[FOTO] Alaiul Primăverii la Reşiţa pentru a 37-a oară în acest sfârşit de săptămână!

În cadrul acţiunilor dedicate Centenarului României, Centrul Judeţean pentru Promovarea şi Conservarea Culturii Tradiţionale Caraş-Severin organizează sâmbătă, 28 aprilie, Alaiul Primăverii.

Manifestarea a ajuns anul acesta la cea de a 37-a ediţie şi va reuni 40 de formaţii şi ansambluri folclorice din judeţ, care includ şi toate minorităţile naţionale.

În PARCUL „TRICOLORULUI” din Reşiţa, se vor deschide Târgul meşterilor populari bănăţeni şi târgul cu produse tradiţionale alimentare bănăţene.

PROGRAMUL MANIFESTĂRII:
Ora 10.oo- sosirea formaţiilor la – curtea Liceului „TRAIAN VUIA” din Reşiţa,
Ora 11.oo- 11.30- parada costumelor populare pe traseul – LICEUL „TRAIAN VUIA” REŞIŢA- PARCUL „TRICOLORULUI” – REŞIŢA

Ora 11.45- Deschiderea oficială

Ora 12.00 – Spectacol folcloric în PARCUL „TRICOLORULUI”- Reşiţa.

Lista ansamblurilor:

1. Formaţia de dansuri „ALMĂJANA” – BOZOVICI
2. TAMBURAŞII din CLOCOTICI
3. „ANSAMBLUL CULTURAL CLOCOTICI” – CLOCOTICI- Primăria Lupak
4. Formaţia de dansuri „KUD STENKA” – LIUBCOVA
5. Formaţia de dansuri „ZESTREA ALMĂJULUI”- BOZOVICI
6. Formaţia de dansuri ” FLORICELE BĂNĂŢENE”- OŢELU ROŞU
7 . Formaţia de dansuri „GLIMBOCEANA” – GLIMBOCA
8. Formaţia de dansuri „DOINA BISTREI” – MĂRU
9. Formaţia de dansuri „TEREGOVANA” – TEREGOVA
10. Ansamblul ” KUD SOKO” – SOCOL
11. Ansamblul „ARMENIŞANA” – ARMENIŞ
12 Formaţia de dansuri „ZESTREA GUGULANILOR” – CARANSEBEŞ
13. Ansamblul „IEDERA” – OŢELU ROŞU
14. Formaţia de dansuri „ORĂVIŢANA” – ORAVIŢA
15. Formaţia de dansuri „OBREJANA” – OBREJA
16. Fanfara „CĂRĂŞENII” – GRĂDINARI
17. Ansamblul „HORA CARAŞULUI” – ORAVIŢA
18. Formaţia de dansuri ţigăneşti „RROMALES” – GREONI
19. Ansamblul „DOINA BANATULUI” – CARANSEBEŞ
20. Formaţia de dansuri „JUNII GUGULANI” – CARANSEBEŞ
21. Formaţia de dansuri „PUPI DĂ FLOARE” – ZĂGUJENI
22. Formaţia de dansuri din MĂURENI
23. Formaţia de dansuri ucrainiene „BARVINOK” – CORNUŢEL
24 Ansamblul „KARAŞEVSKA ZORA” – UNIUNEA CROAŢILOR DIN ROMÂNIA-CARAŞOVA
25. Formaţia de dansuri „SATUL MEU” – RAMNA
26. Formaţia de dansuri „VERMEŞANA” – VERMEŞ
27. Formaţia de dansuri „BOCŞANA” – BOCŞA
28. Formaţia de dansuri „SÂNZÂIENE ZORLENŢENE” – ZORLENŢU MARE
29. Formaţia de dansuri „MLĂDIŢE FÂRLUGENE” – Şcoala Gimnazială FÂRLIUG
30. Formaţia de dansuri germane „ENZIAN” – REŞIŢA
31. Asociaţia Culturală REŞIŢA-ROMÂNĂ – REŞIŢA
32. Ansamblul „DATINA CĂRĂŞANĂ” – REŞIŢA
33. Ansamblul „BÂRZAVA” – REŞIŢA
34. Ansamblul „REŞIŢEANA” – REŞIŢA
35. Ansamblul „SEMENICUL” şi „VIRTUOZII SEMENICULUI”- REŞIŢA
36. FANFARA DIN RĂCĂŞDIA – PRIMĂRIA RĂCĂŞDIA
37. FANFARA DIN BĂNIA -PRIMĂRIA BĂNIA
38. URŞII – PRIMĂRIA CICLOVA ROMÂNĂ
39. FANFARA DOINITORII CARAŞULUI – Mercina – Primăria VĂRĂDIA
40. Formaţia de dansuri „CIOBĂNAŞUL”- BĂUŢAR

Ada Botezan