[AUDIO] Tot mai multe furturi din pădurile cărăşene
În acest an în judeţul Caraş-Severin, volumul arborilor tăiaţi ilegal a crescut cu 34%, comparativ cu primele nouă luni ale anului trecut. Implicit, se constată şi o creştere valorică a pagubelor. Cu toate acestea, numărul contravenţiilor aplicate de lucrătorii Inspecţiei Silvice şi de Vânătoare a scăzut. Şeful Inspectoratului, Romel Berzescu, explică situaţia paradoxală:
Articol editat de Sebastian Dragomir, 28 octombrie 2013, 17:13
La nivelul judeţului Caraş-Severin doar 76% din totalul suprafeţei împădurite este administrată în regim silvic, adică se află sub contract de pază şi prestări servicii silvice.