Ascultă Radio România Reșița Live

Bilanţ COVID-19 în România: aproape 5000 de cazuri şi 172 de decese în ultimele 24 de ore

În urma testelor efectuate la nivel naţional, faţă de ultima raportare, au fost înregistrate 4.989 cazuri noi de coronavirus. În ultimele 24 de ore au fost raportate şi 172 de decese, 99 de bărbaţi şi 73 femei.  Până astăzi, pe teritoriul României au fost confirmate 993.613 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus. 890.528 de pacienţi au fost declaraţi vindecaţi. În unităţile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.859. Dintre acestea, 1.495 sunt internate la ATI. Distribuţia pe judeţe a cazurilor de coronavirus se regăseşte în tabelul următor.

Bilanţ COVID-19 în România: aproape 5000 de cazuri şi 172 de decese în ultimele 24 de ore

Articol editat de Vali Hora, 8 aprilie 2021, 14:15

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba191501043,87
2.Arad215751473,79
3.Argeș248551602,72
4.Bacău242141112,22
5.Bihor261931223,26
6.Bistrița-Năsăud10726642,53
7.Botoșani13190482,14
8.Brașov405161824,92
9.Brăila12042712,80
10.Buzău11357741,85
11.Caraș-Severin9928642,17
12.Călărași9268452,33
13.Cluj517863516,52
14.Constanța398432374,22
15.Covasna7352752,64
16.Dâmbovița21263692,54
17.Dolj246111272,76
18.Galați251511233,38
19.Giurgiu10155492,93
20.Gorj8820331,49
21.Harghita7302741,30
22.Hunedoara208951584,51
23.Ialomița9964402,90
24.Iași397971692,50
25.Ilfov416091468,58
26.Maramureș19646441,33
27.Mehedinți7557352,18
28.Mureș214271442,63
29.Neamț171421142,14
30.Olt13425621,95
31.Prahova315531652,63
32.Satu Mare12191722,03
33.Sălaj10055672,70
34.Sibiu240621063,44
35.Suceava23235450,93
36.Teleorman12341662,96
37.Timiș507572054,84
38.Tulcea7680412,47
39.Vaslui15083571,52
40.Vâlcea15025873,16
41.Vrancea9720421,54
42.Mun. București1679068656,81
43.Cazuri noi nealocate pe județe3246*-71 
 TOTAL993.6134.989 

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.214 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA24
2ARAD54
3ARGEŞ22
4BACĂU11
5BIHOR13
6BISTRIŢA-NĂSĂUD4
7BOTOŞANI16
8BRĂILA2
9BRAŞOV37
10BUZĂU23
11CĂLĂRAŞI15
12CARAŞ-SEVERIN9
13CLUJ33
14CONSTANŢA114
15COVASNA18
16DÂMBOVIŢA24
17DOLJ17
18GALAŢI20
19GIURGIU11
20GORJ13
21HARGHITA11
22HUNEDOARA56
23IALOMIŢA23
24IAŞI55
25ILFOV53
26MARAMUREŞ4
27MEHEDINŢI6
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI191
29MUREŞ57
30NEAMŢ38
31OLT14
32PRAHOVA20
33SĂLAJ16
34SATU MARE31
35SIBIU22
36SUCEAVA20
37TELEORMAN44
38TIMIŞ32
39TULCEA13
40VÂLCEA18
41VASLUI7
42VRANCEA3
 Total1214

Până astăzi, 24.733 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 07.04.2021 (10:00) – 08.04.2021 (10:00) au fost raportate 172 de decese (99 bărbați și 73 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bistrița-Năsăud, Bihor, Botoșani, Brașov, Brăila, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș,  Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman,Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 6 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 19 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 40 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 56 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 50 decese la categoria de peste 80 de ani.

155 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 9 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 8 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.859. Dintre acestea, 1.495 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.907.828 de teste RT-PCR și 683.537 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 29.278 de teste RT-PCR (17.439 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.839 la cerere) și 11.214 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 67.560 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 16.271 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 48.327 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 95 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.982 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 595 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 7 aprilie, 5.334 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 983.600 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 2 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

Bienala UMAN 2026, la Timișoara: Peste 80 de experți discută despre medicina viitorului și inteligența artificială. Poate AI să înlocuiască medicul?
Actualitate vineri, 16 octombrie 2026, 09:38

Bienala UMAN 2026, la Timișoara: Peste 80 de experți discută despre medicina viitorului și inteligența artificială. Poate AI să înlocuiască medicul?

Timișoara găzduiește, în perioada 15–17 octombrie 2026, Bienala de Științe Medicale, Tehnologie și Artă „UMAN – The Biennial”, un...

Bienala UMAN 2026, la Timișoara: Peste 80 de experți discută despre medicina viitorului și inteligența artificială. Poate AI să înlocuiască medicul?
Pădurea Verde din Timișoara, proiect de amenajare de 16,7 milioane de lei. Trasee pentru biciclete, alei suspendate și zone de relaxare
Actualitate vineri, 16 octombrie 2026, 09:15

Pădurea Verde din Timișoara, proiect de amenajare de 16,7 milioane de lei. Trasee pentru biciclete, alei suspendate și zone de relaxare

Pădurea Verde din Timișoara ar putea beneficia de noi trasee pentru plimbări și biciclete, alei suspendate, podețe peste pârâul Behela și...

Pădurea Verde din Timișoara, proiect de amenajare de 16,7 milioane de lei. Trasee pentru biciclete, alei suspendate și zone de relaxare
Cristian Toader a câştigat concursul pentru postul de manager al Spitalului Judeţean de Urgenţă Reşiţa
Actualitate vineri, 16 octombrie 2026, 07:45

Cristian Toader a câştigat concursul pentru postul de manager al Spitalului Judeţean de Urgenţă Reşiţa

Medicul internist Cristian Toader a câştigat concursul pentru ocuparea funcţiei de manager al Spitalului Judeţean de Urgenţă Reşiţa....

Cristian Toader a câştigat concursul pentru postul de manager al Spitalului Judeţean de Urgenţă Reşiţa
Lugoj: Vaccinarea antigripală este disponibilă și la farmacia Help Net 128
Actualitate vineri, 16 octombrie 2026, 07:15

Lugoj: Vaccinarea antigripală este disponibilă și la farmacia Help Net 128

Locuitorii județului Timiș se pot vaccina împotriva gripei sezoniere și în farmacii autorizate, nu doar în cabinetele medicilor de familie. La...

Lugoj: Vaccinarea antigripală este disponibilă și la farmacia Help Net 128
Actualitate vineri, 16 octombrie 2026, 06:15

Autobuz pe ruta Rafnic – Clocotici – Vodnic – Lupac – Reșița. Ce tarife sunt propuse și când se încheie consultarea publică

Inițiativa vizează în special elevii care fac naveta la școlile din Reșița, dar și ceilalți locuitori care au nevoie de o legătură...

Autobuz pe ruta Rafnic – Clocotici – Vodnic – Lupac – Reșița. Ce tarife sunt propuse și când se încheie consultarea publică
Actualitate joi, 15 octombrie 2026, 20:20

Băiat de 14 ani, salvat după ce a căzut într-o fântână de 4 metri, la Reșița

Un băiat în vârstă de 14 ani a fost salvat de pompieri după ce a căzut într-o fântână din curtea locuinței sale, în municipiul Reșița....

Băiat de 14 ani, salvat după ce a căzut într-o fântână de 4 metri, la Reșița
Actualitate joi, 15 octombrie 2026, 18:32

Tatăl unui elev și fratele acestuia, arestaţi preventiv după un conflict la o şcoală din Timişoara

UPDATE | IPJ Timiş anunţă că față de bărbatul de 39 de ani, reținut în urma incidentului, instanța a dispus măsura arestării preventive...

Tatăl unui elev și fratele acestuia, arestaţi preventiv după un conflict la o şcoală din Timişoara
Actualitate joi, 15 octombrie 2026, 14:54

Bărbat din Jimbolia, arestat preventiv pentru pornografie infantilă și viol asupra unui minor

Un bărbat de 41 de ani, din Jimbolia, a fost arestat preventiv pentru 30 de zile. Acesta este  cercetat pentru pornografie infantilă și viol...

Bărbat din Jimbolia, arestat preventiv pentru pornografie infantilă și viol asupra unui minor