Ascultă Radio România Reșița Live

[AUDIO-FOTO] Nașterea Domnului, vestită în așezămintele medicale și sociale din municipiul Reșița

În așezămintele medicale și sociale din municipiul Reșița, și în acest an Preasfințitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului a colindat, a împărțit dragoste, pace, speranță și daruri, împreună cu preoții, diaconii și cântăreții de la Catedrala Episcopală din Caransebeș.

[AUDIO-FOTO] Nașterea Domnului, vestită în așezămintele medicale și sociale din municipiul Reșița

Articol editat de Gerhard Chwoika, 15 decembrie 2022, 17:16

Bucuria duhovnicească adusă prin vestea cea bună a Nașterii Domnului Iisus Hristos a ajuns la bolnavii, persoanele vârstnice și copiii de la Spitalul Județean de Urgență Reșița, Staționar II și Staționar III, Centrul de zi „ABC”, Centrul de zi pentru persoane vârstnice al Consiliului Local Reșița și Căminul pentru persoane vârstnice Marginea Lend.

„Ne-am bucurat de o călduroasă primire din partea medicilor, care ne-au condus aproape în toate secțiile Spitalului Județean din Reșița, iar bolnavii ne-au așteptat cu lacrimi în ochi. Colindul a fost primit, gustat și înțeles de frații noștri care sunt răstigniți pe patul de suferință. Așadar, astăzi ne-am petrecut toată ziua în Municipiul Reșița, colindând în toate așezămintele medicale și sociale și bineînțeles împărtășind în primul rând dragoste și sfătuindu-i pe toți că Nașterea lui Hristos este importantă pentru fiecare creștin botezat în numele Sfintei Treimi”, a afirmat Preasfințitul Lucian.

În fiecare locație, grupul de colindători a transmis vestea cea bună a Nașterii Mântuitorului Hristos, iar ierarhul a împărțit calendare, daruri și a oferit un cuvânt de mângâiere și binecuvântare, mergând și în saloanele cu pacienți.

„I-am îndemnat pe toți la iubire, iertare și pace, pentru că Nașterea lui Hristos este praznicul păcii, al luminii, al iertării și praznicul recunoștinței. Îi mulțumim Domnului pentru această zi petrecută în mijlocul credincioșilor din Reșița și le mulțumim colindătorilor, fraților noștri slujitori și ostenitori ai Catedralei din Caransebeș, care de dimineață ne-au însoțit peste tot, ca împreună să aducem vestea cea bună a Nașterii Mântuitorului Hristos celor care ne-au așteptat. Îl rugăm pe Domnul să-i binecuvinteze pe toți cei care ne-au ascultat și ne-au primit astăzi, tuturor să le dăruiască sănătate, zile îndelungate și cu toții să avem un Crăciun cu adevărat fericit”, a mai subliniat Părintele Episcop.

Copiii de la Centrul de zi „ABC” au primit fiecare, pe lângă pachețelele cu dulciuri și ghetuțe noi, în urma campaniei „Ghetuțele lui Moș Nicolae”, desfășurată de Episcopia Caransebeșului. De asemenea, aceștia au pregătit un program de colinde pentru Preasfințitul Lucian și grupul care l-a însoțit. Cu ocazia vizitei Preasfințitului, la Căminul pentru persoane vârstnice Marginea Lend au fost aprinse luminile ornamentale de sărbători. (arhid. Pavel Canea, Darius Herea)

Prefectul județului Timiș, Cornelia Micicoi, își anunță demisia și face precizări privind ancheta Parchetului European
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 17:37

Prefectul județului Timiș, Cornelia Micicoi, își anunță demisia și face precizări privind ancheta Parchetului European

Prefectul județului Timiș, Cornelia Micicoi, a transmis joi un punct de vedere oficial ca urmare a materialelor apărute în presă privind o...

Prefectul județului Timiș, Cornelia Micicoi, își anunță demisia și face precizări privind ancheta Parchetului European
Simpozionul Internațional „Banatul – memorie vie a diversității” a deschis la Reşiţa seria manifestărilor dedicate Zilei Banatului Montan
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 16:33

Simpozionul Internațional „Banatul – memorie vie a diversității” a deschis la Reşiţa seria manifestărilor dedicate Zilei Banatului Montan

Manifestările dedicate Zilei Banatului Montan au debutat vineri, 12 unie 2026, la Reșița, odată cu deschiderea Simpozionului Internațional...

Simpozionul Internațional „Banatul – memorie vie a diversității” a deschis la Reşiţa seria manifestărilor dedicate Zilei Banatului Montan
Punctul de frontieră de pe Canalul Bega se redeschide din 13 iunie. Cicliștii și pietonii pot traversa din nou între Timișoara și Zrenjanin
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 14:25

Punctul de frontieră de pe Canalul Bega se redeschide din 13 iunie. Cicliștii și pietonii pot traversa din nou între Timișoara și Zrenjanin

Punctul de frontieră de pe Canalul Bega se redeschide din 13 iunie. Cicliștii și pietonii pot traversa din nou între Timișoara și Zrenjanin...

Punctul de frontieră de pe Canalul Bega se redeschide din 13 iunie. Cicliștii și pietonii pot traversa din nou între Timișoara și Zrenjanin
Timișoara investește peste 1,6 milioane de lei în două muzee dedicate copiilor și turiștilor. Noi atracții interactive vor fi dezvoltate până la finalul anului
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 13:33

Timișoara investește peste 1,6 milioane de lei în două muzee dedicate copiilor și turiștilor. Noi atracții interactive vor fi dezvoltate până la finalul anului

Municipiul Timișoara continuă investițiile în cultură și turism, propunând alocarea a peste 1,6 milioane de lei pentru dezvoltarea Muzeului...

Timișoara investește peste 1,6 milioane de lei în două muzee dedicate copiilor și turiștilor. Noi atracții interactive vor fi dezvoltate până la finalul anului
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 13:17

„Putere din sângele studenților – 15 ani pentru viață”. Campania de donare de sânge a reunit studenți, jandarmi și membri ai comunității la Reșița

Campania de donare de sânge „Putere din sângele studenților – 15 ani pentru viață”, organizată de Casa de Cultură a Studenților...

„Putere din sângele studenților – 15 ani pentru viață”. Campania de donare de sânge a reunit studenți, jandarmi și membri ai comunității la Reșița
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 12:44

Controale intensificate pe șoselele din Caraș-Severin în cadrul acțiunii ROADPOL „Alcohol & Drugs”

Polițiștii verifică șoferii care conduc sub influența alcoolului sau a drogurilor Polițiștii rutieri din Caraș-Severin participă, în...

Controale intensificate pe șoselele din Caraș-Severin în cadrul acțiunii ROADPOL „Alcohol & Drugs”
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 12:43

Carnavalul Bela Crkva 2026, promovat la Timișoara

Carnavalul Bela Crkva 2026 transformă orașul din Banatul sârbesc, în perioada 22–28 iunie, într-o destinație de vară pentru iubitorii de...

Carnavalul Bela Crkva 2026, promovat la Timișoara
Actualitate vineri, 12 iunie 2026, 09:37

Centrul de Voluntariat Reșița, partener la prima Tabără de Sculptură de la Muzeul Satului Bănățean Timișoara

Muzeul Satului Bănățean Timișoara găzduiește, în perioada 12–14 iunie, prima ediție a Taberei de Sculptură, un proiect cultural care aduce...

Centrul de Voluntariat Reșița, partener la prima Tabără de Sculptură de la Muzeul Satului Bănățean Timișoara