Leo Messi a învins şi Austria! Starul argentinian e noul golgheter all-time al Cupei Mondiale
Lionel Messi, starul Naționalei argentiniene, scrie istorie la Mondialul de fotbal din Statele Unite Mexic și Canada! După hattrick-ul reușit contra Algeriei, vedeta Pumelor și-a reconfirmat calitățile și în duelul cu Austria. Argentina s-a impus cu 2-0, ambele goluri fiind marcate de Messi.
Articol editat de Vali Hora, 22 iunie 2026, 23:29
În minutul 5, la scorul de 0-0, starul argentinian a ratat un penalty. El s-a revanșat însă cu două goluri din acțiune, marcate în minutele 38 și 90+5.
Cu această dublă, Leo Messi a devenit cel mai bun marcator din istoria Mondialelor. Veteranul Argentinei, care va împlini 39 de ani pe 24 iunie, are acum 18 goluri la turneele finale – cu două mai mult decât vechiul golgheter, germanul Miroslav Klose.
Argentina, care va mai juca duminică dimineață contra Iordaniei (ora 5.00), are practic asigurat locul 1 în grupa J.