Pedeapsa cu moartea introdusă în „Republică Populară Doneţk”

Aşa-numitul „Consiliu de Miniştri” al autoproclamatei „Republici Populare Doneţk” a adoptat, luni, Codul penal şi Regulamentul instanţelor militare ale republicii separatiste. Potrivit serviciului de presă al insurgenţilor, Codul penal al „Republicii Populare Doneţk” are la bază cadrul de reglementare preluat din Federaţia Rusă şi prevede pedeapsa cu moartea pentru „comiterea de crime grave”.
Aşa-numitul prim-vicepremier al separatiştilor din Doneţk, Vladimir Antiufeev, a subliniat că introducerea pedepsei cu moartea este cel mai înalt grad de protecţie socială. În ceea ce priveşte constituirea unui sistem de instanţe militare în republica separatistă, acesta va include judecătorii şi tribunale militare, care, în opinia conducerii autoproclamatei republici, „vor facilita lupta împotriva jafurilor şi a banditismului”.
Articol editat de Mirabela Afronie, 18 august 2014, 12:56
Sursa: rador.ro