Ascultă Radio România Reșița Live

[UPDATE][FOTO-AUDIO] 249 de ani de istorie industrială în Valea Bârzavei, marcaţi artistic la Reşiţa

Aproape un sfert de secol de istorie industrială la Reşiţa au fost marcaţi artistic vineri, 3 iulie 2020 în municipiul de pe Bârzava. Pe o ploaie torenţială de vară, în după amiaza zilei şi în condiţiile impuse de starea de alertă, în curtea Bibliotecii Germane „Alexander Tietz” a avut loc vernisajul expoziţiei de artă plastică „Reșița 249: Timp și contratimp“ cu lucrările a 20 de plasticeni din Bucureşti, Timiş şi Caraş-Severin şi în prezenţa unora dintre ei.

[UPDATE][FOTO-AUDIO] 249 de ani de istorie industrială în Valea Bârzavei, marcaţi artistic la Reşiţa

Articol editat de Gerhard Chwoika, 3 iulie 2020, 18:00 / actualizat: 4 iulie 2020, 13:19

De la două expozante din Reşiţa, Livia Frunză şi prof. Adina Ghinaci, am aflat ce le-a determinat să participe cu lucrări la acest vernisaj inedit:

Adina Ghinaci şi Livia Frunză

Despre istoria industriei româneşti în Valea Bârzavei a vorbit dr. Ada Cruceanu-Chisăliţă, iar despre evenimentul în sine, organizatorii: prof. Clara Maria Constantin – directorul Bibliotecii Judeţene „Paul Iorgovici” Caraş-Severin şi Erwin Josef Ţigla – preşedintele Asociaţiei Germane de Cultură şi Educaţie a adulţilor Reşiţa şi invitaţii, atât din partea autorităţilor locale, Dorinel Hotnogu, cât şi din partea artiştilor plastici şi prietenii acestora, prezenţi la eveniment.

În cadrul evenimentului a avut loc şi premierea concursului online „Reșița 249“ desfăşurat timp de mai multe săptămâni de Universitatea „Eftimie Murgu” în parteneriat cu Asociaţia Germană de Cultură şi Educaţie a Adulţilor Reşiţa şi Biblioteca judeţeană „Paul Iorgovici” Caraş-Severin şi coordonat de prof. univ. dr. Gheorghe Popovici.

De la acesta am aflat că printre premianţi s-au remarcat la premiile întâi: Andrei Szabo, Ioan Moise şi Dan Dumitru Vlad (Steierdorf), pe locul doi: Simion Dorina Carmen şi Remus Râjniţă şi pe locul 3 medicul Otto Fekete.

Concursul îşi propune să fie continuat în toamnă şi în primăvara anului viitor, a subliniat pentru Radio Reşiţa, prof. univ. dr. Gheorghe Popovici, îi va fi lărgit spectrul în ceea ce priveşte consistenţa întrebărilor, iar la anul pe vremea aceasta, când vor fi marcaţi cei 250 de ani de viaţă îndustrială la Reşiţa, vor fi premiaţi şi repondenţii celor 250 de întrebări.

Gheorghe Popovici

Manifestarea a fost înrămată de un miniconcert, susţinut cu prilejul împlinirii a 100 de ani de la nașterea, la 3 iulie 1920, la Ciacova, a organistului de talie internațională, Mons. Josef Gerstenengst, care a concertat de nenumărate ori în perioada 1946 – 1958 la Reșița, unde a slujit ca preot romano-catolic, fiind declarat Cetățean de onoare post mortem al municipiului. Protagoniştii serii au fost prof. Cristian Roşoagă şi Cristea Mihaly, la pian şi Robert Cristea la vioară.

***

Joi, 2 iulie 2020, ora 21.30, curtea Universității „Eftimie Murgu” Reșița:

  • Proiecție de filme documentare dedicate Reșiței, în organizarea Muzeului Cineastului Amator; coordonator Andrei Bălbărău:
Andrei Balbarau

Vineri, 3 iulie 2020, ora 16.30, curtea Bibliotecii Germane „Alexander Tietz” Reșița:

  • Vernisajul expoziției de artă plastică „Reșița 249: Timp și contratimp“ cu lucrări ale unor artiști plastici din Bucureşti, Timiş şi Caraş-Severin, precum: Luciana Cristina Ionescu (București), Nik Potocean (Bocșa), Angelica Chici (Jimbolia), Elza Kaba (Jimbolia), Sandra Leila Coroian (Reșița), Viorica Ana Farkas (Reșița), Livia Frunză (Reșița), Niculina Ghimiș (Reșița), Adina Ghinaci (Reșița), Flavia Beatris Grădinaru (Reșița), Doina Hlinka (Reșița), Gustav Hlinka (Reșița), Eleonora Hoduț (Reșița), Gabriel Hoduț (Reșița), Gheorghe Molin (Reșița), Maria Tudur (Reșița), Tatiana Țibru (Reșița), Lia Popescu (Timișoara), Reghina Țîrnoveanu (Timișoara), precum și al unor elevi participanți de-alungul anilor la Concursul cu caracter internațional „Copiii desenează ținutul natal”;
  • Premierea concursului online „Reșița 249“, desfășurat în perioada 22 mai – 1 iulie, dedicat iubitorilor istoriei și ai mediului înconjurător al municipiului nostru, avându-l coordonator pe prof. univ. dr. Gheorghe Popovici;
  • Mini-concert realizat cu prilejul împlinirii a 100 de ani de la nașterea, la 3 iulie 1920, la Ciacova, a organistului de talie internațională, mons. Josef Gerstenengst, care a concertat de nenumărate ori în perioada 1946 – 1958 la Reșița, unde a slujit ca preot romano-catolic, fiind declarat Cetățean de onoare post mortem al Municipiului Reșița.

Din Programul concertului susţinut de prof. Cristian Roşoagă şi Mihaly şi Robert Cristea, amintim:

Improvizație (pian) / Cristian Roșoagă;

Jean-Marie Leclair (1697 – 1764), Sonata op. 9, nr. 3 pentru vioară și pian; Partea 1 – Un loc o Andante, Partea a doua – Allegro / Robert Cristea, vioară – Mihály Cristea, pian;

Johann Sebastian Bach (1685 – 1750), Preludiu și Fugă în Sol Minor, nr. 16 BWV 861 (Din Clavecinul Binetemperat, volumul 1) / Mihály Cristea, pian;

Serghei Prokofiev (1891 – 1953), Studiul op. 2, nr. 4 / Mihály Cristea, pian;

Franz Liszt (1811 – 1886), Rapsodia Ungară nr. 6 în Re Bemol Major / Mihály Cristea, pian.

În vederea asigurării sănătății tuturor participanților, vor fi luate toate măsurile necesare conform Măsurilor și regulilor pentru evenimentele / acțiunile culturale organizate în aer liber, pe perioada stării de alertă, pentru prevenirea răspândirii COVID-19, așa cum sunt ele stipulate  de către instituțiile abilitate în acest sens, cuprinse în cadrul Ordinului nr. 2.941 / 1.120 / 2020 privind măsurile pentru prevenirea contaminării cu noul coronavirus SARS-CoV-2 și pentru asigurarea desfășurării activităților în condiții de siguranță sanitară în domeniul culturii, publicat în  MONITORUL OFICIAL nr. 531 din 19 iunie 2020.

Participanților l-i se va măsura la intrarea în zona delimitată a evenimentului temperatura, prin termometru non contact și se va efectua triajul observațional, se va asigura, de asemenea, la intrare covor saturat cu dezinfectanți autorizați, vor fi puse la dispoziția participanților dezinfectanți de mână, iar în curte se va păstra distanța obligatorie de 2 metri între participanți. Nu în ultimul rând, vor fi separate intrarea în și ieșirea din locația evenimentului – din curte. De asemenea, este obligatoriu ca toți participanții să poarte măști de protecție la nivelul gurii și nasului, pe tot parcursul acţiunii, a transmis pentru Radio Reşiţa Erwin Josef Ţigla – organizatorul principal al evenimentului.

Etichete:
„Maratonul Resuscitării” la Arad: Cum poți învăța să salvezi o viață în doar câteva minute
Actualitate joi, 25 iunie 2026, 20:10

„Maratonul Resuscitării” la Arad: Cum poți învăța să salvezi o viață în doar câteva minute

Fundația pentru SMURD organizează sâmbătă, 27 iunie, la Arad, prima ediție a „Maratonului Resuscitării”, un eveniment dedicat instruirii...

„Maratonul Resuscitării” la Arad: Cum poți învăța să salvezi o viață în doar câteva minute
Centru de sănătate mintală și prevenirea adicțiilor, sprijinit de Primăria Timișoara. Clădire din patrimoniul orașului, pusă la dispoziția Spitalului „Louis Țurcanu”
Actualitate joi, 25 iunie 2026, 19:00

Centru de sănătate mintală și prevenirea adicțiilor, sprijinit de Primăria Timișoara. Clădire din patrimoniul orașului, pusă la dispoziția Spitalului „Louis Țurcanu”

Primăria Municipiului Timișoara susține inițiativa Spitalului de Copii Spitalul de Copii Louis Țurcanu de a înființa un Centru de Sănătate...

Centru de sănătate mintală și prevenirea adicțiilor, sprijinit de Primăria Timișoara. Clădire din patrimoniul orașului, pusă la dispoziția Spitalului „Louis Țurcanu”
Accident într-o parcare din Timișoara: trei persoane au fost rănite după ce un autoturism a pătruns pe zona pietonală
Actualitate joi, 25 iunie 2026, 18:18

Accident într-o parcare din Timișoara: trei persoane au fost rănite după ce un autoturism a pătruns pe zona pietonală

Un accident rutier soldat cu rănirea a trei persoane a avut loc joi, 25 iunie 2026, în jurul orei 17:00, în municipiul Timișoara. Potrivit...

Accident într-o parcare din Timișoara: trei persoane au fost rănite după ce un autoturism a pătruns pe zona pietonală
DSP Timiș deschide puncte de prim-ajutor pentru perioada caniculei. Unde vor funcționa și ce recomandări au medicii
Actualitate joi, 25 iunie 2026, 15:08

DSP Timiș deschide puncte de prim-ajutor pentru perioada caniculei. Unde vor funcționa și ce recomandări au medicii

Direcția de Sănătate Publică Timiș va operaționaliza, începând de sâmbătă, 27 iunie 2026, punctele de prim-ajutor destinate persoanelor...

DSP Timiș deschide puncte de prim-ajutor pentru perioada caniculei. Unde vor funcționa și ce recomandări au medicii
Actualitate joi, 25 iunie 2026, 12:16

Accident grav pe DN6, la Slatina-Timiș: patru persoane au ajuns la spital, una dintre victime a fost încarcerată

Un grav accident rutier s-a produs în această dimineață, pe DN6, în localitatea Slatina-Timiș din județul Caraș-Severin. În eveniment au...

Accident grav pe DN6, la Slatina-Timiș: patru persoane au ajuns la spital, una dintre victime a fost încarcerată
Actualitate joi, 25 iunie 2026, 09:00

„Viitorul se construiește la Reșița”: educația duală, în dialog cu tinerii, companiile și comunitatea, pe terasa Radio Reșița

Pe 25 iunie 2026, de la ora 14:00, terasa Radio Reșița devine locul de întâlnire al tinerilor, instituțiilor de învățământ, autorităților...

„Viitorul se construiește la Reșița”: educația duală, în dialog cu tinerii, companiile și comunitatea, pe terasa Radio Reșița
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 19:58

Tensiuni pe calea ferată Caransebeș – Severin: prefectul Cristian Gâfu critică CFR pentru lipsa de comunicare

Prefectul Cristian Gâfu critică CFR. Tensiuni între autoritățile locale și CFR SA pe tema unuia dintre cele mai ample proiecte de modernizare a...

Tensiuni pe calea ferată Caransebeș – Severin: prefectul Cristian Gâfu critică CFR pentru lipsa de comunicare
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 13:43

Amendă de 40.000 de lei pentru comuna Domașnea pentru nerespectarea măsurilor de protecție a mediului

Inspectorii de la Apele Române Banat, împreună cu autoritățile de control din județul Caraș-Severin, au aplicat o amendă de 40.000 de lei...

Amendă de 40.000 de lei pentru comuna Domașnea pentru nerespectarea măsurilor de protecție a mediului