Ascultă Radio România Reșița Live

[FOTO] Reşiţa bătută la pas. O construcție futuristă ameninţa oraşul de pe Bârzava

Odinioară o certă atracție pentru reșițeni, Teatrul de Vară, a fost grav atins de indiferența autorităților.

[FOTO] Reşiţa bătută la pas. O construcție futuristă ameninţa oraşul de pe Bârzava

Articol editat de Gerhard Chwoika, 15 ianuarie 2016, 07:00 / actualizat: 15 ianuarie 2016, 11:14

Unul din edificiile de marcă ale arhitecturii cărăşene, Teatrul de vară din Reşiţa, pasat asemeni unei mingi cârpite de-a lungul anilor între autorităţile locale şi Universitatea „Eftimie Murgu” din municipiu, este astăzi… al nimănui.

IMG_5614

Unul dintre cele mai frumoase obiective de petrecere a timpului liber pentru cetăţenii urbei de pe Bârzava, a fost concesionat, în urmă cu aproximativ 12 ani, de Universitatea „Eftimie Murgu”, pentru o perioadă de 25 de ani de la Primăria municipiului, în vederea desfăşurării de conferinţe şi diverse alte activităţi studenţeşti, spune prof. univ. dr. ing. Ion Vela, fostul rector al instituţiei de studii superioare din oraş:

Când am fost ales rector, am gândit că universitatea trebuie să aibă o casa de cultură a studenţilor şi imobilul teatrului de vară poate fi refăcut, reamenajat în aşa fel încât acest spaţiu să poată fi folosit de studenţi. Am avut sprijinul primarului Mircea Popa şi al unor consilieri locali, printre care şi Claudiu Dolot, îmi amintesc, ca această locaţie să fie pusă la dispoziţia Universităţii „Eftimie Murgu” pentru a putea fi făcută funcţională din starea dezafectată în care se afla.

IMG_5618

Potrivit lui Ion Vela, locaţia ar fi trebuit modernizată dintr-o iniţiativă a Ecaterinei Andronescu – ministru al învăţământului în acele timpuri, aflată în vizită la Reşiţa, lucrare care a şi demarat, însă după scurt timp, a fost sistată, chipurile, din lipsă de fonduri de noua conducere a instituţiei universitare:

VELA

Am primit concesionarea din partea Consiliului local şi am făcut demersurile pentru renovare, am primit şi finanţarea necesară pentru al face funcţional şi am înfiinţat Casa de cultură studenţească. Erau şi directorii mai interesaţi, pe vremea aceea în a efectua lucrările de renovare, zugrăveli, tencuieli şi aşa mai departe. Dar cum mai sunt şi surprize, primele reclamaţii au venit din partea vecinilor, care spuneau că se simt deranjaţi de zgomotul rezultat din desfăşurarea manifestărilor, fapt care m-a determinat să-l închid. Şi după cum se poate observa, partea dinspre blocurile de locuit le-am închis cu tâmplărie termopan. La o vizită la Reşiţa a ministrului educaţiei, Ecaterina Andronescu, am invitat-o să vadă acest teatru de vară şi mi-a sugerat că, ar fi bine să închidem acest spaţiu.
De ce era necesar să fie închis? Vara studenţii fiind în vacanţă şi-o petrec pe litoral şi nu organizează activităţi culturale. Necesar era ca aceştia să poată desfăşura acţiunile toamnă, iarna şi primăvara şi am primit încurajare şi am început acest proiect. Era în desfăşurare până în 2007, iar în primăvara anului 2008, noua conducere a universităţii a supus votului, în cadrul senatului, trecerea în conservare a acestei construcţii deoarece nu sunt bani.
Am rămas susprins că nu sunt bani, spune Ion Vela, că ministrul Adomniţei, mi-a transmis că „mă defiinţează” dacă vine la Reşiţa. Asta, ca după doar câteva zile, printr-o adresă, să-mi pună la dispoziţie pentru reparaţii capitale şi reabilitări, o sută de miliarde de lei vechi, 70 de miliarde pentru sala de sport şi alte 40 de miliarde pentru a plăti facturile privind dotările, din universitate, de la sfârşitul anului 2007.

IMG_5617Bine intenţionat, fostul rector al Universităţii „Eftimie Murgu” din Reşiţa, priveşte în urmă cu regret la toate câte ar fi putut fi şi nu s-au realizat.

Am înţeles că obiectivul a fost scos la vânzare cu bucata, stâlpii la fierul vechi şi clădirile, anexele şi terenul îşi aşteaptă cumpărătorii.”

O altă piedică pusă în calea definitivării acestui proiect au fost zvonurile, care circulau, privind instabilitatea terenului din perimetrul obiectivului Teatrul de vară. Fostul rector, prof. univ. dr. ing. Ion Vela subliniază:

… un proiectant cum este prof. Ivan de la Facultatea de construcţii din Timişoara, care a construit acea cupolă de la Romexpo s-ar fi pretat să se apuce de o construcţie fără un studiu geologic realizat în prealabil ? Eu îmi aduc aminte din documentaţie că în opis este specificat că la dosar se află acest studiu. Sigur că atunci când vrei să demontezi ceva trebuie să vi cu anumite argumente, dar depinde şi de nivelul de informaţie…”

Ce-a rămas arată rău şi deranjează, însă intenţia rămâne… Nu se știe exact ce vroia să fie, dar important e că nu s-a stricat de tot, rămânând o amintire a ce ar fi putut fi…

La ora actuală nu văd cine ar mai putea relua lucrările edificiului, căci s-a distrus foarte mult, inclusiv mobilierul, cele peste 400 de scaune, geamurile, zidurile, scările, aproape toată structura. La vremea respectivă (n.r. 2007) au fost investiţi peste 20 de miliarde, o sumă destul de mare. Este foarte greu să reiei această investiţie astăzi, în situaţia în care se află oraşul. Probabil dacă universitatea îşi va reveni, depinde şi de noua conducere a instituţiei şi de modul cum va gestiona problemele de management, s-ar putea relua iniţiativa continuării acestui edificiu de o importanţă majoră pentru studenţi. Momentan însă a renunţat la el, considerând că nu mai poate duce investiţia mai departe.      

teatrul de vara

Mai mult ca sigur, obiectivul este deja pe lista unui cumpărător de soi, care însă doar aşteaptă momentul potrivit, căci amplasamanentul se află într-una dintre cele mai bine cotate locaţii din oraş care, oferă practic de toate.

… oare n-ar merge ridicată o biserică în locul acestor ruine de „grajd futurist”? Că locul, e generos…

… la unii din conducerea universităţii nu le-a plăcut proiectul gândit de mine”, a mai spus Ion Vela, „şi ca o glumă de final, unul din marii specialişti ai Reşiţei a afirmat că arată ca un grajd….

(Hardy Cvoica)

Vom reveni cu alte informaţii la subiect!

Accident într-o parcare din Timișoara: trei persoane au fost rănite după ce un autoturism a pătruns pe zona pietonală
Actualitate joi, 25 iunie 2026, 18:18

Accident într-o parcare din Timișoara: trei persoane au fost rănite după ce un autoturism a pătruns pe zona pietonală

Un accident rutier soldat cu rănirea a trei persoane a avut loc joi, 25 iunie 2026, în jurul orei 17:00, în municipiul Timișoara. Potrivit...

Accident într-o parcare din Timișoara: trei persoane au fost rănite după ce un autoturism a pătruns pe zona pietonală
DSP Timiș deschide puncte de prim-ajutor pentru perioada caniculei. Unde vor funcționa și ce recomandări au medicii
Actualitate joi, 25 iunie 2026, 15:08

DSP Timiș deschide puncte de prim-ajutor pentru perioada caniculei. Unde vor funcționa și ce recomandări au medicii

Direcția de Sănătate Publică Timiș va operaționaliza, începând de sâmbătă, 27 iunie 2026, punctele de prim-ajutor destinate persoanelor...

DSP Timiș deschide puncte de prim-ajutor pentru perioada caniculei. Unde vor funcționa și ce recomandări au medicii
Accident grav pe DN6, la Slatina-Timiș: patru persoane au ajuns la spital, una dintre victime a fost încarcerată
Actualitate joi, 25 iunie 2026, 12:16

Accident grav pe DN6, la Slatina-Timiș: patru persoane au ajuns la spital, una dintre victime a fost încarcerată

Un grav accident rutier s-a produs în această dimineață, pe DN6, în localitatea Slatina-Timiș din județul Caraș-Severin. În eveniment au...

Accident grav pe DN6, la Slatina-Timiș: patru persoane au ajuns la spital, una dintre victime a fost încarcerată
„Viitorul se construiește la Reșița”: educația duală, în dialog cu tinerii, companiile și comunitatea, pe terasa Radio Reșița
Actualitate joi, 25 iunie 2026, 09:00

„Viitorul se construiește la Reșița”: educația duală, în dialog cu tinerii, companiile și comunitatea, pe terasa Radio Reșița

Pe 25 iunie 2026, de la ora 14:00, terasa Radio Reșița devine locul de întâlnire al tinerilor, instituțiilor de învățământ, autorităților...

„Viitorul se construiește la Reșița”: educația duală, în dialog cu tinerii, companiile și comunitatea, pe terasa Radio Reșița
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 19:58

Tensiuni pe calea ferată Caransebeș – Severin: prefectul Cristian Gâfu critică CFR pentru lipsa de comunicare

Prefectul Cristian Gâfu critică CFR. Tensiuni între autoritățile locale și CFR SA pe tema unuia dintre cele mai ample proiecte de modernizare a...

Tensiuni pe calea ferată Caransebeș – Severin: prefectul Cristian Gâfu critică CFR pentru lipsa de comunicare
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 13:43

Amendă de 40.000 de lei pentru comuna Domașnea pentru nerespectarea măsurilor de protecție a mediului

Inspectorii de la Apele Române Banat, împreună cu autoritățile de control din județul Caraș-Severin, au aplicat o amendă de 40.000 de lei...

Amendă de 40.000 de lei pentru comuna Domașnea pentru nerespectarea măsurilor de protecție a mediului
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 13:04

O zi de vacanță și bucurie pentru copiii din Nicolinț. Banca pentru Alimente și Asociația Cerneală Albă organizează un eveniment special

Copiii din clasele I-IV și cei de la grădinița din Nicolinț, comuna Ciuchici, vor avea parte duminică de o zi dedicată jocului, educației și...

O zi de vacanță și bucurie pentru copiii din Nicolinț. Banca pentru Alimente și Asociația Cerneală Albă organizează un eveniment special
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 13:04

Băile Herculane devine capitala culturii, dialogului și comunității în prima săptămână din iulie

Stațiunea Băile Herculane se pregătește să găzduiască una dintre cele mai bogate perioade din ultimii ani din punct de vedere cultural și...

Băile Herculane devine capitala culturii, dialogului și comunității în prima săptămână din iulie