Tâlhărie calificată în Timiș: 90.000 de lire sterline furate după un fals control antidrog
Patru persoane sunt cercetate de polițiștii din Timiș într-un dosar de tâlhărie calificată, după ce două persoane ar fi oprit o autoutilitară în localitatea Orțișoara, pretinzând că sunt polițiști antidrog. Din vehicul ar fi fost sustrasă suma de 90.000 de lire sterline.
Articol editat de Oana Nicolae, 19 august 2026, 17:59
Ancheta este desfășurată de polițiștii Serviciului de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Timiș, sub coordonarea procurorului de caz de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Timișoara.
Autoutilitară oprită în Orțișoara, sub pretextul unui control antidrog
Incidentul a avut loc la 17 august 2026, în jurul orei 05:40. Polițiștii Secției 3 Poliție Rurală Sânandrei au fost sesizați prin numărul de urgență 112.
Potrivit anchetatorilor, două persoane aflate într-un autoturism ar fi oprit o autoutilitară în care se aflau alte două persoane, pe raza localității Orțișoara.
Cei doi suspecți ar fi pretins că sunt lucrători de poliție din cadrul unei structuri antidrog. Sub acest pretext, aceștia ar fi efectuat un control aparent al autovehiculului.
În timpul presupusului control, din autoutilitară ar fi fost furată suma de 90.000 de lire sterline. Ulterior, persoanele implicate ar fi părăsit locul faptei.
Mașina folosită la faptă, găsită în Periam
În urma sesizării, polițiștii au declanșat verificările pentru identificarea persoanelor implicate și recuperarea prejudiciului.
Autoturismul despre care anchetatorii susțin că ar fi fost folosit la comiterea faptei a fost depistat de polițiștii Poliției Orașului Sânnicolau Mare pe raza localității Periam.
În urma controlului efectuat asupra autoturismului, polițiștii au descoperit mai multe obiecte și sume de bani. Printre acestea se aflau o insignă, o legitimație, o pereche de cătușe și o armă scurtă neletală supusă autorizării.
Anchetatorii verifică dacă obiectele descoperite au fost folosite pentru simularea calității oficiale de polițist.
Doi bărbați au fost arestați preventiv
În urma administrării probatoriului, procurorul de caz a dispus, la 18 august 2026, punerea în mișcare a acțiunii penale față de doi bărbați, de 47 și 45 de ani.
Cei doi sunt cercetați pentru săvârșirea infracțiunii de tâlhărie calificată. În cazul bărbatului de 47 de ani, anchetatorii au reținut și infracțiunea de nerespectarea regimului armelor și munițiilor.
Procurorul de caz a solicitat arestarea preventivă a celor doi pentru 30 de zile. Propunerea a fost admisă în aceeași zi de judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoriei Timișoara.
Alte două persoane, vizate în anchetă
Cercetările au continuat, iar polițiștii Serviciului de Investigații Criminale au identificat alte două persoane despre care există indicii privind implicarea în activitatea infracțională.
În cazul uneia dintre acestea, procurorul a dispus reținerea pentru 24 de ore, persoana fiind cercetată pentru instigare la tâlhărie calificată.
Aceasta urmează să fie prezentată Parchetului de pe lângă Judecătoria Timișoara, cu propunere privind luarea unei măsuri preventive.
În ceea ce privește cea de-a doua persoană, anchetatorii continuă cercetările pentru stabilirea exactă a participației sale la activitatea infracțională.
Polițiștii încearcă să recupereze întregul prejudiciu
Ancheta este în desfășurare. Polițiștii Serviciului de Investigații Criminale din cadrul IPJ Timiș, sub supravegherea procurorului de caz, urmăresc stabilirea tuturor împrejurărilor în care s-a produs fapta și recuperarea întregului prejudiciu.
Cazul este cercetat ca tâlhărie calificată, iar anchetatorii verifică rolul fiecăreia dintre cele patru persoane identificate până în acest moment.
Prezumția de nevinovăție
IPJ Timiș precizează că punerea în mișcare a acțiunii penale și dispunerea măsurilor preventive nu înlătură prezumția de nevinovăție. Persoanele cercetate sunt considerate nevinovate până la pronunțarea unei hotărâri definitive de condamnare.

Sursă: IPJ Timiş
Urmărește-ne și pe Google News