Ascultă Radio România Reșița Live

[FOTO-AUDIO] 76 de ani de la deportarea etnicilor germani în fosta URSS comemoraţi, de astăzi, în Banatul de Munte

Între 19 şi 25 ianuarie, comunitatea germană din România îşi aduce aminte, prin intermediul unor manifestări comemorative de începuturile deportării în fosta URSS.

[FOTO-AUDIO] 76 de ani de la deportarea etnicilor germani în fosta URSS comemoraţi, de astăzi, în Banatul de Munte

Articol editat de Gerhard Chwoika, 25 ianuarie 2021, 12:00 / actualizat: 25 ianuarie 2021, 16:38

Cei 76 de ani de la deportarea germanilor de pe întreg cuprinsul ţării, în îndepărtatele teritorii ale actualei Ucraine şi Rusii, vor fi marcaţi anul acesta şi la Reşiţa, la sfârşitul lunii ianuarie.

Din cei aproximativ 70 de mii de deportaţi din România se estimează că 8 mii şi-ar fi pierdut viaţa acolo.

Din Banat, în perioada ianuarie 1945 – decembrie 1950 au fost deportaţi peste 10 mii de etnici germani. În viaţă pe raza judeţului Caraş-Severin mai sunt astăzi 15 de foşti deportaţi, persoane în etate, din care aproximativ 7 în municipiul Reşiţa.

Conform responsabilului cu deportaţii din cadrul Forumului Democratic al Germanilor din Caraş-Severin, Mariane Florea, în Reşiţa mai trăiesc 2 deportaţi: Berta Gluvac şi Karl Wetternek şi 5 persoane care s-au născut în fosta URSS în perioada deportării: Elfriede Chwoika, Eleonora Lugojan, Gerlinde Moiceanu, Hermina Tuca-Willinger şi Renate Ungermann. În Caraş-Severin foşti deportaţi mai trăiesc în: Bocşa (2), Caransebeş (2), Orşova (2), Gărâna (1) şi Văliug (1). Din Reşiţa, în viaţă mai sunt, Ladislau Hoeflinger, actualmente în Germania şi Renate Mioc la Timişoara.

Redactorul Hardy Cvoica a refăcut filmul atrocităţilor comise asupra omenirii de regimul din acele vremuri:

Vox foşti deportaţi

76 de ani de la deportarea germanilor din Banatul Montan în URSSComemorări în Banatul Montan, 25 – 31 ianuarie 2021

25 ianuarie 2021, ora 12.00, Muzeul Județean de Etnografie și a Regimentului de Graniță Caransebeș:

Vernisajul expoziției de documente „76 de ani de la deportarea germanilor din Banatul Montan în URSS”, în colaborare cu Serviciul Județean Caraș-Severin al Arhivelor Naționale și Muzeul Județean de Etnografie și a Regimentului de Graniță Caransebeș.

26 ianuarie 2021, Biblioteca Germană „Alexander Tietz“ Reșița:

Expoziția de artă plastică „76 de ani de la deportarea germanilor din Banatul Montan în URSS”, cu picturi realizate de deportații Anton Ferenschütz (*10.11.1927, Reșița – †25.04.2018, Bielefeld / Germania) și Franz Binder (*14.11.1924, Steierdorf – †11.11.2004, Reșița).

26 ianuarie 2021, ora 17.00, Biblioteca Germană „Alexander Tietz“ Reșița / online în limba germană:

Prezentare de carte-album: Friedrich Philippi, Erwin Josef Ţigla, „Denkmäler und Gedenktafeln für die im Januar 1945 in die Sowjetunion deportierten Rumäniendeutschen = Monumente și plăci comemorative pentru germanii din România deportați în ianuarie 1945 în Uniunea Sovietică” – capitolul Transilvania de Nord apărut cu sprijinul familiei Crina și Dorin Dărăban. Cea de a 105-a apariție editorială a Asociației Germane de Cultură și Educație a Adulților Reșița, apărută în anul 2020 la Editura „Banatul Montan” Reșița.

28 ianuarie 2021, Centrul Social „Frédéric Ozanam“ Reșița:

Expoziția de artă plastică „76 de ani de la deportarea germanilor din Banatul Montan în URSS”, cu lucrări realizate de Doina & Gustav Hlinka și Viorica Ana Farkas, membri ai cercului de creație plastică „Deutsche Kunst Reschitza”, George Molin și Marianne Florea, membri ai cercului de sculptură „Jakob Neubauer”, ambele cercuri ale Forumului Democratic al Germanilor din jud. Caraș-Severin, și Michael Messer (din Sânmartin / Banat, actualmente trăieşte la Augsburg / Germania).

29 ianuarie 2021, ora 17.00, Biblioteca Germană „Alexander Tietz“ Reșița / online în limba română:

Prezentare de carte-album: Friedrich Philippi, Erwin Josef Ţigla, „Denkmäler und Gedenktafeln für die im Januar 1945 in die Sowjetunion deportierten Rumäniendeutschen = Monumente și plăci comemorative pentru germanii din România deportați în ianuarie 1945 în Uniunea Sovietică” – capitolul Transilvania de Nord apărut cu sprijinul familiei Crina și Dorin Dărăban. Cea de a 105-a apariție editorială a Asociației Germane de Cultură și Educație a Adulților Reșița, apărută în anul 2020 la Editura „Banatul Montan” Reșița.

31 ianuarie 2021, ora 10.00, Biserica Romano-Catolică „Sfânta Fecioară Maria, Regină” Oţelu Roşu:

Sfântă Liturghie în cadrul căreia comunitatea se roagă și pentru victimele deportării.

31 ianuarie 2021, ora 10.00, Biserica Romano-Catolică „Neprihănita Zămislire” Caransebeș:

Sfântă Liturghie în cadrul căreia comunitatea se roagă și pentru victimele deportării.

31 ianuarie 2021, ora 10.00, Biserica Romano-Catolică „Preasfânta Inimă a lui Isus” Anina:

Sfântă Liturghie în cadrul căreia comunitatea se roagă și pentru victimele deportării.

31 ianuarie 2021, ora 10.00, Biserica Romano-Catolică „Înălțarea Sfintei Cruci” Oravița:

Sfântă Liturghie în cadrul căreia comunitatea se roagă și pentru victimele deportării.

31 ianuarie 2021, ora 10.30, Biserica Romano-Catolică „Maria Zăpezii” Reșița:

Sfântă Liturghie în cadrul căreia comunitatea se roagă și pentru victimele deportării.

31 ianuarie 2021, ora 11.40, Monumentul Deportaților (Parcul „Cărăşana”), Reșița:

Comemorarea victimelor deportării: rugăciuni și depunere de coroane de flori.

31 ianuarie 2021, ora 11.00, Biserica Romano-Catolică „Neprihănita Zămislire” Bocşa Montană:

Sfântă Liturghie în cadrul căreia comunitatea se roagă și pentru victimele deportării.

Foto: arhiva

Municipiul Timișoara atrage peste 7,3 milioane lei pentru o nouă grădiniță modernă în Plopi
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 12:44

Municipiul Timișoara atrage peste 7,3 milioane lei pentru o nouă grădiniță modernă în Plopi

Municipiul Timișoara continuă investițiile în educație prin atragerea unei finanțări europene de peste 7,3 milioane de lei, destinată...

Municipiul Timișoara atrage peste 7,3 milioane lei pentru o nouă grădiniță modernă în Plopi
Cetățean sârb căutat de autoritățile din Austria, depistat de polițiștii din Caraș-Severin pe DN6
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 11:16

Cetățean sârb căutat de autoritățile din Austria, depistat de polițiștii din Caraș-Severin pe DN6

Un bărbat de 29 de ani, cetățean sârb, căutat de autoritățile judiciare din Austria în baza unui mandat european de arestare, a fost depistat...

Cetățean sârb căutat de autoritățile din Austria, depistat de polițiștii din Caraș-Severin pe DN6
Deficitul de medici de familie din Caraș-Severin persistă
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 10:34

Deficitul de medici de familie din Caraș-Severin persistă

Deficitul de medici de familie continuă să reprezinte una dintre cele mai mari provocări pentru sistemul medical din Caraș-Severin. Potrivit...

Deficitul de medici de familie din Caraș-Severin persistă
Controale ITM Caraș-Severin la firmele care activează prin platforme digitale: amenzi de peste 170.000 de lei și cazuri de muncă nedeclarată
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 08:26

Controale ITM Caraș-Severin la firmele care activează prin platforme digitale: amenzi de peste 170.000 de lei și cazuri de muncă nedeclarată

Inspectoratul Teritorial de Muncă Caraș-Severin a desfășurat, în perioada 2 – 22 iunie 2026, o amplă campanie de verificare a angajatorilor...

Controale ITM Caraș-Severin la firmele care activează prin platforme digitale: amenzi de peste 170.000 de lei și cazuri de muncă nedeclarată
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 20:25

Timișoara investește 24 de milioane de lei într-o sală multifuncțională pentru elevii Colegiului Național Bănățean

Timișoara investește 24 de milioane de lei într-o sală multifuncțională pentru elevii Colegiului Național Bănățean Primăria Municipiului...

Timișoara investește 24 de milioane de lei într-o sală multifuncțională pentru elevii Colegiului Național Bănățean
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 20:20

Arad: Lucrările la drumul către ‘Litoralul Vestului’ s-au ieftinit cu 10 milioane lei față de faza licitației

Lucrările la drumul către stațiunea de interes local Ghioroc, unde există plaja supranumită ‘Litoralul Vestului’, vor costa cu 10...

Arad: Lucrările la drumul către ‘Litoralul Vestului’ s-au ieftinit cu 10 milioane lei față de faza licitației
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 19:41

Restricții de circulație pe Platforma Câlnicel pentru pregătirea Zilelor Reșiței

Primăria Reşiţa anunță modificări în circulația rutieră din municipiu, în contextul pregătirilor pentru desfășurarea evenimentului...

Restricții de circulație pe Platforma Câlnicel pentru pregătirea Zilelor Reșiței
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 19:00

Peste 200 de exemplare de zimbru trăiesc liber în sălbăticia Banatului din Munţii Ţarcu

Din primăvara anului 2014, zimbrul – cel mai mare mamifer terestru din Europa – a revenit în Munții Țarcu, în Carpații Meridionali, după...

Peste 200 de exemplare de zimbru trăiesc liber în sălbăticia Banatului din Munţii Ţarcu