Ascultă Radio România Reșița Live

[AUDIO-FOTO] Industria feroviară a Banatului de Munte la ceas aniversar

Anul 2022 are trivalenţă istorică pentru industria constructoare de maşini din Reşiţa: se aniversează 150 de la construcţia primei locomotive cu abur de pe actualul teritoriu al României, 50 de ani de la înfiinţarea Muzeului Locomotivelor cu Aburi în aer liber din cartierul Triaj şi 100 de ani de la edificarea fabricii de locomotive din Reşiţa, unde, în decursul a 92 de ani, au fost construite 1.461 de unităţi, modele ce au ajuns să circule atât în ţară, cât şi peste hotare, aducându-şi aportul la progresul economic al Europei din acele vremuri. Cu ocazia aniversării celor 50 de ani de la inaugurarea Muzeului de Locomotive cu abur în aer liber din Reşiţa, obiectiv unic în întreaga Europa, a debutat ciclul de evenimente dedicat unui secol şi jumătate de locomotive cu abur în urbea de pe Bârzava. Cu acest prilej s-a desfăşurat un eveniment amplu în foaierul Centrului universitar „Babes-Bolyai” din oraş, unde colecţionari, fotografi, filatelişti şi plasticieni locali şi din întreaga ţară şi-au adus aportul la prezentarea unui eveniment complex dedicat anului 150.

[AUDIO-FOTO] Industria feroviară a Banatului de Munte la ceas aniversar

Articol editat de Gerhard Chwoika, 29 aprilie 2022, 20:00 / actualizat: 3 mai 2022, 18:26

Erwin Iosef Ţigla, organizatorul principal al acţiunii:

Erwin Josef Ţigla

Şi nu întâmplător, după ani de pribegie şi îndelungate demersuri ale Primăriei Reşiţa, două locomotive cu abur construite în uzinele din municipiul de pe Bârzava se vor reîntoarce acasă în următoarele două luni, a subliniat consilierul cultural al Administraţiei locale, Dorinel Hotnogu, iniţiativă catalogată ca lăudabilă de filatelistul feroviar Tiberiu Lorincz din Satu Mare, artistul fotograf Petre Dalea şi colecţionarul Bogdan Mihele:

Expoziţiile rămân deschise publicului interesat de industria feroviară a Reşiţei în foaierul Centrului Universitar „Babes-Bolyai” din oraş.

Corul „Franz Stuermer” al Forumului Democratic al Germanilor din Caraş-Severin, condus de prof. Elena Cozâltea a interpretat „Imnul Reşiţei” compus de Sabin Păutza, pe versurile lui Octavian Doclin, iar filateliştii prezenţi au fost recompensaţi cu diplome de către organizatori.

Timp de aproape două luni, în oraş se vor desfăşura o serie de acțiuni dedicate industriei feroviare, cu tradiţie pe aceste meleaguri. Mai jos, programul complet al evenimentelor:

MAI, 2022

→ 5 – 6 mai 2022, Manifestarea „Premiere tehnice. 150 de ani de la fabricarea primei locomotive cu aburi la Reșița”. Organizatori: Facultatea de Inginerie din Reșița, parte a Universității „Babeș – Bolyai”, în parteneriat cu Academia de Științe Tehnice din România (ASTR), Asociația Generală a Inginerilor din România (AGIR) – filiala Caraș-Severin și Primăria Municipiului Reșița.

→ Joi, 5 mai 2022, ora 9.00 – 13.00, Centrul Universitar UBB Reșița – Centrul de învățare „UBB – Real students’ dreams”: Workshop;

→ Joi, 5 mai 2022, ora 14.00 – 18.00: vizitarea principalelor obiective legate de istoria industrială a capitalei Banatului de Munte: Muzeul de Locomotive cu Abur Reșița, Muzeul tehnic al Uzinei Constructoare de Mașini Reșița (UCMR), expoziția de sculpturi metalice de la Hala Minda;

→ Vineri, 6 mai 2022, ora 9.00 – 12.00, Centrul Universitar UBB Reșița – Centrul de învățare „UBB – Real students’ dreams”: Sesiune de comunicări;

→ Vineri, 6 mai 2022, ora 12.00 – 19.00: vizită de documentare la amenajările hidrotehnice din zona Semenic (lacurile Gozna și Breazova și aferentele lucrări din acest ansamblu – diguri, aducțiune apă, centrale electrice).

→ Sâmbătă, 14 mai 2022, Noaptea muzeelor:
• ora 16.00, Deschidere noului sezon la Salonul de Artă și Industrie (TMK Artrom Reșița) – o retrospectiva a expozițiilor din 2021;
• ora 18.00, Muzeul Cineastului Amator din sediul Centrului Universitar UBB Reșița: Expoziție de fotografii cu locomotive din arhiva proprie; Expoziție cu tematică feroviară (plăci cu numere de locomotive ș.a.m.d.) din colecția lui Bogdan Andrei Mihele;
• ora 18.30, Biblioteca Germană „Alexander Tietz” Reșița: Expoziție de artă plastică dedicată jubileului de 150 de ani;
• ora 19.00 – 20.30, Muzeul de Locomotive cu Abur Reșița: vizitarea acestuia;
• ora 16.00 – 21.00, Muzeul Banatului Montan: vizitarea expozițiilor;

→ Marți, 17 mai 2022, ora 12.00, galeria Direcției Județene pentru Cultură Caraș-Severin, Reșița: Inaugurarea expoziției documentare „150 de ani de la fabricarea primei locomotive cu aburi la Reșița”, realizată cu sprijinul Arhivelor Naționale, Serviciul Județean Caraș-Severin;

→ Marți, 17.05.2022, Muzeul Banatului Montan, ora 18.00: Vernisajul expoziției fotodocumentare Michael Românu (Reșița / München), sub genericul „Locomotivele Reșiței”; Organizatori: Primăria Municipiului Reșița, Muzeul Banatului Montan și revista „Reflex: Artă – Cultură – Civilizație” a Centrului Judeţean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiţionale Caraş-Severin;

→ Vineri, 27 mai 2022, Muzeul de Locomotive cu Abur Reșița, ora 19.00: Festivalul Fanfarelor (I); Organizator: Primăria Municipiului Reșița. Eveniment, organizat în parteneriat cu Fundația Uzinele de Fier și Domeniile Reșița;

→ Sâmbătă, 28 mai 2022, Muzeul de Locomotive cu Abur Reșița, ora 19.00: Festivalul Fanfarelor (II); Organizator: Primăria Municipiului Reșița. Eveniment, organizat în parteneriat cu Fundația Uzinele de Fier și Domeniile Reșița.

IUNIE, 2022

→ Duminică, 5 iunie 2022, Muzeul de Locomotive cu Abur Reșița, ora 18.00: „Timp și contratimp în identitatea Banatului Montan: Presa cărășană promovează ia și brâul bănățean”, ediția a IX-a; Organizatori: Societatea pentru Cultură „Metarsis” – activități și servicii de cultură urbană și artă contemporană, Reșița și Primăria Municipiului Reșița;

→ Joi, 9 iunie 2022, Muzeul Banatului Montan, ora 17.30: Vernisajul expoziției realizate de Muzeul Banatului Montan și finisajul expoziției fotodocumentare Michael Românu (Reșița / München); Organizatori: Primăria Municipiului Reșița, Muzeul Banatului Montan și revista „Reflex: Artă – Cultură – Civilizație” a Centrului Judeţean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiţionale Caraş-Severin;

→ Joi, 9 iunie 2022, Muzeul Banatului Montan, ora 18.00: Simpozionul național „150 – 100 – 50 / Tezaurul cultural și tehnic al județului Caraș-Severin – Reșița și fabricația de locomotive cu abur, pe placa turnantă a Istoriei Naționale“ (I); Organizatori: Fundația Uzinele de Fier și Domeniile Reșița, Primăria Municipiului Reșița și Muzeul Banatului Montan;

→ Vineri, 10 iunie 2022, sala de ședințe (parter) a Primăriei Municipiului Reșița, ora 10.00 și 16.30: Simpozionul național „150 – 100 – 50 / Tezaurul cultural și tehnic al județului Caraș-Severin – Reșița și fabricația de locomotive cu abur, pe placa turnantă a Istoriei Naționale“ (II); Organizatori: Fundația Uzinele de Fier și Domeniile Reșița și Primăria Municipiului Reșița;

→ Sâmbătă, 11 iunie 2022, Muzeul Banatului Montan, ora 10.00: Simpozionul național „150 – 100 – 50 / Tezaurul cultural și tehnic al județului Caraș-Severin – Reșița și fabricația de locomotive cu abur, pe placa turnantă a Istoriei Naționale“ (III). Excursie a participanților la Simpozion, pe Semmeringul Bănățean; Organizatori: Fundația Uzinele de Fier și Domeniile Reșița și Primăria Municipiului Reșița;

→ Duminică, 12 iunie 2022, Muzeul de Locomotive cu Abur, ora 19.00: Concert festiv cu Filarmonica din Arad; Organizatori: Societatea pentru Cultură „Metarsis” – activități și servicii de cultură urbană și artă contemporană, Reșița, Primăria Municipiului Reșița și Fundația Uzinele de Fier și Domeniile Reșița;

→ Luni, 13 iunie 2022, Biblioteca Germană „Alexander Tietz” Reșița, ora 16.30: Prezentarea următoarelor volume: „Monarhia Habsburgică, 1848 – 1918”, vol. I – Dezvoltarea economică, administrația și sistemul juridic, forța armată (ap. 2020), vol. II – Popoarele Imperiului (ap. 2021), vol. III – Problema națională (ap. 2021) și vol. IV – Problema confesională (ap. 2022), Editura Polirom Iași, ediții în limba română coordonate și îngrijite de prof. dr. Rudolf Gräf;

→ Marți, 14 iunie 2022, sala de ședințe (parter) a Primăriei Municipiului Reșița, ora 12.00: Închiderea manifestărilor prin prezentarea volumelor: Dan Perianu, „Istoria locomotivelor și a căilor ferate din Banatul Montan“, ed. II, Editura „TIM”, 2022, și a două cărți editate de Forumul Democratic al Germanilor din jud. Caraș-Severin și Asociația Germană de Cultură și Educație a Adulților Reșița („Muzeul de Locomotive Reșița” și „Semmeringul Bănățean”), apărute la Editura „Banatul Montan”, 2022.

Evaluarea Națională 2026: peste 1.500 de elevi au susținut proba la Limba Română în Caraş-Severin. Doar 33 de absenți
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 15:46

Evaluarea Națională 2026: peste 1.500 de elevi au susținut proba la Limba Română în Caraş-Severin. Doar 33 de absenți

Absolvenții clasei a VIII-a au susținut luni, 22 iunie, prima probă scrisă din cadrul Evaluării Naționale 2026, cea la Limba și literatura...

Evaluarea Națională 2026: peste 1.500 de elevi au susținut proba la Limba Română în Caraş-Severin. Doar 33 de absenți
Regulamentul de trafic greu din Lugoj va fi modificat. Strada Traian Vuia ar putea fi inclusă pe lista arterelor fără restricții de tonaj
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 15:46

Regulamentul de trafic greu din Lugoj va fi modificat. Strada Traian Vuia ar putea fi inclusă pe lista arterelor fără restricții de tonaj

Regulamentul privind organizarea traficului greu în municipiul Lugoj va fi modificat după o nouă sesiune de consultări publice și după...

Regulamentul de trafic greu din Lugoj va fi modificat. Strada Traian Vuia ar putea fi inclusă pe lista arterelor fără restricții de tonaj
Primăria Timișoara a demolat construcții ridicate ilegal pe domeniul public. Costurile vor fi suportate de firmele implicate
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 15:00

Primăria Timișoara a demolat construcții ridicate ilegal pe domeniul public. Costurile vor fi suportate de firmele implicate

Funcționarii Primăriei Timișoara au pus în aplicare, luni, dispoziția emisă de primarul Dominic Fritz privind desființarea mai multor...

Primăria Timișoara a demolat construcții ridicate ilegal pe domeniul public. Costurile vor fi suportate de firmele implicate
Hramul Mănăstirii „Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul” din Poiana Mărului, în 23 și 24 iunie 2026
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 13:47

Hramul Mănăstirii „Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul” din Poiana Mărului, în 23 și 24 iunie 2026

Mănăstirea „Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul” din Poiana Mărului, județul Caraș-Severin, își sărbătorește hramul în zilele de...

Hramul Mănăstirii „Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul” din Poiana Mărului, în 23 și 24 iunie 2026
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 12:50

Două noi concerte în spitalele din Timișoara, în cadrul unei inițiative culturale a municipalității

Două noi concerte vor avea loc în spitalele din Timișoara, în cadrul unei inițiative culturale derulate de municipalitate, prin Administrația...

Două noi concerte în spitalele din Timișoara, în cadrul unei inițiative culturale a municipalității
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 12:29

90 de locuri de muncă vacante în Caraș-Severin. Cele mai multe posturi sunt disponibile la Reșița

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Caraș-Severin anunță, la data de 22 iunie 2026, un total de 90 de locuri de muncă vacante...

90 de locuri de muncă vacante în Caraș-Severin. Cele mai multe posturi sunt disponibile la Reșița
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 12:16

Ploile abundente au generat debite record în rețeaua de canalizare din Timișoara. Aquatim: sistemul nu este coș de gunoi

Ploile abundente căzute în Timișoara, începând de sâmbătă noaptea și continuând pe parcursul zilei de ieri, au generat debite record în...

Ploile abundente au generat debite record în rețeaua de canalizare din Timișoara. Aquatim: sistemul nu este coș de gunoi
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 11:16

Municipalitatea continuă investițiile în educație: mobilier nou pentru 14 grădinițe din Timișoara

Primăria Municipiului Timișoara continuă procesul de modernizare a infrastructurii educaționale prin dotarea a 14 grădinițe cu mobilier nou....

Municipalitatea continuă investițiile în educație: mobilier nou pentru 14 grădinițe din Timișoara