Rata șomajului în Caraș-Severin a scăzut la 3,57% în mai 2026
Rata șomajului în județul Caraș-Severin a ajuns la 3,57% la finalul lunii mai 2026, potrivit celor mai recente date publicate de Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă din Caraș-Severin.
Articol editat de Oana Nicolae, 1 iulie 2026, 21:15
În evidențele instituției figurau 3.287 de persoane fără loc de muncă, în ușoară scădere comparativ cu luna precedentă.
Din totalul șomerilor înregistrați, 1.205 beneficiau de indemnizație de șomaj, în timp ce 2.082 de persoane erau neindemnizate. Față de luna aprilie, numărul șomerilor indemnizați a scăzut cu 110 persoane, iar cel al șomerilor neindemnizați cu cinci persoane.
Șomajul afectează mai mult mediul rural din Caraș-Severin
Statisticile arată că șomajul continuă să fie mai ridicat în mediul rural. Astfel, 1.795 dintre persoanele aflate în căutarea unui loc de muncă provin din comunele și satele județului, în timp ce 1.492 de șomeri sunt din mediul urban.
În ceea ce privește distribuția pe sexe, la sfârșitul lunii mai erau înregistrați 1.732 de bărbați șomeri și 1.555 de femei fără un loc de muncă.
Persoanele de peste 55 de ani reprezintă cea mai numeroasă categorie de șomeri
Datele furnizate de AJOFM Caraș-Severin evidențiază faptul că persoanele cu vârsta de peste 55 de ani sunt cele mai afectate de lipsa unui loc de muncă, cu un total de 956 de șomeri înregistrați.
Clasamentul pe categorii de vârstă este următorul:
- peste 55 de ani – 956 persoane;
- între 40 și 49 de ani – 749 persoane;
- între 50 și 55 de ani – 665 persoane;
- între 30 și 39 de ani – 539 persoane;
- sub 25 de ani – 205 persoane;
- între 25 și 29 de ani – 173 persoane.
Categoria tinerilor cu vârste între 25 și 29 de ani rămâne cea mai puțin afectată de șomaj la nivel județean.
Nivelul redus de educație influențează accesul pe piața muncii
Potrivit specialiștilor din cadrul AJOFM Caraș-Severin, nivelul de pregătire profesională continuă să fie un factor determinant în găsirea unui loc de muncă.
Aproape un sfert dintre șomerii înregistrați, respectiv 24,92%, nu au studii sau au doar studii primare. De asemenea, 27,87% dintre persoanele fără loc de muncă au absolvit cel mult învățământul gimnazial.
La polul opus se află persoanele cu studii universitare, care reprezintă doar 6,63% din totalul șomerilor înregistrați în județ.
AJOFM Caraș-Severin continuă programele de ocupare și formare profesională
Reprezentanții AJOFM Caraș-Severin precizează că instituția continuă implementarea măsurilor active pentru stimularea ocupării forței de muncă și sprijinirea persoanelor aflate în căutarea unui loc de muncă, prin servicii de consiliere, mediere și programe de formare profesională.
Informații suplimentare privind situația șomajului și programele de ocupare disponibile pot fi consultate pe platforma ANOFM, la secțiunea dedicată județului Caraș-Severin.
Sursă: AJOFM Caraş-Severin
Urmărește-ne și pe Google News