Atenţie cărăşeni: Lemnele de foc se acordă, de anul acesta, după alte criterii
![Atenţie cărăşeni: Lemnele de foc se acordă, de anul acesta, după alte criterii Atenţie cărăşeni: Lemnele de foc se acordă, de anul acesta, după alte criterii](https://i0.wp.com/www.radioresita.ro/wp-content/uploads/2014/12/lemne-foc.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol editat de Gerhard Chwoika, 4 august 2017, 11:00 / actualizat: 4 august 2017, 19:40
Proveniența lemnului va fi din fondul forestier proprietate publică a statului sau a unităților administrativ-terioriale. Cetățenii vor depune solicitările în scris, la unitățile administrativ-teritoriale, care le centralizează și transmit necesarul de lemn către ocolul silvic. Termenul până la care se pot depune cereri în acest an este sfârşitul lunii august.
Prefectul judeţului Caraş-Severin, Matei Lupu, a solicitat reprezentanţilor autorităţilor publice locale să informeze potențialii beneficiari despre procedura pe care trebuie să o urmeze în vederea achiziţionării lemnului de foc, pentru a evita ca populaţia să fie afectată de lipsa acestuia pe întreaga perioadă a sezonului rece. (Hardy Cvoica)