Minor de 12 ani, agresat de alți doi copii în curtea unei școli din Cornea
Polițiștii din cadrul Secției 4 Poliție Rurală Mehadia au deschis un dosar penal pentru infracțiunea de lovirea sau alte violențe, după ce un minor în vârstă de 12 ani ar fi fost agresat de alți doi copii în curtea unei unități de învățământ din comuna Cornea.
Articol editat de Oana Nicolae, 31 iulie 2026, 14:35
Potrivit informațiilor transmise de IPJ Caraș-Severin, oamenii legii s-au sesizat din oficiu în cursul zilei de 31 iulie 2026. Poliţiştii efectuează cercetări pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care s-a produs incidentul.
Incident petrecut în timpul unui joc de fotbal
Din primele verificări efectuate de polițiști a reieșit că incidentul ar fi avut loc în seara zilei de 30 iulie 2026, în jurul orei 19:00, în curtea unei unități de învățământ din comuna Cornea.
Conform cercetărilor preliminare, cei trei minori se aflau la un joc de fotbal. La un moment dat ar fi izbucnit un conflict spontan. În urma altercației, doi minori, în vârstă de 11 și 13 ani, l-ar fi agresat fizic pe un băiat de 12 ani. Acesta a fost lovit cu pumnii și picioarele în zona feței și a corpului.
Conflict spontan, potrivit verificărilor preliminare
Anchetatorii precizează că, până în acest moment, verificările indică faptul că incidentul s-ar fi produs pe fondul unui conflict spontan izbucnit între cei trei copii.
Cercetările sunt în desfășurare, iar toate circumstanțele producerii incidentului urmează să fie stabilite în cadrul anchetei.
Dosar penal aflat sub supravegherea procurorului
Polițiștii din cadrul Secției 4 Poliție Rurală Mehadia continuă cercetările într-un dosar penal pentru lovirea sau alte violențe sub supravegherea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Caransebeș.
La finalizarea investigațiilor vor fi dispuse măsurile legale care se impun, în funcție de concluziile anchetei.
Sursă: IPJ Caraş-Severin
Urmărește-ne și pe Google News