Puține declarații la o zi după demiterea Guvernului Bolojan
Scena politică din România rămâne tensionată după demiterea Guvernului condus de Ilie Bolojan prin moțiune de cenzură. La o zi după votul din Parlament, puține partide au făcut declarații publice, iar negocierile pentru formarea unui nou Executiv par departe de a ajunge la un consens.
Articol editat de Oana Nicolae, 6 mai 2026, 20:55
PSD: între guvernare și opoziție
Singurii care au convocat o ședință oficială miercuri, 6 mai 2026 au fost social-democrații. Conducerea Partidul Social Democrat analizează două variante politice, potrivit secretarului general Claudiu Manda.
„Prima opțiune este să fim parte a unei construcții pro-occidentale și pro-europene. A doua opțiune este să intrăm în opoziție, dacă nu găsim o astfel de formulă”, a declarat acesta.
PSD ar prefera un premier din partea liberalilor, cu un mandat limitat la un an, însă nu exclude nici varianta unui prim-ministru social-democrat, fiind vehiculat numele lui Sorin Grindeanu.
PNL rămâne în opoziție, fără noi declarații
După decizia de marți, 5 mai 2026 de a intra în opoziție, Partidul Național Liberal nu a mai oferit miercuri o poziție publică privind criza politică. Liberalii par să își mențină strategia anunțată imediat după căderea Guvernului.
USR respinge o nouă alianță cu PSD
La rândul său, Uniunea Salvați România exclude o nouă coaliție cu social-democrații. Senatorul Cristian Ghinea a subliniat că partidul își menține sprijinul pentru Ilie Bolojan și pentru colaborarea cu PNL.
„Refuzăm să negociem cu PSD în acest moment. Singura variantă ar fi păstrarea lui Bolojan ca premier și revenirea la programul de guvernare”, a explicat acesta.
UDMR propune refacerea coaliției anterioare
În schimb, Uniunea Democrată Maghiară din România susține reluarea discuțiilor pentru refacerea fostei coaliții de guvernare. Liderul Kelemen Hunor consideră că aceasta este singura soluție pentru stabilitate.
„Opțiunea noastră este refacerea coaliției PSD-PNL-USR-UDMR, cu un premier acceptat de toate partidele”, a declarat acesta.
AUR vrea să intre la guvernare
De partea cealaltă, Alianța pentru Unirea Românilor își exprimă clar intenția de a participa la formarea viitorului guvern. Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, a precizat că partidul nu va susține un Executiv din care nu face parte.
„Nu există guvern minoritar fără susținere parlamentară. Nu vom vota un guvern din care nu facem parte”, a afirmat acesta.
Blocaj politic și negocieri dificile
În lipsa unui consens între principalele partide parlamentare, România traversează o perioadă de incertitudine politică. Divergențele majore dintre formațiuni complică formarea unei majorități stabile, în condițiile în care fiecare partid își menține liniile roșii.
Următoarele zile vor fi decisive pentru conturarea unei formule de guvernare, în timp ce presiunea publică și economică pentru stabilitate crește.
Sursă: RRA
Urmărește-ne și pe Google News