[AUDIO] În Caraş-Severin, controalele medicale ale cadrelor didactice sunt plătite din buzunar
Şi în acest an profesorii din Caraş-Severin sunt nevoiţi să-şi facă analizele pentru noul an şcolar din fondurile proprii. Aceştia scot din buzunar la fiecare început de an şcolar, aproximativ 100 de lei, deşi legea spune clar că aceste costuri trebuie acoperite de angajator. Ministerul Educaţiei nu a decontat niciodată aceste analize, iar primăriile spun că nu au bani.
Articol editat de Mirabela Afronie, 5 septembrie 2013, 13:13 / actualizat: 5 septembrie 2013, 14:53
Despre acestă situaţie Mariana Zvarici, preşedintele Sindicatului din Învăţământul Preuniversitar Caraş-Severin:
Profesorii sunt nemulţumiţi şi sunt hotărâţi ca în acest an să renunţe la acest set de analize, pe propria răspundere: