Ascultă Radio România Reșița Live

Aradul contribuie la Legea pentru combaterea ambroziei

Aradul a contribuit în mod esențial la reușita proiectului legislativ privind combaterea ambroziei. Grupul de lucru inițiat la Consiliul Județean Arad, în parteneriat cu Asociația Excelsior, universități din Arad și Timiș, cadre medicale, societatea civilă, a formulat amendamente care au fost incluse în texul legii.

Aradul contribuie la Legea pentru combaterea ambroziei

Articol editat de Radio Resita, 26 februarie 2018, 08:33 / actualizat: 26 februarie 2018, 11:32

Legea privind combaterea ambroziei a fost adoptată de Camera Deputaților și de Senat fiind trimisă spre promulgare. Potrivit legii, proprietarii sau administratorii terenurilor din țară sunt obligați să distrugă toate plantele de ambrozie, pentru prevenirea reacțiilor alergice. Se estimează la nivel mondial că procentul de persoane susceptibile de a dobândi alergia la ambrozie este de aprox. 20%.

Salutăm adoptarea acestei legi importante. O parte din intervențiile noastre au fost luate în considerare în elaborarea formei actuale a legii, ceea ce arată că eforturile și munca grupului nostru sunt cu folos. Am trimis o adresă Ministerului Agriculturii prin care ne anunțăm disponibilitatea de a munci în grupul de lucru la nivel național dacă acesta se va constitui”, a declarat Claudia Boghicevici, vicepreședinte al Consiliului Județean Arad.

Paul Hac, specialist în ecologie în cadrul asociației Excelsior Arad și membru al grupului de lucru pentru combaterea ambroziei, a subliniat importanța informării populației despre problemele pe care le poate cauza această plantă: „Este foarte bine că avem, în sfârșit, o lege care ne obligă să combatem ambrozia. Informarea și conștientizarea populației sunt însă esențiale, deoarece sunt foarte mulți oameni care nu recunosc această plantă și nici nu realizează câte probleme de sănătate poate cauza. În această direcție ne vom concentra eforturile în perioada următoare„.

La sfârșitul săptămânii trecute, la sediul Consiliului Județean Arad, a avut loc o nouă întâlnire a grupului de lucru privind combaterea ambroziei în județul Arad, în cadrul căreia a fost discutat un plan de acțiuni concrete.

(Ada Botezan)

Podul de la Constantin Daicoviciu intră în reabilitare. Consiliul Județean alocă 8 milioane de lei pentru refacerea obiectivului avariat de viitură
Actualitate marți, 9 iunie 2026, 11:00

Podul de la Constantin Daicoviciu intră în reabilitare. Consiliul Județean alocă 8 milioane de lei pentru refacerea obiectivului avariat de viitură

Podul peste râul Timiș, din comuna Constantin Daicoviciu, grav afectat de viitura produsă în urmă cu trei ani, va fi reabilitat cu fonduri...

Podul de la Constantin Daicoviciu intră în reabilitare. Consiliul Județean alocă 8 milioane de lei pentru refacerea obiectivului avariat de viitură
Camerele de supraveghere din Moldova Nouă, armă împotriva vandalismului și a depozitării ilegale a deșeurilor
Actualitate marți, 9 iunie 2026, 10:00

Camerele de supraveghere din Moldova Nouă, armă împotriva vandalismului și a depozitării ilegale a deșeurilor

Administrația locală din Moldova Nouă continuă măsurile pentru creșterea siguranței și a gradului de civilizație urbană prin extinderea...

Camerele de supraveghere din Moldova Nouă, armă împotriva vandalismului și a depozitării ilegale a deșeurilor
Băile Herculane, pe harta europeană a turismului balnear: stațiunea a fost promovată la o conferință internațională în Croația
Actualitate marți, 9 iunie 2026, 07:42

Băile Herculane, pe harta europeană a turismului balnear: stațiunea a fost promovată la o conferință internațională în Croația

Stațiunea Băile Herculane a fost promovată la cea de-a noua ediție a Conferinței Internaționale „Apa Termală ieri, astăzi și mâine”,...

Băile Herculane, pe harta europeană a turismului balnear: stațiunea a fost promovată la o conferință internațională în Croația
Colegiul Național Traian Lalescu din Reșița devine școală pilot: robotică, 3D printing și curriculum alternativ din anul şcolar viitor
Actualitate marți, 9 iunie 2026, 06:00

Colegiul Național Traian Lalescu din Reșița devine școală pilot: robotică, 3D printing și curriculum alternativ din anul şcolar viitor

Colegiul Național Traian Lalescu din Reșița este pe lista unităților de învățământ admise de Ministerul Educației pentru pilotarea...

Colegiul Național Traian Lalescu din Reșița devine școală pilot: robotică, 3D printing și curriculum alternativ din anul şcolar viitor
Actualitate marți, 9 iunie 2026, 05:30

Timișoara face un nou pas spre transportul verde: două oferte pentru achiziția a 10 troleibuze moderne cu baterii

Primăria Municipiului Timișoara continuă procesul de modernizare a transportului public urban. Licitația pentru achiziția a 10 troleibuze noi,...

Timișoara face un nou pas spre transportul verde: două oferte pentru achiziția a 10 troleibuze moderne cu baterii
Actualitate luni, 8 iunie 2026, 19:20

Au început lucrările de salvare a Bisericii Romano-Catolice din Văliug. Intervenție de urgență pentru protejarea unui monument valoros din Banat

Biserica Romano-Catolică din Văliug, un loc devenit emblematic pentru iubitorii de jazz și pentru comunitatea locală, a intrat într-un amplu...

Au început lucrările de salvare a Bisericii Romano-Catolice din Văliug. Intervenție de urgență pentru protejarea unui monument valoros din Banat
Actualitate luni, 8 iunie 2026, 15:48

Bacalaureatul 2026 a început: Peste 1.100 de candidați susțin probele orale în Caraș-Severin. Calendarul complet al examenului

Prima sesiune a examenului național de Bacalaureat 2026 a debutat luni, 8 iunie, cu evaluarea competențelor lingvistice de comunicare orală în...

Bacalaureatul 2026 a început: Peste 1.100 de candidați susțin probele orale în Caraș-Severin. Calendarul complet al examenului
Actualitate luni, 8 iunie 2026, 14:25

Reșița deschide două Centre de Colectare prin Aport Voluntar. Investiție de peste 9 milioane de lei în managementul deșeurilor

Municipiul Reșița marchează un pas important în modernizarea sistemului de gestionare a deșeurilor, odată cu finalizarea proiectului de...

Reșița deschide două Centre de Colectare prin Aport Voluntar. Investiție de peste 9 milioane de lei în managementul deșeurilor