În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.305 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2. Până astăzi, 8 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.065.254 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba20788421,55
2.Arad23404251,09
3.Argeș26814361,06
4.Bacău25808120,69
5.Bihor28715481,33
6.Bistrița-Năsăud11687140,91
7.Botoșani13974240,52
8.Brașov43135311,15
9.Brăila13081130,92
10.Buzău12354290,65
11.Caraș-Severin11126241,48
12.Călărași992070,76
13.Cluj56690941,65
14.Constanța42451370,94
15.Covasna8331131,17
16.Dâmbovița22252220,66
17.Dolj26276300,79
18.Galați27197340,94
19.Giurgiu1087980,73
20.Gorj914050,30
21.Harghita8093240,88
22.Hunedoara22624291,09
23.Ialomița10650150,78
24.Iași41915450,62
25.Ilfov44576541,67
26.Maramureș2020070,38
27.Mehedinți8172200,88
28.Mureș23555141,31
29.Neamț18516200,79
30.Olt14354220,62
31.Prahova34429701,32
32.Satu Mare1285660,47
33.Sălaj10801341,04
34.Sibiu26002421,32
35.Suceava23945150,32
36.Teleorman13504161,12
37.Timiș53769761,33
38.Tulcea826560,80
39.Vaslui15796100,46
40.Vâlcea16160150,86
41.Vrancea1051280,73
42.Mun. București1815491781,78
43.Cazuri noi nealocate pe județe    989*31 
 TOTAL1.065.2541.305 

Până astăzi, 28.903 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 07.05.2021 (10:00) – 08.05.2021 (10:00) au fost raportate 104 decese (62 bărbați și 42 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Dolj, Galați, Giurgiu, Harghita, Hunedoara, Iași, Maramureș,  Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Suceava, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 0-9 ani, 1 deces la categoria de vârstă 30-39 ani, 2 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 8 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 28 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 35 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 29 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

95 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 6 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent. 

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 6.523. Dintre acestea, 1.026 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.497.476 de  teste RT-PCR și 959.507 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 24.636 de teste RT-PCR (9.794 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 14.842 la cerere) și 12.821 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 20.350 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 6.832 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 48.377 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 139 de persoane.