Ascultă Radio România Reșița Live

Bilanţul COVID: 618 cazuri noi şi 61 de decese, la nivel naţional

În urma testelor efectuate la nivel naţional, faţă de ultima raportare, au fost înregistrate 618 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2. Până astăzi, pe teritoriul României au fost confirmate peste 1 milion 74 de mii de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.   

Bilanţul COVID: 618 cazuri noi şi 61 de decese, la nivel naţional

Articol editat de Vali Hora, 20 mai 2021, 15:13

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba21069261,12
2.Arad2354680,47
3.Argeș27161190,75
4.Bacău25962110,28
5.Bihor29046170,76
6.Bistrița-Năsăud1182180,55
7.Botoșani14089140,36
8.Brașov43466300,73
9.Brăila1320080,50
10.Buzău12502140,45
11.Caraș-Severin11351240,98
12.Călărași999730,43
13.Cluj57248441,11
14.Constanța42743140,53
15.Covasna848360,76
16.Dâmbovița2240040,42
17.Dolj26498160,44
18.Galați27437130,55
19.Giurgiu1096370,43
20.Gorj918130,17
21.Harghita8219100,64
22.Hunedoara2280080,69
23.Ialomița1071320,35
24.Iași42196260,41
25.Ilfov44912150,94
26.Maramureș2030550,27
27.Mehedinți828240,62
28.Mureș23809140,66
29.Neamț18777190,58
30.Olt14506100,47
31.Prahova34950341,01
32.Satu Mare1293760,28
33.Sălaj1089040,67
34.Sibiu26327350,90
35.Suceava24101100,26
36.Teleorman1363050,55
37.Timiș54123190,73
38.Tulcea8375110,58
39.Vaslui1589650,26
40.Vâlcea16319110,52
41.Vrancea1062550,45
42.Mun. București182852910,82
43.Cazuri noi nealocate pe județe  590*-20 
 TOTAL1.074.297618 

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 159 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA7
2ARAD0
3ARGEŞ10
4BACĂU3
5BIHOR3
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI2
8BRĂILA1
9BRAŞOV7
10BUZĂU3
11CĂLĂRAŞI1
12CARAŞ-SEVERIN6
13CLUJ7
14CONSTANŢA4
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA3
17DOLJ0
18GALAŢI3
19GIURGIU2
20GORJ4
21HARGHITA2
22HUNEDOARA2
23IALOMIŢA2
24IAŞI6
25ILFOV5
26MARAMUREŞ1
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI17
29MUREŞ3
30NEAMŢ9
31OLT2
32PRAHOVA11
33SĂLAJ2
34SATU MARE0
35SIBIU2
36SUCEAVA2
37TELEORMAN3
38TIMIŞ6
39TULCEA5
40VÂLCEA5
41VASLUI5
42VRANCEA1
 TOTAL159

Până astăzi, 29.777 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 19.05.2021 (10:00) – 20.05.2021 (10:00) au fost raportate 61 de decese (36 bărbați și 25 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Arad, Bihor, Brașov, Brăila, Caraș-Severin, Cluj,  Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Harghita, Ialomița, Iași, Mehedinți,  Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 3 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 4 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 14 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 19 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 21 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

56 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 4.137. Dintre acestea, 663 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.713.542 de  teste RT-PCR și 1.071.023 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 20.560 de teste RT-PCR (10.626 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.934 la cerere) și 10.692 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 11.938 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 4.629 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 40.689 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 69 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 732 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 972 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 19 mai, 1.314 sancțiuni contravenționale, în valoare de 307.350 de lei.

Etichete:
Exercițiu de simulare pe râul Bega: autoritățile testează intervenția în cazul unei poluări care ar putea afecta alimentarea cu apă a Timișoarei
Actualitate luni, 19 octombrie 2026, 13:48

Exercițiu de simulare pe râul Bega: autoritățile testează intervenția în cazul unei poluări care ar putea afecta alimentarea cu apă a Timișoarei

Administrația Bazinală de Apă (ABA) Banat organizează miercuri, 21 octombrie 2026, un amplu exercițiu de simulare pe râul Bega. Exerciţiul...

Exercițiu de simulare pe râul Bega: autoritățile testează intervenția în cazul unei poluări care ar putea afecta alimentarea cu apă a Timișoarei
Îngrijire, recuperare și sprijin pentru adulții cu dizabilități. Situația centrului din Caransebeș
Actualitate luni, 19 octombrie 2026, 13:35

Îngrijire, recuperare și sprijin pentru adulții cu dizabilități. Situația centrului din Caransebeș

27 de persoane sunt găzduite în centrul „Sfinții Constantin și Elena”, iar aproximativ 90% dintre beneficiari au dizabilități grave....

Îngrijire, recuperare și sprijin pentru adulții cu dizabilități. Situația centrului din Caransebeș
Moldova Nouă: campanie de colectare a electrocasnicelor vechi pe 22 octombrie. Premii pentru participanți
Actualitate luni, 19 octombrie 2026, 12:15

Moldova Nouă: campanie de colectare a electrocasnicelor vechi pe 22 octombrie. Premii pentru participanți

Locuitorii orașului Moldova Nouă sunt invitați să participe, joi, 22 octombrie 2026, la o nouă campanie de colectare a deșeurilor electrice și...

Moldova Nouă: campanie de colectare a electrocasnicelor vechi pe 22 octombrie. Premii pentru participanți
170 de intervenții ale pompierilor din Timiș, în ultimele 48 de ore. Șase incendii de vegetație uscată
Actualitate luni, 19 octombrie 2026, 12:15

170 de intervenții ale pompierilor din Timiș, în ultimele 48 de ore. Șase incendii de vegetație uscată

Pompierii din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Banat” al județului Timiș au intervenit la 170 de situații de urgență...

170 de intervenții ale pompierilor din Timiș, în ultimele 48 de ore. Șase incendii de vegetație uscată
Actualitate luni, 19 octombrie 2026, 11:15

48 de candidați din Caraș-Severin continuă concursul pentru funcțiile de director și director adjunct

48 de candidați din județul Caraș-Severin continuă concursul pentru ocuparea funcțiilor de director și director adjunct în unitățile de...

48 de candidați din Caraș-Severin continuă concursul pentru funcțiile de director și director adjunct
Actualitate luni, 19 octombrie 2026, 10:28

Natalitatea în România continuă să scadă. Caraș-Severin a pierdut aproape 1.500 de locuitori prin sporul natural negativ în primele opt luni din 2026

România se confruntă cu o problemă demografică tot mai accentuată: se nasc mai puțini copii decât numărul persoanelor care mor, iar județul...

Natalitatea în România continuă să scadă. Caraș-Severin a pierdut aproape 1.500 de locuitori prin sporul natural negativ în primele opt luni din 2026
Actualitate luni, 19 octombrie 2026, 10:11

A1 Margina – Holdea, stadiu fizic de 80%. Lucrări permanente la tuneluri și noi sectoare asfaltate

Lucrările pe șantierul autostrăzii A1 Margina – Holdea, sectorul cunoscut drept „veriga lipsă” a autostrăzii Lugoj – Deva, au ajuns la...

A1 Margina – Holdea, stadiu fizic de 80%. Lucrări permanente la tuneluri și noi sectoare asfaltate
Actualitate luni, 19 octombrie 2026, 08:15

Caransebeș: Campania de colectare a deșeurilor voluminoase continuă în perioada 19–25 octombrie

Locuitorii municipiului Caransebeș pot scăpa gratuit de mobilierul vechi, saltele, covoare și alte deșeuri voluminoase, în cadrul unei noi etape...

Caransebeș: Campania de colectare a deșeurilor voluminoase continuă în perioada 19–25 octombrie