Ascultă Radio România Reșița Live

[UPDATE][VIDEO] Ambulanţa pentru Monumente la a doua intervenţie în Caraş-Severin: Moara de la Ibulcina pregătită pentru iarnă

Ambulanţa pentru Monumente Banat la o nouă intervenţie în Caraş-Severin.

[UPDATE][VIDEO] Ambulanţa pentru Monumente la a doua intervenţie în Caraş-Severin: Moara de la Ibulcina pregătită pentru iarnă

Articol editat de Valentina Adam, 26 octombrie 2018, 12:00 / actualizat: 26 octombrie 2018, 16:54

Una din morile de apă din complexul de la Prigor, aflată într-o stare de degradare avansată, urmează să fie reabilitată săptămâna aceasta cu ajutorul voluntarilor şi al administraţiei locale, a precizat pentru Radio Reşiţa arhitect Diana Belci – coordonatorul de proiect pentru regiunea de Vest. Este vorba de moara de tuluji de la Ibulcina, care macină furaje pentru animale. Diana Belci a mai spus că, intervenţia este a doua mare lucrare, pe care Ambulanţa pentru Monumente Banat o realizează la morile de apă din judeţ.

Diana Belci a mai spus că, dacă doar jumătate din aceste mori din Caraş-Severin ar fi funcţionale, s-ar schimba şi mentalitatea oamenilor locului, să investească în întreţinerea lor şi să le folosească aşa cum trebuie, pentru că beneficiile de pe urma lor sunt neechivalate de niciun produs care se găseşte în momentul de faţă pe piaţa de consum (n.r. făină de grâu şi porumb).

Amintim că, intervenţii de urgenţă au mai fost efectuate anul acesta la „Îndărătnica de la Perete” – cea mai veche moară din Complexul mulinologic de la Rudăria şi la biserica de lemn din Jupăneşti în judeţul Timiş. (Hardy Cvoica)

***

Ambulanţa pentru Monumente Banat caută, din nou, voluntari pentru a salva o altă moară. După Îndărătnica de la Perete, din Rudăria, acum e rândul unei mori unice din satul Ibulcina, comuna Prigor, conform debanat.ro

În Caraş-Severin sunt numeroase ansambluri de mori, unele dintre ele încă folosite, altele abandonate, care de multă vreme nu mai macină făină. Cei de la Ambulanţa pentru Monumente au deschis drumul la intervenţii de urgenţă la moara Îndărătnica de la Perete, din complexul de la Rudăria, apoi au lucrat la biserica de lemn din Jupâneşti, iar acum se întorc la mori. De această dată, este vorba despre o moară care macină pentru animale, la Ibulcina, comuna Prigor, în judeţul Caraş-Severin. Moara abandonată aşteaptă voluntari inimoşi, care împreună cu comunitatea s-o pregătească pentru iarnă.

Ambulanţa pentru Monumente Banaţ aşadar, face apel la voluntari pentru a salva această frumoasă moară. Cu sprijinul primăriei din localitate, vom asigura cazarea şi masa participanţilor. Cei interesaţi să participe să-şi aducă încălţăminte de lucru, sac de dormiţ lanternă şi izopren”, transmit organizatorii.

Intervenţia este programată în intervalul 25-27 octombrie şi, dacă vreţi să participaţi, sunteţi rugaţi să vă confirmaţi prezenţa la numerele de telefon 0740-351.386, stud. arh. Mircea Braje, 0748-646.863, stud. arh. Adrian Bancoş, sau 0762-438.632, Ioan Rotaru, Primăria Prigor, reprezentant al comunităţii locale.

Proiectul Ambulanţa pentru Monumente Banat este finanţat de Ordinul Arhitecţilor din România, din Timbrul de Arhitectură, fiind coordonat de Asociaţia pentru Patrimoniu Activ- PACŢ în parteneriat cu Asociaţia Monumentum, Direcţia Judeţeană pentru Cultură Caraş- Severin, Direcţia Judeţeană pentru Cultură Timiş şi Facultatea de Arhitectură şi Urbanism Timişoara. (Valentina Adam)

sursa foto debanat.ro

Profesorii amenință cu noi proteste de amploare ca urmare a nemulţumirilor cu privire la noua lege a salarizării
Actualitate sâmbătă, 20 iunie 2026, 17:40

Profesorii amenință cu noi proteste de amploare ca urmare a nemulţumirilor cu privire la noua lege a salarizării

Miercuri, 17 iunie, cadre didactice din mai multe județe ale țării au protestat în Piața Victoriei, exprimându-și nemulțumirea față de...

Profesorii amenință cu noi proteste de amploare ca urmare a nemulţumirilor cu privire la noua lege a salarizării
Reorganizare la Direcția de Asistență Socială Timișoara. Numărul posturilor scade, dar serviciile pentru persoanele vulnerabile vor fi menținute
Actualitate sâmbătă, 20 iunie 2026, 16:26

Reorganizare la Direcția de Asistență Socială Timișoara. Numărul posturilor scade, dar serviciile pentru persoanele vulnerabile vor fi menținute

Direcția de Asistență Socială a Municipiului Timișoara propune reorganizarea instituției, prin modificarea organigramei, a statului de funcții...

Reorganizare la Direcția de Asistență Socială Timișoara. Numărul posturilor scade, dar serviciile pentru persoanele vulnerabile vor fi menținute
ANM: Cod galben de caniculă în 15 județe. Banatul și vestul țării, sub val de căldură, apoi vin furtunile
Actualitate sâmbătă, 20 iunie 2026, 14:04

ANM: Cod galben de caniculă în 15 județe. Banatul și vestul țării, sub val de căldură, apoi vin furtunile

Administrația Națională de Meteorologie a emis o atenționare Cod galben de caniculă, valabilă sâmbătă, 20 iunie, în 15 județe din vestul,...

ANM: Cod galben de caniculă în 15 județe. Banatul și vestul țării, sub val de căldură, apoi vin furtunile
Bărbat cercetat sub control judiciar după ce ar fi încercat să mituiască un polițist rutier pe DN 6, în Caraș-Severin
Actualitate sâmbătă, 20 iunie 2026, 13:52

Bărbat cercetat sub control judiciar după ce ar fi încercat să mituiască un polițist rutier pe DN 6, în Caraș-Severin

Un bărbat de 64 de ani este cercetat sub control judiciar pentru 60 de zile. Acesta ar fi încercat să ofere 300 de euro unui polițist rutier,...

Bărbat cercetat sub control judiciar după ce ar fi încercat să mituiască un polițist rutier pe DN 6, în Caraș-Severin
Actualitate sâmbătă, 20 iunie 2026, 12:21

Ilie Bolojan și-a depus candidatura pentru șefia PNL. Ioan Popa, primarul Reșiței, propus vicepreședinte în noua echipă de conducere

Ilie Bolojan și-a depus candidatura pentru funcția de președinte al Partidului Național Liberal, în cadrul Congresului Extraordinar al PNL, care...

Ilie Bolojan și-a depus candidatura pentru șefia PNL. Ioan Popa, primarul Reșiței, propus vicepreședinte în noua echipă de conducere
Actualitate sâmbătă, 20 iunie 2026, 11:48

Sistemul sanitar, în prag de grevă generală. Sanitas anunță escaladarea protestelor împotriva legii salarizării

Tensiunile din sistemul de sănătate continuă să se amplifice, pe fondul nemulțumirilor legate de proiectul noii legi a salarizării. La...

Sistemul sanitar, în prag de grevă generală. Sanitas anunță escaladarea protestelor împotriva legii salarizării
Actualitate sâmbătă, 20 iunie 2026, 08:38

Directorii DSVSA Arad, cercetați de DNA Timișoara. Control judiciar pentru acuzații de abuz în serviciu și luare de mită

Procurorii DNA Timișoara au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale și măsura controlului judiciar pentru 60 de zile față de trei...

Directorii DSVSA Arad, cercetați de DNA Timișoara. Control judiciar pentru acuzații de abuz în serviciu și luare de mită
Actualitate vineri, 19 iunie 2026, 20:58

Alphaville vine la Timișoara, în cadrul ROSARTE – stagiune culturală estivală în Parcul Rozelor

4 zile, 4 arte, un oraș: ROSARTE debutează la Timișoara Timișoara devine, între 18 și 21 iunie 2026, gazda primei ediții a stagiunii estivale...

Alphaville vine la Timișoara, în cadrul ROSARTE – stagiune culturală estivală în Parcul Rozelor