Ascultă Radio România Reșița Live

Zeci de mii de oameni au protestat la Belgrad și au cerut alegeri anticipate în Serbia

Zeci de mii de persoane au manifestat sâmbătă în centrul Belgradului, cerând organizarea de alegeri anticipate și denunțând corupția din timpul guvernării președintelui sârb Aleksandar Vučić. Protestul face parte din mișcarea civică declanșată după tragedia de la gara din Novi Sad, unde prăbușirea acoperișului, în noiembrie 2024, a provocat moartea a 16 persoane.

Zeci de mii de oameni au protestat la Belgrad și au cerut alegeri anticipate în Serbia

Articol editat de Valentina Adam, 24 mai 2026, 11:46

Protest de amploare la Belgrad pentru alegeri anticipate

Zeci de mii de oameni s-au adunat sâmbătă în centrul Belgradului, în zona Pieței Slavija, pentru a cere alegeri anticipate și o schimbare pașnică a guvernării.

Manifestanții au denunțat corupția și neglijența autorităților, pe care le asociază cu tragedia produsă în noiembrie 2024 la gara din Novi Sad, unde 16 persoane au murit după prăbușirea acoperișului clădirii.

Potrivit Reuters, estimările privind numărul participanților au variat între aproximativ 34.300 și 100.000 de persoane, în funcție de sursă.

Mișcarea condusă de studenți, susținută de milioane de cetățeni

Protestul de la Belgrad este parte a unei mișcări conduse de studenți, care a devenit una dintre cele mai importante forme de contestare a regimului Vučić.

Mişcarea a început după tragedia de la Novi Sad și s-a extins rapid, prin blocade universitare, manifestații, marșuri și acțiuni de nesupunere civică. Studenții și susținătorii lor cer tragerea la răspundere a celor vinovați, combaterea corupției și organizarea de alegeri anticipate.

Un student la inginerie electrică a descris alegerile ca pe o șansă pentru un „guvern onest, libertate și o viață demnă”, potrivit agenției Beta, citată în relatările de presă.

Protestatarii cer o schimbare pașnică de guvern

Manifestanții consideră că alegerile anticipate reprezintă o soluție pentru ieșirea din criza politică și pentru o schimbare pașnică de guvern.

Următoarele alegeri parlamentare regulate ar urma să aibă loc abia la sfârșitul anului 2027, însă presiunea publică asupra autorităților a crescut semnificativ în ultimele luni.

Potrivit Associated Press, autoritățile au indicat posibilitatea organizării unor alegeri între lunile septembrie și noiembrie 2026, însă revendicarea protestatarilor rămâne legată de alegeri anticipate și de garanții privind statul de drept.

Ciocniri după încheierea demonstrației

Deși mitingul principal din Piața Slavija s-a desfășurat pașnic, ciocniri au avut loc sâmbătă seara, după încheierea demonstrației, la aproximativ un kilometru de centrul protestului.

Bărbați mascați au lansat artificii și alte obiecte în direcția poliției, iar forțele de ordine au intervenit cu mijloace antirevoltă. Ministrul sârb de interne, Ivica Dačić, a anunțat că 23 de persoane au fost reținute, iar mai mulți polițiști au fost răniți.

Președintele Aleksandar Vučić i-a acuzat pe manifestanți, într-un mesaj publicat pe Instagram, că și-au demonstrat din nou „natura violentă”. Presa internațională notează însă că, la proteste anterioare, violențe similare au fost ulterior puse pe seama unor provocatori infiltrați.

Traficul feroviar a fost oprit înaintea mitingului

Înaintea demonstrației, guvernul a oprit din nou traficul feroviar în Serbia. Căile Ferate Sârbe nu au oferit o explicație oficială, dar măsura a fost interpretată de protestatari ca o încercare de a îngreuna participarea celor veniți din afara Belgradului la miting.

Serbia, zguduită de proteste după tragedia de la Novi Sad

Prăbușirea acoperișului gării din Novi Sad, produsă în noiembrie 2024, a devenit simbolul nemulțumirii publice față de corupție, lipsa de transparență și neglijența instituțională.

Mișcarea de protest condusă de studenți a adunat, în timp, sprijin din partea unor largi categorii sociale, de la tineri și profesori până la activiști civici și cetățeni nemulțumiți de direcția politică a Serbiei.

Protestele de la Belgrad marchează o nouă etapă în presiunea pusă asupra regimului Vučić, într-un moment în care Serbia se confruntă cu tensiuni politice interne și critici externe privind starea democrației și a statului de drept.

Foto: rtv.rs

Urmărește-ne și pe Google News