În această săptămână se desemnează cei mai buni poliţişti cu abilităţi sportive

La Reşiţa a debutat astăzi prima competiţie sportivă organizată de IPJ Caraş-Severin cu ocazia Zilei Poliţiei Române. Poligonul Inspectoratului de Jandarmi a răsunat de împuşcăturile celor mai buni trăgători poliţişti, care au ţintit spre titlul de campion la concursul de tir. Pe primul loc s-a situat agent şef Adrian Cornea de la Postul de Poliţie Păltiniş, cu 92 de puncte, pe locul II s-a clasat subcomisar Bogdan Şandru de la Serviciul pentru Acţiuni Speciale, cu 91 de puncte, iar pe locul III – agent şef adjunct Sergiu Meteleaucă de la Serviciul de Combatere a Criminalităţii Organizate, cu 89 de puncte.

tir 1Competiţia a constat în executarea unei trageri cu pistolul „Carpaţi”, calibru 7,65 mm, asupra unui ţinte situate la 25 metri distanţă de concurenţi.

Tot astăzi s-a desfăşurat întrecerea sportivă la tenis de masă dedicată cadrelor inspectoratului. La competiţie au participat 14 poliţişti din tot judeţul. Concursul a fost câştigat şi anul acesta de către agent şef adjunct Cristian Giani Sîrbu, din cadrul Serviciului Resurse Umane. Pe locul secund s-a clasat subcomisar Flavian Savescu de la Serviciul de Investigare a Criminalităţii Economice, iar locul trei a fost ocupat de agent şef Sorin Păuşan-Barna, din cadrul Centrului de Reţinere şi Arestare Preventivă.

tenis de masaCampionatul de fotbal va avea loc joi, în sala polivalentă din Reşiţa.

În data de 25 martie 2016 – ZIUA POLIŢIEI ROMÂNE – între orele 10.00 – 14.00, în Piaţa Tricolorului din municipiul Reşiţa va avea loc o expoziţie cu tehnica mijloacelor de mobilitate terestră şi 11 standuri de prezentare.