Ascultă Radio România Reșița Live

Bilanţul COVID: 618 cazuri noi şi 61 de decese, la nivel naţional

În urma testelor efectuate la nivel naţional, faţă de ultima raportare, au fost înregistrate 618 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2. Până astăzi, pe teritoriul României au fost confirmate peste 1 milion 74 de mii de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.   

Bilanţul COVID: 618 cazuri noi şi 61 de decese, la nivel naţional

Articol editat de Vali Hora, 20 mai 2021, 15:13

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba21069261,12
2.Arad2354680,47
3.Argeș27161190,75
4.Bacău25962110,28
5.Bihor29046170,76
6.Bistrița-Năsăud1182180,55
7.Botoșani14089140,36
8.Brașov43466300,73
9.Brăila1320080,50
10.Buzău12502140,45
11.Caraș-Severin11351240,98
12.Călărași999730,43
13.Cluj57248441,11
14.Constanța42743140,53
15.Covasna848360,76
16.Dâmbovița2240040,42
17.Dolj26498160,44
18.Galați27437130,55
19.Giurgiu1096370,43
20.Gorj918130,17
21.Harghita8219100,64
22.Hunedoara2280080,69
23.Ialomița1071320,35
24.Iași42196260,41
25.Ilfov44912150,94
26.Maramureș2030550,27
27.Mehedinți828240,62
28.Mureș23809140,66
29.Neamț18777190,58
30.Olt14506100,47
31.Prahova34950341,01
32.Satu Mare1293760,28
33.Sălaj1089040,67
34.Sibiu26327350,90
35.Suceava24101100,26
36.Teleorman1363050,55
37.Timiș54123190,73
38.Tulcea8375110,58
39.Vaslui1589650,26
40.Vâlcea16319110,52
41.Vrancea1062550,45
42.Mun. București182852910,82
43.Cazuri noi nealocate pe județe  590*-20 
 TOTAL1.074.297618 

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 159 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA7
2ARAD0
3ARGEŞ10
4BACĂU3
5BIHOR3
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI2
8BRĂILA1
9BRAŞOV7
10BUZĂU3
11CĂLĂRAŞI1
12CARAŞ-SEVERIN6
13CLUJ7
14CONSTANŢA4
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA3
17DOLJ0
18GALAŢI3
19GIURGIU2
20GORJ4
21HARGHITA2
22HUNEDOARA2
23IALOMIŢA2
24IAŞI6
25ILFOV5
26MARAMUREŞ1
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI17
29MUREŞ3
30NEAMŢ9
31OLT2
32PRAHOVA11
33SĂLAJ2
34SATU MARE0
35SIBIU2
36SUCEAVA2
37TELEORMAN3
38TIMIŞ6
39TULCEA5
40VÂLCEA5
41VASLUI5
42VRANCEA1
 TOTAL159

Până astăzi, 29.777 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 19.05.2021 (10:00) – 20.05.2021 (10:00) au fost raportate 61 de decese (36 bărbați și 25 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Arad, Bihor, Brașov, Brăila, Caraș-Severin, Cluj,  Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Harghita, Ialomița, Iași, Mehedinți,  Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 3 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 4 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 14 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 19 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 21 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

56 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 4.137. Dintre acestea, 663 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.713.542 de  teste RT-PCR și 1.071.023 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 20.560 de teste RT-PCR (10.626 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.934 la cerere) și 10.692 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 11.938 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 4.629 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 40.689 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 69 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 732 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 972 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 19 mai, 1.314 sancțiuni contravenționale, în valoare de 307.350 de lei.

Etichete:
Restricții de trafic la Porțile de Fier I: intrarea camioanelor în România, suspendată până pe 1 noiembrie 2026
Actualitate sâmbătă, 31 octombrie 2026, 12:21

Restricții de trafic la Porțile de Fier I: intrarea camioanelor în România, suspendată până pe 1 noiembrie 2026

Traficul autovehiculelor de transport marfă prin Punctul de Trecere a Frontierei Porțile de Fier I este suspendat temporar, pe sensul de intrare...

Restricții de trafic la Porțile de Fier I: intrarea camioanelor în România, suspendată până pe 1 noiembrie 2026
ITM Caraș-Severin a aplicat amenzi de 177.000 de lei în primul semestru din 2026. Două accidente mortale de muncă, raportate
Actualitate sâmbătă, 31 octombrie 2026, 10:15

ITM Caraș-Severin a aplicat amenzi de 177.000 de lei în primul semestru din 2026. Două accidente mortale de muncă, raportate

Inspectoratul Teritorial de Muncă (ITM) Caraș-Severin a efectuat 444 de controale în domeniul securității și sănătății în muncă....

ITM Caraș-Severin a aplicat amenzi de 177.000 de lei în primul semestru din 2026. Două accidente mortale de muncă, raportate
Două dintre cele cinci drumuri din nordul județului Arad au fost finalizate. Investiția depășește 419 milioane de lei
Actualitate sâmbătă, 31 octombrie 2026, 09:15

Două dintre cele cinci drumuri din nordul județului Arad au fost finalizate. Investiția depășește 419 milioane de lei

Modernizarea infrastructurii rutiere din nordul județului Arad avansează, două dintre cele cinci tronsoane de drum incluse în proiect fiind deja...

Două dintre cele cinci drumuri din nordul județului Arad au fost finalizate. Investiția depășește 419 milioane de lei
Vaccinul antigripal, disponibil în farmaciile din România. 370.000 de doze se află în stoc, iar o nouă tranșă este așteptată în noiembrie
Actualitate sâmbătă, 31 octombrie 2026, 08:00

Vaccinul antigripal, disponibil în farmaciile din România. 370.000 de doze se află în stoc, iar o nouă tranșă este așteptată în noiembrie

Persoanele care doresc să se vaccineze împotriva gripei vor avea la dispoziție noi doze de vaccin, disponibile în depozitele distribuitorilor din...

Vaccinul antigripal, disponibil în farmaciile din România. 370.000 de doze se află în stoc, iar o nouă tranșă este așteptată în noiembrie
Actualitate vineri, 30 octombrie 2026, 20:11

Lucian Miclău revine la conducerea Inspectoratului Școlar Județean Caraș-Severin. Schimbări și în echipa de adjuncți

Lucian Miclău revine, începând de vineri, 30 octombrie 2026, în funcția de inspector școlar general al județului Caraș-Severin. Numirea a...

Lucian Miclău revine la conducerea Inspectoratului Școlar Județean Caraș-Severin. Schimbări și în echipa de adjuncți
Actualitate vineri, 30 octombrie 2026, 19:22

Schimbare la Prefectura Caraș-Severin: Ioan Dragomir, noul prefect

Guvernul a aprobat o serie de hotărâri privind eliberarea din funcție și numirea unor prefecți și subprefecți în mai multe județe din...

Schimbare la Prefectura Caraș-Severin: Ioan Dragomir, noul prefect
Actualitate vineri, 30 octombrie 2026, 16:00

Primăria Reșița cumpără toalete publice ecologice, noi

Administrația locală din Reșița va înlocui cele șapte toalete publice ecologice închiriate, cu unități noi. Serviciul va fi asigurat în...

Primăria Reșița cumpără toalete publice ecologice, noi
Actualitate vineri, 30 octombrie 2026, 13:22

Tariful pentru colectarea gunoiului crește la Caransebeș. Primarul Felix Borcean: „Era un pas absolut necesar dacă dorim să salvăm Transal Urbis”

Locuitorii municipiului Caransebeș vor plăti mai mult pentru colectarea deșeurilor. Consilierii locali au aprobat majorarea tarifului la 31 de...

Tariful pentru colectarea gunoiului crește la Caransebeș. Primarul Felix Borcean: „Era un pas absolut necesar dacă dorim să salvăm Transal Urbis”