Ascultă Radio România Reșița Live

[AUDIO] Starea de alertă epidemică cauzată de gripă impune măsuri de protecţie în spitalele din Reşiţa şi Caransebeş

România este în stare de alerta epidemică, din cauza gripei. În acest context, Spitalul Judeţean din Reşiţa a luat o serie de măsuri pentru a proteja pacienţii şi personalul medical, susţine directorul de îngrijiri medicale, Dana Tulbure:

[AUDIO] Starea de alertă epidemică cauzată de gripă impune măsuri de protecţie în spitalele din Reşiţa şi Caransebeş

Articol editat de Daiana Rosca, 7 ianuarie 2023, 10:57

La nivelul unităților sanitare din Reşiţa s-au aplicat următoarele măsuri:limitarea programului de vizită al aparținătorilor, realizarea triajului epidemiologic zilnic atât pentru personalul medico-sanitar și auxiliar, cât și pentru aparținători și pacienți, purtarea echipamentului de protecție adecvat, mască facială, halat de protecție atât pentru personal, cât și pentru vizitatori, asigurarea stocului de antivirale, asigurarea condițiilor pentru vaccinare antigripală, asigurarea stocurilor de echipamente de protecție, respectarea protocoalelor de management al cazului de gripă, a contacților și a focarelor de îmbolnăvire, evitarea aglomerărilor în spațiile de lucru acolo unde este posibil, iar în cazul în care nu este posibil, purtarea măștii de protecție”.

Programul de vizită a fost limitat şi la Spitalul Municipal din Caransebeş, ne-a declarat directorul medical, Loredana Liuba:

În primul rând, am limitat programul de vizită al aparținătorilor pacienților internați. Pentru fiecare pacient, în vizită poate să vină un singur aparținător, cu o durată a vizitei de maximum 15 minute. Aparținătorii pacienților trebuie să fie echipați corespunzător, respectiv cu mască, cu mănuși și halat de unică folosință. Am reînceput triajul epidemiologic pentru personalul medico-sanitar și auxiliar, cu recomandarea de izolare voluntară la domiciliu a celor depistați cu o simptomatologie respiratorie, am verificat stocurile de antivirale ca să fim siguri că pentru perioada următoare avem medicație pentru pacienții care rămân internați la noi în spital și am subliniat, din nou, purtarea echipamentului de protecție de către personalul medico-sanitar, rămânând în vigoare, ca și până acum, celelalte reguli de igienă riguroasă a mâinilor și a suprafețelor”.

Pe de altă parte, autorităţile centrale îşi propun să reactiveze vechile centre de evaluare COVID, în care de această dată ar urma să fie consultaţi pacienţii cu gripă şi viroze respiratorii.

Prefectul județului Timiș, Cornelia Micicoi, își anunță demisia și face precizări privind ancheta Parchetului European
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 17:37

Prefectul județului Timiș, Cornelia Micicoi, își anunță demisia și face precizări privind ancheta Parchetului European

Prefectul județului Timiș, Cornelia Micicoi, a transmis joi un punct de vedere oficial ca urmare a materialelor apărute în presă privind o...

Prefectul județului Timiș, Cornelia Micicoi, își anunță demisia și face precizări privind ancheta Parchetului European
Simpozionul Internațional „Banatul – memorie vie a diversității” a deschis la Reşiţa seria manifestărilor dedicate Zilei Banatului Montan
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 16:33

Simpozionul Internațional „Banatul – memorie vie a diversității” a deschis la Reşiţa seria manifestărilor dedicate Zilei Banatului Montan

Manifestările dedicate Zilei Banatului Montan au debutat vineri, 12 unie 2026, la Reșița, odată cu deschiderea Simpozionului Internațional...

Simpozionul Internațional „Banatul – memorie vie a diversității” a deschis la Reşiţa seria manifestărilor dedicate Zilei Banatului Montan
Punctul de frontieră de pe Canalul Bega se redeschide din 13 iunie. Cicliștii și pietonii pot traversa din nou între Timișoara și Zrenjanin
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 14:25

Punctul de frontieră de pe Canalul Bega se redeschide din 13 iunie. Cicliștii și pietonii pot traversa din nou între Timișoara și Zrenjanin

Punctul de frontieră de pe Canalul Bega se redeschide din 13 iunie. Cicliștii și pietonii pot traversa din nou între Timișoara și Zrenjanin...

Punctul de frontieră de pe Canalul Bega se redeschide din 13 iunie. Cicliștii și pietonii pot traversa din nou între Timișoara și Zrenjanin
Timișoara investește peste 1,6 milioane de lei în două muzee dedicate copiilor și turiștilor. Noi atracții interactive vor fi dezvoltate până la finalul anului
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 13:33

Timișoara investește peste 1,6 milioane de lei în două muzee dedicate copiilor și turiștilor. Noi atracții interactive vor fi dezvoltate până la finalul anului

Municipiul Timișoara continuă investițiile în cultură și turism, propunând alocarea a peste 1,6 milioane de lei pentru dezvoltarea Muzeului...

Timișoara investește peste 1,6 milioane de lei în două muzee dedicate copiilor și turiștilor. Noi atracții interactive vor fi dezvoltate până la finalul anului
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 13:17

„Putere din sângele studenților – 15 ani pentru viață”. Campania de donare de sânge a reunit studenți, jandarmi și membri ai comunității la Reșița

Campania de donare de sânge „Putere din sângele studenților – 15 ani pentru viață”, organizată de Casa de Cultură a Studenților...

„Putere din sângele studenților – 15 ani pentru viață”. Campania de donare de sânge a reunit studenți, jandarmi și membri ai comunității la Reșița
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 12:44

Controale intensificate pe șoselele din Caraș-Severin în cadrul acțiunii ROADPOL „Alcohol & Drugs”

Polițiștii verifică șoferii care conduc sub influența alcoolului sau a drogurilor Polițiștii rutieri din Caraș-Severin participă, în...

Controale intensificate pe șoselele din Caraș-Severin în cadrul acțiunii ROADPOL „Alcohol & Drugs”
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 12:43

Carnavalul Bela Crkva 2026, promovat la Timișoara

Carnavalul Bela Crkva 2026 transformă orașul din Banatul sârbesc, în perioada 22–28 iunie, într-o destinație de vară pentru iubitorii de...

Carnavalul Bela Crkva 2026, promovat la Timișoara
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 09:37

Centrul de Voluntariat Reșița, partener la prima Tabără de Sculptură de la Muzeul Satului Bănățean Timișoara

Muzeul Satului Bănățean Timișoara găzduiește, în perioada 12–14 iunie, prima ediție a Taberei de Sculptură, un proiect cultural care aduce...

Centrul de Voluntariat Reșița, partener la prima Tabără de Sculptură de la Muzeul Satului Bănățean Timișoara