Ascultă Radio România Reșița Live

A doua ediţie a Maratonului Resuscitării de la Reșița, un succes: aproape 1.500 de cărășeni au învățat să salveze vieți

Cea de-a doua ediție a Maratonului Resuscitării, organizată la Reșița de SMURD şi ISU Caraș-Severin, UPU Reșița și Fundația pentru SMURD, s-a încheiat cu un succes remarcabil. Aproape 1.500 de cărășeni, de la copii până la seniori, au participat la sesiunile practice dedicate învățării manevrelor de resuscitare și acordării primului ajutor. Evenimentul a reunit peste 50 de specialiști, cadre medicale, paramedici, pompieri și voluntari veniți din mai multe județe ale țării, care au oferit gratuit instruire practică participanților.

A doua ediţie a Maratonului Resuscitării de la Reșița, un succes: aproape 1.500 de cărășeni au învățat să salveze vieți

Articol editat de Daiana Rosca, 1 iunie 2026, 18:11

Atmosfera din centrul municipiului Reșița a fost una de solidaritate, implicare și dorință de a învăța lucruri noi, care în situaţii limită, pot face diferența dintre viață și moarte.

Violeta Șușară: „A fost un succes și va deveni o tradiție”

Coordonatorul SMURD Caraș-Severin, asistentul medical Violeta Șușară, a declarat că ediția din acest an a confirmat interesul crescut al populației pentru educația medicală și pentru învățarea tehnicilor de salvare. „A fost un succes, oamenii au participat, au executat și manevre practice, multă lume bună, voie bună, mulți copii. Din ce am observat și eu, oamenii chiar au stat și au executat aceste manevre explicate și învățate de colegii mei.”

Aceasta a subliniat că evenimentul a fost apreciat inclusiv de specialiștii veniți din alte județe. „Colegii care au venit din țară au spus că este cel mai tare maraton pentru că la Reșița s-a desfășurat în aer liber și atmosfera este altfel față de celelalte maratoane din țară.” Violeta Șușară a confirmat că evenimentul va continua și în anii următori: „Cu siguranță, anul viitor o să facem a treia ediție. Ne dorim să fie mai tare, să aducem mai multe surprize și poate mai mulți oameni alături de noi.”

Alexandru Brici: „Este un succes și dacă instruim o singură persoană”

Șeful UPU-SMURD Reșița, Alexandru Brici, a evidențiat importanța educației medicale în comunitate și impactul pe care astfel de inițiative îl pot avea asupra supraviețuirii în situații de urgență „A doua ediție a Maratonului Resuscitării desfășurat la Reșița a fost un succes. Eu tot timpul am zis că va fi un succes și dacă instruim o persoană, o considerăm un succes.”

Medicul a remarcat interesul real al participanților pentru partea practică a cursurilor. „Ce mi-a plăcut este faptul că oamenii chiar au stat la coadă să pună mâna pe manechine și să facă acele metode de resuscitare cu mâinile lor. Au avut răbdare și au vrut să învețe.”

Potrivit acestuia, scopul principal al maratonului este pregătirea populației pentru intervenția în primele minute ale unei urgențe medicale. „Scopul acestui maraton este de a arăta oamenilor ce se întâmplă și cum trebuie să reacționăm când cineva are nevoie de resuscitare. Un alt punct important este să înveți să lucrezi în echipă. Nu poți să faci lucrul acesta de unul singur.”

Stația de resuscitare pediatrică, printre cele mai căutate

Un interes deosebit a fost înregistrat la atelierul dedicat resuscitării și dezobstrucției căilor respiratorii la copii și bebeluși, coordonat de medicul pediatru urgentist Adelina Popescu de la Spitalul Județean de Urgență Reșița. La stand s-au format cozi pe tot parcursul evenimentului, iar părinții au fost interesați să învețe tehnicile care pot salva viața unui copil în cazul înecului cu alimente sau corpuri străine. „Ne bucurăm că mamele și părinții sunt foarte interesați să învețe metodele de dezobstrucție a căilor respiratorii. Este foarte important să știm să acționăm și să știm ce avem de făcut fără să ne panicăm.”

Medicul a explicat că incidentele de acest tip sunt frecvente în rândul copiilor mici. „Este foarte important ca părinții să învețe aceste manevre de resuscitare și dezobstrucție a căilor respiratorii, fiindcă sunt foarte dese, din păcate, în rândul pacienților pediatrici.”

Manechinele de antrenament, simulatoarele pentru dezobstrucția căilor respiratorii și demonstrațiile practice au atras sute de copii, părinţi şi bunici care au participat activ la toate atelierele. Mulți dintre ei au declarat că au învățat cum să reacționeze dacă cineva are nevoie de ajutor.

Fundația pentru SMURD va continua cursurile gratuite

Asistentul șef UPU-SMURD Reşiţa, Mihaela Sârbu a subliniat că interesul manifestat de participanți demonstrează necesitatea organizării constante a unor astfel de cursuri.Este foarte important să fie alături de noi. Teoria este una, practica este alta. În momentul în care te lovești de o astfel de situație este foarte important să știi ceea ce ai de făcut.”

Fundația pentru SMURD va continua organizarea cursurilor gratuite de prim ajutor pentru populația din Caraș-Severin, atât în format fizic, cât și online.

Unul dintre cele mai așteptate momente ale Maratonului Resuscitării a fost exercițiul demonstrativ de descarcerare, realizat de pompierii militari ai ISU Semenic, paramedicii SMURD și echipajele Serviciului Județean de Ambulanță Caraș-Severin. Participanții au urmărit pas cu pas modul în care salvatorii intervin pentru extragerea victimelor din autoturisme implicate în accidente rutiere și acordarea primului ajutor în primele minute critice. Sirenele, echipamentele de intervenție și fiecare secundă câștigată în lupta pentru viață au transformat exercițiul de descarcerare într-unul dintre cele mai urmărite momente ale Maratonului Resuscitării.

Totodată, participanții au avut ocazia să descopere îndeaproape tehnica medicală și echipamentele de ultimă generație din dotarea autospecialelor SMURD și a ambulanțelor Serviciului Județean de Ambulanță Caraș-Severin. Cei mai curioși au putut urca în ambulanțe și au aflat direct de la salvatori cum se desfășoară o intervenție de urgență.

O lecție de viață pentru întreaga comunitate

Maratonul Resuscitării de la Reșița s-a transformat, în doar doi ani, într-un reper al educației medicale comunitare din vestul țării. Dincolo de numărul mare al participanților, evenimentul a demonstrat că oamenii sunt interesați să învețe cum să intervină în situații critice și să ofere primul ajutor până la sosirea echipajelor medicale. Într-o societate în care primele minute după un stop cardio-respirator sunt decisive pentru supraviețuire, fiecare persoană instruită poate deveni o verigă esențială în lanțul salvării. Acest eveniment a fost susţinut de Radio România Reşiţa.

Podul de la Constantin Daicoviciu intră în reabilitare. Consiliul Județean alocă 8 milioane de lei pentru refacerea obiectivului avariat de viitură
Actualitate marți, 9 iunie 2026, 11:00

Podul de la Constantin Daicoviciu intră în reabilitare. Consiliul Județean alocă 8 milioane de lei pentru refacerea obiectivului avariat de viitură

Podul peste râul Timiș, din comuna Constantin Daicoviciu, grav afectat de viitura produsă în urmă cu trei ani, va fi reabilitat cu fonduri...

Podul de la Constantin Daicoviciu intră în reabilitare. Consiliul Județean alocă 8 milioane de lei pentru refacerea obiectivului avariat de viitură
Camerele de supraveghere din Moldova Nouă, armă împotriva vandalismului și a depozitării ilegale a deșeurilor
Actualitate marți, 9 iunie 2026, 10:00

Camerele de supraveghere din Moldova Nouă, armă împotriva vandalismului și a depozitării ilegale a deșeurilor

Administrația locală din Moldova Nouă continuă măsurile pentru creșterea siguranței și a gradului de civilizație urbană prin extinderea...

Camerele de supraveghere din Moldova Nouă, armă împotriva vandalismului și a depozitării ilegale a deșeurilor
Băile Herculane, pe harta europeană a turismului balnear: stațiunea a fost promovată la o conferință internațională în Croația
Actualitate marți, 9 iunie 2026, 07:42

Băile Herculane, pe harta europeană a turismului balnear: stațiunea a fost promovată la o conferință internațională în Croația

Stațiunea Băile Herculane a fost promovată la cea de-a noua ediție a Conferinței Internaționale „Apa Termală ieri, astăzi și mâine”,...

Băile Herculane, pe harta europeană a turismului balnear: stațiunea a fost promovată la o conferință internațională în Croația
Colegiul Național Traian Lalescu din Reșița devine școală pilot: robotică, 3D printing și curriculum alternativ din anul şcolar viitor
Actualitate marți, 9 iunie 2026, 06:00

Colegiul Național Traian Lalescu din Reșița devine școală pilot: robotică, 3D printing și curriculum alternativ din anul şcolar viitor

Colegiul Național Traian Lalescu din Reșița este pe lista unităților de învățământ admise de Ministerul Educației pentru pilotarea...

Colegiul Național Traian Lalescu din Reșița devine școală pilot: robotică, 3D printing și curriculum alternativ din anul şcolar viitor
Actualitate marți, 9 iunie 2026, 05:30

Timișoara face un nou pas spre transportul verde: două oferte pentru achiziția a 10 troleibuze moderne cu baterii

Primăria Municipiului Timișoara continuă procesul de modernizare a transportului public urban. Licitația pentru achiziția a 10 troleibuze noi,...

Timișoara face un nou pas spre transportul verde: două oferte pentru achiziția a 10 troleibuze moderne cu baterii
Actualitate luni, 8 iunie 2026, 19:20

Au început lucrările de salvare a Bisericii Romano-Catolice din Văliug. Intervenție de urgență pentru protejarea unui monument valoros din Banat

Biserica Romano-Catolică din Văliug, un loc devenit emblematic pentru iubitorii de jazz și pentru comunitatea locală, a intrat într-un amplu...

Au început lucrările de salvare a Bisericii Romano-Catolice din Văliug. Intervenție de urgență pentru protejarea unui monument valoros din Banat
Actualitate luni, 8 iunie 2026, 15:48

Bacalaureatul 2026 a început: Peste 1.100 de candidați susțin probele orale în Caraș-Severin. Calendarul complet al examenului

Prima sesiune a examenului național de Bacalaureat 2026 a debutat luni, 8 iunie, cu evaluarea competențelor lingvistice de comunicare orală în...

Bacalaureatul 2026 a început: Peste 1.100 de candidați susțin probele orale în Caraș-Severin. Calendarul complet al examenului
Actualitate luni, 8 iunie 2026, 14:25

Reșița deschide două Centre de Colectare prin Aport Voluntar. Investiție de peste 9 milioane de lei în managementul deșeurilor

Municipiul Reșița marchează un pas important în modernizarea sistemului de gestionare a deșeurilor, odată cu finalizarea proiectului de...

Reșița deschide două Centre de Colectare prin Aport Voluntar. Investiție de peste 9 milioane de lei în managementul deșeurilor