Ascultă Radio România Reșița Live

Alegeri Parlamentare în siguranţă în Caraş-Severin

Structurile teritoriale din cadrul M.A.I. angrenate în organizarea și desfășurarea alegerilor pentru Senat și Camera Deputaților din 6 decembrie au luat toate măsurile, potrivit competențelor, pentru asigurarea unui climat de liniște și siguranță publică. Peste 1.000 de polițiști, jandarmi, polițiști de frontieră, pompieri și lucrători de la alte structuri execută activități specifice de menținere a ordinii și siguranței publice, pentru buna desfășurare a procesului electoral.

Alegeri Parlamentare în siguranţă în Caraş-Severin

Articol editat de Daiana Rosca, 5 decembrie 2020, 09:11

Obiectivele efectivelor MAI în cadrul acestor misiuni sunt paza secţiilor de votare, paza transporturilor, materialelor și a dosarelor cu rezultatele votării, menținerea ordinii și siguranței publice, prevenirea oricăror evenimente negative, prevenirea și combaterea răspândirii COVID-19, precum și aplicarea cu fermitate, corectitudine şi echidistanţă a prevederilor legale atunci când se constată încălcări ale legii. 180 de polițiști și polițiști locali se vor afla în stradă pentru a asigura măsuri de ordine şi siguranță publică, în vederea prevenirii oricăror fapte antisociale, precum și pentru alte misiuni, inclusiv paza urnei speciale, în ziua desfășurării procesului electoral.

De asemenea, dintre cele 365 de secţii de votare constituite la nivelul judetului Caraș-Severin, polițiștii vor asigura măsuri de pază și protecție la 130 de secții, jandarmii la 88 de secții de votare, polițiștii de frontieră la 63 de secții de votare, 77 de secții de votare vor fi asigurate cu pompieri și 7 cu personal de la alte structuri. Alți 132 de polițiști, jandarmi și polițiști de frontieră execută misiuni de protecție a celor 77 de locații inițiale în care se depozitează buletinele de vot și celelalte materiale necesare votării. Pentru soluționarea solicitărilor și semnalărilor cu privire la evenimentele produse în ziua alegerilor vor acționa conform competențelor un număr de 112 polițiști constituiți în echipe operative.

Orice sesizare va fi tratată cu celeritate, iar efectivele MAI vor manifesta toleranță zero în cazurile de încălcare a legii indiferent de opțiunile politice ale persoanelor implicate. Sunt constituite rezerve de intervenție și echipe de specialiști, în total 157 lucrători MAI, formate din polițiști, jandarmi, polițiști de frontieră și pompieri, care vor fi în permanență pregătite să acționeze, dacă situația operativă o va impune. Vă reamintim că în conformitate cu Decizia BEC nr. 95 din 29 noiembrie 2020, se interzice utilizarea în cabina de vot a aparatelor de fotografiere, înregistrare sau preluare imagini, precum și comercializarea și/sau consumul de alcool în zona de protecție a secției de votare, respectiv în afara localului de vot, în sediul secției de votare, în curtea acestuia, în intrările în curte, în jurul sediului secției de votare, precum și pe străzi și în piețe publice până la o distanță de 50 metri.

Cei care nu respectă prevederile acestei decizii pot fi sancționați cu amenzi cuprinse între 4.500 lei și 10.000 lei Vă reamintim de asemenea, că pentru ziua votului au fost dispuse de către autoritățile competente o serie de măsuri speciale de protecție în contextul pandemiei de COVID – 19! Conform regulilor de protecție sanitară, se vor stabili circuite separate de intrare și de ieșire în sediul secției de votare și în localul de vot, dacă spațiile destinate secțiilor de vot permit acest lucru. Accesul în localul de vot se va face eșalonat, astfel încât în sala unde se votează să nu fie prezenți, în același timp, mai mult de 5 alegători și să se respecte distanțarea de minimum 1 metru între persoane. Președintele biroului electoral al secției de votare sau locțiitorul acestuia, după caz, se va asigura că numărul total al persoanelor care sunt prezente în același timp în localul de vot, exceptând alegătorii, nu va fi mai mare de 15. Alegătorii sunt obligați să își dezinfecteze mâinile la intrarea în sediul secției de votare și localul de vot, dar și la ieșire. În fiecare secție vor fi puse la dispoziție flacoane cu dezinfectant.

De asemenea, la intrarea în secție, alegătorilor li se va măsura temperatura. În cazul în care un alegător este febril sau prezintă simptome respiratorii evidente se va organiza accesul prioritizat al acestuia în localul de vot și se vor lua măsuri pentru ca acesta să petreacă cât mai puțin timp în interiorul secției. După finalizarea procedurilor de votare, alegătorul va fi condus în afara sediului secției de votare, iar cabina de vot va fi dezinfectată. Toți participanții la procesul electoral trebuie să poarte masca de protecție, astfel încât să acopere nasul și gura, pe toată perioada în care se află în sediul secției de votare și în localul de vot. În interiorul secției de vot, se va evita contactul fizic cu membrii biroului electoral și cu operatorul de calculator.

Pentru preluarea datelor de identificare în Sistemul informatic de monitorizare a prezenței la vot și de prevenire a votului ilegal, alegătorul va fi instruit cu privire la modul de poziționare a actului de identitate sau a documentului de identitate în suportul terminalului informatic. Dacă acest lucru nu este posibil, această procedură va fi realizată de operatorul de calculator, care ulterior își va dezinfecta mâinile. În vederea identificării, alegătorul își va îndepărta masca pentru scurt timp, păstrând o distanță de minimum un metru și jumătate față de operatorul de calculator.

Buletinele de vot, ștampila cu mențiunea „VOTAT“ și pixurile ce vor fi utilizate de către alegători pentru semnare în lista electorală trebuie dispuse astfel încât alegătorul să le poată prelua singur, fără a avea contact direct cu membrii biroului electoral al secției de votare. După exercitarea dreptului de vot, alegătorul își va aplica singur, la indicația și sub supravegherea membrilor biroului electoral al secției de votare, timbrul autocolant ori ștampila cu mențiunea „VOTAT”, după caz, pe actul de identitate sau pe documentul de identitate. Regulile de protecție sanitară trebuie respectate și în cazul exercitării dreptului la vot prin intermediul urnei speciale. Persoanele care nu respectă măsurile de protecție sanitară stabilite pentru ziua votului pot primi amendă cuprinsă între 500 și 2.500 lei.

Etichete:
„Viitorul se construiește la Reșița”: educația duală, în dialog cu tinerii, companiile și comunitatea, pe terasa Radio Reșița
Actualitate joi, 25 iunie 2026, 09:00

„Viitorul se construiește la Reșița”: educația duală, în dialog cu tinerii, companiile și comunitatea, pe terasa Radio Reșița

Pe 25 iunie 2026, de la ora 14:00, terasa Radio Reșița devine locul de întâlnire al tinerilor, instituțiilor de învățământ, autorităților...

„Viitorul se construiește la Reșița”: educația duală, în dialog cu tinerii, companiile și comunitatea, pe terasa Radio Reșița
Tensiuni pe calea ferată Caransebeș – Severin: prefectul Cristian Gâfu critică CFR pentru lipsa de comunicare
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 19:58

Tensiuni pe calea ferată Caransebeș – Severin: prefectul Cristian Gâfu critică CFR pentru lipsa de comunicare

Prefectul Cristian Gâfu critică CFR. Tensiuni între autoritățile locale și CFR SA pe tema unuia dintre cele mai ample proiecte de modernizare a...

Tensiuni pe calea ferată Caransebeș – Severin: prefectul Cristian Gâfu critică CFR pentru lipsa de comunicare
Weekend de cicloturism pe traseul transfrontalier Timișoara–Zrenjanin. Punctul de frontieră de pe Canalul Bega se redeschide pentru pietoni și bicicliști
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 19:00

Weekend de cicloturism pe traseul transfrontalier Timișoara–Zrenjanin. Punctul de frontieră de pe Canalul Bega se redeschide pentru pietoni și bicicliști

Pasionații de ciclism și iubitorii de plimbări în aer liber vor avea ocazia să se bucure, în perioada 26–28 iunie 2026, de una dintre cele...

Weekend de cicloturism pe traseul transfrontalier Timișoara–Zrenjanin. Punctul de frontieră de pe Canalul Bega se redeschide pentru pietoni și bicicliști
5 puncte de prim ajutor deschise în Timișoara în perioada caniculei. Unde pot primi cetățenii apă și asistență medicală
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 14:00

5 puncte de prim ajutor deschise în Timișoara în perioada caniculei. Unde pot primi cetățenii apă și asistență medicală

Măsura este implementată în colaborare cu Direcția de Sănătate Publică Timiș, Crucea Roșie și Școala Postliceală „Henri Coandă”,...

5 puncte de prim ajutor deschise în Timișoara în perioada caniculei. Unde pot primi cetățenii apă și asistență medicală
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 13:43

Amendă de 40.000 de lei pentru comuna Domașnea pentru nerespectarea măsurilor de protecție a mediului

Inspectorii de la Apele Române Banat, împreună cu autoritățile de control din județul Caraș-Severin, au aplicat o amendă de 40.000 de lei...

Amendă de 40.000 de lei pentru comuna Domașnea pentru nerespectarea măsurilor de protecție a mediului
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 13:04

O zi de vacanță și bucurie pentru copiii din Nicolinț. Banca pentru Alimente și Asociația Cerneală Albă organizează un eveniment special

Copiii din clasele I-IV și cei de la grădinița din Nicolinț, comuna Ciuchici, vor avea parte duminică de o zi dedicată jocului, educației și...

O zi de vacanță și bucurie pentru copiii din Nicolinț. Banca pentru Alimente și Asociația Cerneală Albă organizează un eveniment special
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 13:04

Băile Herculane devine capitala culturii, dialogului și comunității în prima săptămână din iulie

Stațiunea Băile Herculane se pregătește să găzduiască una dintre cele mai bogate perioade din ultimii ani din punct de vedere cultural și...

Băile Herculane devine capitala culturii, dialogului și comunității în prima săptămână din iulie
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 12:44

Municipiul Timișoara atrage peste 7,3 milioane lei pentru o nouă grădiniță modernă în Plopi

Municipiul Timișoara continuă investițiile în educație prin atragerea unei finanțări europene de peste 7,3 milioane de lei, destinată...

Municipiul Timișoara atrage peste 7,3 milioane lei pentru o nouă grădiniță modernă în Plopi