMAN3
38TIMIŞ6
39TULCEA5
40VÂLCEA5
41VASLUI5
42VRANCEA1
 TOTAL159

Până astăzi, 29.777 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 19.05.2021 (10:00) – 20.05.2021 (10:00) au fost raportate 61 de decese (36 bărbați și 25 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Arad, Bihor, Brașov, Brăila, Caraș-Severin, Cluj,  Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Harghita, Ialomița, Iași, Mehedinți,  Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 3 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 4 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 14 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 19 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 21 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

56 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 4.137. Dintre acestea, 663 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.713.542 de  teste RT-PCR și 1.071.023 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 20.560 de teste RT-PCR (10.626 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.934 la cerere) și 10.692 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 11.938 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 4.629 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 40.689 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 69 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 732 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 972 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 19 mai, 1.314 sancțiuni contravenționale, în valoare de 307.350 de lei.

Etichete:
Arieratele Spitalului Județean Reșița, în scădere cu peste 7 milioane de lei în perioada de interimat a lui Cristian Toader
Actualitate marți, 13 octombrie 2026, 15:50

Arieratele Spitalului Județean Reșița, în scădere cu peste 7 milioane de lei în perioada de interimat a lui Cristian Toader

Managerul interimar Cristian Toader a reuşit să reducă arieratele celui mai mare spital din Caraş-Severin. Dacă va câştiga prin concurs un nou...

Arieratele Spitalului Județean Reșița, în scădere cu peste 7 milioane de lei în perioada de interimat a lui Cristian Toader
Acțiune pe DN 6 în Caraș-Severin: 37 de sancțiuni contravenționale și un permis reținut
Actualitate marți, 13 octombrie 2026, 14:32

Acțiune pe DN 6 în Caraș-Severin: 37 de sancțiuni contravenționale și un permis reținut

Polițiștii rutieri din Caraș-Severin au desfășurat, luni, 12 octombrie 2026, o acțiune de tip „Releu” pe DN 6, în cooperare cu polițiști...

Acțiune pe DN 6 în Caraș-Severin: 37 de sancțiuni contravenționale și un permis reținut
Transport public integrat în Regiunea Vest: finanțare de peste 7 milioane de euro pentru autobuze nepoluante și sisteme moderne
Actualitate marți, 13 octombrie 2026, 12:15

Transport public integrat în Regiunea Vest: finanțare de peste 7 milioane de euro pentru autobuze nepoluante și sisteme moderne

Un sistem integrat de transport public, autobuze cu zero emisii și soluții digitale pentru călători sunt principalele investiții vizate de un...

Transport public integrat în Regiunea Vest: finanțare de peste 7 milioane de euro pentru autobuze nepoluante și sisteme moderne
Cât de pregătiți sunt românii pentru un cutremur? 88% spun că știu cum să reacționeze, dar numai 44% au un plan de urgență
Actualitate marți, 13 octombrie 2026, 09:30

Cât de pregătiți sunt românii pentru un cutremur? 88% spun că știu cum să reacționeze, dar numai 44% au un plan de urgență

Românii se consideră bine informați despre comportamentul pe care trebuie să îl adopte în cazul unui cutremur, însă puțini au luat măsuri...

Cât de pregătiți sunt românii pentru un cutremur? 88% spun că știu cum să reacționeze, dar numai 44% au un plan de urgență
Actualitate marți, 13 octombrie 2026, 08:15

Lugoj: A patra campanie de căutare a victimelor executate de Securitate s-a încheiat fără rezultat

A patra campanie de căutare a victimelor executate de Securitate în martie 1950 s-a încheiat fără identificarea mormintelor comune din pădurea...

Lugoj: A patra campanie de căutare a victimelor executate de Securitate s-a încheiat fără rezultat
Actualitate marți, 13 octombrie 2026, 06:33

Concurs directori de școli 2026: Proba de competențe are loc marți

Concursul pentru ocuparea funcțiilor de director și director adjunct din școlile de stat continuă marți, 13 octombrie 2026, cu proba de evaluare...

Concurs directori de școli 2026: Proba de competențe are loc marți
Actualitate marți, 13 octombrie 2026, 06:30

Caraș-Severin, printre județele cu cele mai puține firme noi în 2026. Timișul înregistrează o creștere a înmatriculărilor

Județele Caraș-Severin și Timiș înregistrează evoluții diferite în privința înmatriculărilor de firme și persoane fizice autorizate...

Caraș-Severin, printre județele cu cele mai puține firme noi în 2026. Timișul înregistrează o creștere a înmatriculărilor
Actualitate luni, 12 octombrie 2026, 21:38

Cine va conduce Spitalul Județean Reșița? Cristian Toader și Cosmin Librimir, față în față! Candidaţii şi-au prezentat proiectele de management

Concursul pentru ocuparea funcţiei de manager al Spitalului Judeţean de Urgenţă din Reşiţa a continuat astăzi cu prezentarea publică a...

Cine va conduce Spitalul Județean Reșița? Cristian Toader și Cosmin Librimir, față în față! Candidaţii şi-au prezentat proiectele de management