Atenţie la petarde!
![Atenţie la petarde! Atenţie la petarde!](https://i0.wp.com/www.radioresita.ro/wp-content/uploads/2013/12/petarde-confiscate.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol editat de Sebastian Dragomir, 2 decembrie 2013, 10:36 / actualizat: 2 decembrie 2013, 14:37
De la declanşarea acţiunii naţionale „FOC DE ARTIFICII”, pentru verificarea legalităţii desfăşurării operaţiunilor cu articole pirotehnice, au fost depistate 6 persoane fizice care deţineau, transportau sau ofereau spre comercializare aproape 1.400 de bucăţi articole pirotehnice, fără a poseda autorizaţie.
Din datele statistice deţinute de Poliţia Română a rezultat că, în anul 2005, când articolele pirotehnice din clasa a II – a se comercializau „la liber” către publicul larg, în perioada sărbătorilor de iarnă, la nivel naţional, au fost înregistrate peste 350 de răniri şi un deces cauzate de folosirea necorespunzătoare a acestor articole pirotehnice.
După apariţia, în anul 2006, a restricţionării vânzării către publicul larg a acestei categorii de articole pirotehnice, în perioada similară, au fost înregistrate, în medie, 25 de răniri anual, fără să fie înregistrate decese.