CSM Reşiţa, în cădere liberă. Rossonerii au pierdut şi duelul cu CSC Şelimbăr
CSM Reşiţa a pierdut şi ultimul meci disputat sezonul acesta în faţa propriilor suporteri. În Valea Domanului, rossonerii au cedat cu 0-2 în faţa formaţiei CSC Şelimbăr.
Articol editat de Vali Hora, 2 mai 2026, 15:01
Duelul din penultima etapă a început perfect pentru oaspeţi. Şelimbărul a deschis scorul în minutul 5 prin Daniel Benzar. Reşiţa a avut şansa egalării la mijlocul primei reprize, dintr-un penalty acordat destul de uşor – dar Nicu Modan n-a reuşit să-l învingă pe goalkeeperul Măluţan. Situaţia Reşiţei a devenit şi mai dificilă după eliminarea lui Mihai Dolghi la două galbene, în minutul 45+1.
Deşi au evoluat în zece oameni toată repriza secundă, rossonerii şi-au continuat ofensiva, în speranţa marcării golului egalizator. Şelimbărul s-a apărat însă exact şi a dat lovitura în minutul 62, prin tânărul Bucuroiu. CSM Reşiţa-CSC Şelimbăr, scor final 0-2. Au fost două momente psihologice care au decis destinaţia celor trei puncte, spune antrenorul reşiţean Leo Doană.
“Ce pot să spun? Îmi pare rău pentru această înfrângere. După cum ați văzut, am luat primul gol într-un moment când nimeni nu se aștepta. O centrare din margine, şi o problemă de marcaj a fundaşului nostru, Gaşpăr.
Doană: „Două momente au decis soarta meciului”
Ulterior am revenit în joc, am controlat confruntarea. Am avut şi lovitură de la 11 metri. După părerea mea, spun că acolo a fost un prim moment psihologic. Dacă ar fi înscris Modan, eu zic că puteam întoarce jocul. S-a ratat, şi a venit al doilea moment psihologic: Dolghi a luat al doilea cartonaș galben și automat a fost eliminat.
Le-am spus băieţilor la pauză să muncim, să arătăm atitudine, spirit de sacrificiu. Am încercat. Am atacat și în 10 oameni, Din păcate, am luat şi golul doi. Pe posesia noastră, Elton a vrut să plece cu jocul de jos, a greșit – și așa s-a scris istoria acestui meci.
Şi după 2-0 am continuat să atacăm, iar adversarii au mai avut câteva ocazii pe contre. Ăsta este jocul. Îmi pare rău pentru suporteri, pentru reșițeni, dar asta este situația. Până la vară nu avem ce face. Mai este o etapă, vedem ce se va întâmpla din vară.”
Acesta a fost a treilea eşec consecutiv al formaţiei rossonere, care coboară pe locul trei în grupa B de playout. Lider este acum FC Bacău, cu 42 de puncte, poziţiile următoare fiind ocupate de Concordia Chaiajna şi CSM Reşiţa, ambele cu 40 de puncte. În runda finală, pe 9 mai, CSM Reşiţa va evolua la ocupanta ultimului loc, CS Tunari.