Ascultă Radio România Reșița Live

[AUDIO] Turiștii își programează ieșirile la munte

Muntele ne așteaptă să îi călcăm din nou pe cărări, iar, pentru ca drumeții să fie în siguranță, începând cu 15 mai este asigurată permanenţa pe traseele montane din Caraş-Severin. Purtătorul de cuvânt al Direcţiei Judeţene de Drumuri şi Poduri, Mădălina Cotoc spune că preocuparea permanentă a salvamontiștilor este prevenirea evenimentelor montane și reducerea numărului de accidente.

[AUDIO] Turiștii își programează ieșirile la munte

Articol editat de Sebastian Dragomir, 14 mai 2020, 14:22

„Salvamontiștii cărășeni se așteaptă la un număr mare de turiști pe traseele din județul Caraș-Severin, odată cu încetarea stării de urgență. Astfel, au fost verificate și marcate toate traseele turistice, iar începând cu data de 15 mai este asigurată permanența în zonele: Muntele Mic-Țarcu, Muntele Semenic, Cheile Nerei, Cheile Carașului și Băile Herculane. De asemenea, pasionații de drumeții nu trebuie să uite că pericolul de răspândire a noului  Coronavirus nu a trecut.  Se recomandă evitarea deplasării în grupuri mai mari de 3 persoane, păstrarea distanței și echiparea cu măști de protecție și soluții igienizante pe bază de alcool”.

În această primăvară salvamontiștii cărășeni au verificat şi curăţat  traseele turistice, atât în zona Herculane cât și pe Muntele Mic, Semenic și în Cheile Carașului. În zona Băile Herculane s-a lucrat la înlocuirea pitoanelor deteriorate de pe mai multe trasee de escaladă și s-au verificat și curățat 20 de trasee turistice. În zona Muntele Mic-Țarcu au fost curățate 10 trasee, iar în Parcul Național Semenic – Cheile Carașului alte 10. De asemenea se continuă marcarea unui traseu turistic început în toamna anului trecut, între Borlova -Muntele Mic -Țarcu -Șaua Iepii.

Echipa Salvamont Caraș-Severin reamintește turiștilor amatori de drumeții cele mai importante reguli pentru un traseu fără griji:

1.      Înainte de plecarea în excursie, informați-vă despre starea vremii, despre traseul pe care doriți să-l parcurgeți și gradul de dificultate al acestuia.

2.      Plecați pe munte cu echipament adecvat pentru traseul ales și cu harta zonei. Nu uitați să puneți în rucsac lanterna cu baterii de schimb, telefonul mobil, busola și trusa de prim-ajutor.

3.      Alegeți traseele în funcție de pregătirea fizică și psihică a celui mai slab din grup.

4.      Folosiți doar traseele marcate, urmărind marcajele și indicatoarele de traseu.

5.      În cazul apariției dificultăților pe traseu sau a înrăutățirii vremii retrageți-vă la cea mai apropiată cabană.

6.      Nu consumați băuturi alcoolice înainte și în timpul drumețiilor.

7.      În caz de rătăcire păstrați unitatea grupului. Rămâneți treji și conștienți, mișcați-vă pe loc pentru a preveni hipotermia și nu consumați alcool. Solicitați ajutor apelând numărul unic de urgență 112 sau 0Salvamont (0725826668) – Dispeceratul Naţional Salvamont.

Profesorii amenință cu noi proteste de amploare ca urmare a nemulţumirilor cu privire la noua lege a salarizării
Actualitate sâmbătă, 20 iunie 2026, 17:40

Profesorii amenință cu noi proteste de amploare ca urmare a nemulţumirilor cu privire la noua lege a salarizării

Miercuri, 17 iunie, cadre didactice din mai multe județe ale țării au protestat în Piața Victoriei, exprimându-și nemulțumirea față de...

Profesorii amenință cu noi proteste de amploare ca urmare a nemulţumirilor cu privire la noua lege a salarizării
Reorganizare la Direcția de Asistență Socială Timișoara. Numărul posturilor scade, dar serviciile pentru persoanele vulnerabile vor fi menținute
Actualitate sâmbătă, 20 iunie 2026, 16:26

Reorganizare la Direcția de Asistență Socială Timișoara. Numărul posturilor scade, dar serviciile pentru persoanele vulnerabile vor fi menținute

Direcția de Asistență Socială a Municipiului Timișoara propune reorganizarea instituției, prin modificarea organigramei, a statului de funcții...

Reorganizare la Direcția de Asistență Socială Timișoara. Numărul posturilor scade, dar serviciile pentru persoanele vulnerabile vor fi menținute
ANM: Cod galben de caniculă în 15 județe. Banatul și vestul țării, sub val de căldură, apoi vin furtunile
Actualitate sâmbătă, 20 iunie 2026, 14:04

ANM: Cod galben de caniculă în 15 județe. Banatul și vestul țării, sub val de căldură, apoi vin furtunile

Administrația Națională de Meteorologie a emis o atenționare Cod galben de caniculă, valabilă sâmbătă, 20 iunie, în 15 județe din vestul,...

ANM: Cod galben de caniculă în 15 județe. Banatul și vestul țării, sub val de căldură, apoi vin furtunile
Bărbat cercetat sub control judiciar după ce ar fi încercat să mituiască un polițist rutier pe DN 6, în Caraș-Severin
Actualitate sâmbătă, 20 iunie 2026, 13:52

Bărbat cercetat sub control judiciar după ce ar fi încercat să mituiască un polițist rutier pe DN 6, în Caraș-Severin

Un bărbat de 64 de ani este cercetat sub control judiciar pentru 60 de zile. Acesta ar fi încercat să ofere 300 de euro unui polițist rutier,...

Bărbat cercetat sub control judiciar după ce ar fi încercat să mituiască un polițist rutier pe DN 6, în Caraș-Severin
Actualitate sâmbătă, 20 iunie 2026, 12:21

Ilie Bolojan și-a depus candidatura pentru șefia PNL. Ioan Popa, primarul Reșiței, propus vicepreședinte în noua echipă de conducere

Ilie Bolojan și-a depus candidatura pentru funcția de președinte al Partidului Național Liberal, în cadrul Congresului Extraordinar al PNL, care...

Ilie Bolojan și-a depus candidatura pentru șefia PNL. Ioan Popa, primarul Reșiței, propus vicepreședinte în noua echipă de conducere
Actualitate sâmbătă, 20 iunie 2026, 11:48

Sistemul sanitar, în prag de grevă generală. Sanitas anunță escaladarea protestelor împotriva legii salarizării

Tensiunile din sistemul de sănătate continuă să se amplifice, pe fondul nemulțumirilor legate de proiectul noii legi a salarizării. La...

Sistemul sanitar, în prag de grevă generală. Sanitas anunță escaladarea protestelor împotriva legii salarizării
Actualitate sâmbătă, 20 iunie 2026, 08:38

Directorii DSVSA Arad, cercetați de DNA Timișoara. Control judiciar pentru acuzații de abuz în serviciu și luare de mită

Procurorii DNA Timișoara au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale și măsura controlului judiciar pentru 60 de zile față de trei...

Directorii DSVSA Arad, cercetați de DNA Timișoara. Control judiciar pentru acuzații de abuz în serviciu și luare de mită
Actualitate vineri, 19 iunie 2026, 20:58

Alphaville vine la Timișoara, în cadrul ROSARTE – stagiune culturală estivală în Parcul Rozelor

4 zile, 4 arte, un oraș: ROSARTE debutează la Timișoara Timișoara devine, între 18 și 21 iunie 2026, gazda primei ediții a stagiunii estivale...

Alphaville vine la Timișoara, în cadrul ROSARTE – stagiune culturală estivală în Parcul Rozelor