Republica Moldova celebrează 35 de ani de la declararea independenţei
Republica Moldova celebrează, joi, 35 de ani de la declararea independenţei.
Articol editat de Casandra Silitra, 27 august 2026, 10:53
La Chişinău, sunt programate o paradă militară şi alte evenimente la care sunt aşteptaţi şi preşedinţii României şi Ucrainei, Nicușor Dan și Volodimir Zelenski, relatează Radio România Actualități.
De asemenea, va avea loc o reuniune trilaterală a delegaţiilor Republicii Moldova, României şi Ucrainei.
Miercuri, Parlamentul de la Chişinău s-a întrunit într-o şedinţă solemnă desfăşurată în sala istorică în care a fost votată Declaraţia de independenţă în 1991.
„Independența este pusă la încercare în fiecare zi. Republica Moldova trebuie pusă la adăpost în UE”, a declarat președinta Maia Sandu, citată de Radio Chișinău.
La rândul său, președintele Parlamentului a subliniat rolul celor 277 de deputați care au votat Declarația de Independență. Igor Grosu a spus că, într-un moment de incertitudine, aceștia au ales libertatea și democrația și i-a numit „părinții fondatori” ai Republicii Moldova.
Deputatul ales în prima legislatură din anii ’90 și semnatar al Declarației de Independență, Alexandru Arsene a susținut că independența Republicii Moldova nu înseamnă doar desprinderea de Uniunea Sovietică, ci și revenirea la situația de până la ocupația sovietică din 28 iunie 1940.
Ședința solemnă de miercuri a fost boicotată de opoziția socialistă.
Urmărește-ne și pe Google News