ANM extinde Codul roșu de caniculă până miercuri: temperaturi de până la 41 de grade în Banat și Crișana
Administrația Națională de Meteorologie a extins avertizarea Cod roșu de caniculă și pentru zilele de luni și marți, aceasta urmând să fie valabilă până miercuri dimineață, la ora 10:00, în cea mai mare parte a țării.
Articol editat de Cristina Corocan, 27 iunie 2026, 12:18
„În cea mai mare parte a țării, cu excepția sud-estului, va fi Cod Roșu de temperaturi extreme, nopți tropicale și disconfort termic deosebit de accentuat”, au transmis meteorologii.
Până la 41 de grade în Banat și Crișana
Potrivit ANM, temperaturile maxime vor fi cuprinse între 35 și 41 de grade Celsius, cele mai ridicate valori urmând să fie înregistrate în Banat și Crișana.
„Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 35 și 41 de grade Celsius, cu valori mai ridicate în Banat și Crișana. Nopțile vor fi tropicale, cu minime între 17 și 25 de grade”, se arată în avertizarea meteorologilor.
Cod portocaliu în sud-estul țării
Șase județe din sud-estul României vor rămâne sub Cod portocaliu de caniculă, unde maximele vor varia între 32 de grade în Delta Dunării și 38 de grade în restul regiunii.
„Noaptea, temperaturile vor fi între 20 și 24 de grade”, precizează ANM.
Avertizarea este valabilă până miercuri
Noile avertizări meteorologice intră în vigoare luni, la ora 10:00, și vor rămâne valabile până miercuri, la ora 10:00, autoritățile recomandând populației să evite expunerea prelungită la soare, să se hidrateze corespunzător și să limiteze deplasările în orele de vârf ale zilei.
sursa foto: ANM