Războiul din Orientul Mijlociu intră în a treia săptămână
Conflictul din Orientul Mijlociu a intrat în a treia săptămână, pe fondul intensificării atacurilor militare, al tensiunilor politice crescute și al pregătirilor pentru noi operațiuni în regiune.
Articol editat de Oana Nicolae, 14 martie 2026, 11:26
Situația rămâne volatilă, iar mai multe state au raportat incidente armate în ultimele ore, potrivit informațiilor transmise de Agence France-Presse.
În același timp, președintele Statelor Unite, Donald Trump, a declarat că Iran este „complet învins” și ar dori să ajungă la un acord, afirmație publicată pe platforma sa socială Truth Social. Liderul american nu a oferit însă detalii despre eventuale negocieri.
Atac cu dronă asupra ambasadei SUA din Bagdad
În Irak, ambasada americană din Bagdad a fost vizată sâmbătă dimineață, 14 martie 2026 de un atac cu dronă.
Potrivit unui oficial irakian din domeniul securității, deasupra complexului diplomatic s-a ridicat fum după impact. Incidentul a avut loc la scurt timp după mai multe lovituri care au vizat o grupare armată pro-iraniană din capitala irakiană.
În urma acestor atacuri au fost raportate două victime.
Rachete interceptate deasupra capitalei Qatarului
Tot sâmbătă, 14 martie 2026 autoritățile din Qatar au anunțat că două rachete au fost interceptate deasupra capitalei Doha.
Incidentul a avut loc după ce autoritățile dispuseseră evacuarea unor zone sensibile. Martori citați de AFP au declarat că sistemele de apărare au distrus proiectilele deasupra centrului orașului, iar mai multe explozii au fost auzite în capitală.
Avertisment militar în Iran
În Iran, armata Israel a cerut locuitorilor unei zone industriale din orașul Tabriz să evacueze zona în anticiparea unor operațiuni militare în următoarele ore.
Avertismentul a fost publicat pe rețeaua X, însă accesul la internet în Iran este restricționat de aproximativ două săptămâni, ceea ce limitează circulația informațiilor.
Hamas cere Iranului să nu extindă conflictul
Pe plan politic, mișcarea palestiniană Hamas a îndemnat Iranul să evite atacarea statelor din Golf, în contextul represaliilor pentru loviturile americano-israeliene.
Organizația a reafirmat dreptul Iranului de a răspunde militar. A cerut însă ca acțiunile să nu ducă la extinderea conflictului în regiune.
Petrolul și strâmtoarea Ormuz, în centrul tensiunilor
Conflictul afectează deja piețele energetice globale. Președintele Donald Trump a anunțat că marina SUA va începe să escorteze petrolierele prin Strâmtoarea Ormuz. Prin această rută trece aproximativ 20% din producția mondială de hidrocarburi.
În acest context, prețul petrolului Brent a crescut cu peste 42% de la începutul războiului, depășind 103 dolari pe baril.
Infrastructura petrolieră a insulei Kharg Island, principalul terminal de export al petrolului iranian din Golful Persic, nu a fost afectată de loviturile americane de vineri, potrivit agenției iraniene Fars News Agency.
Victime în Liban și incidente la baza ONU
În Liban, Ministerul Sănătății a anunțat că cel puțin 12 membri ai personalului medical au fost uciși într-un atac israelian asupra unui centru de sănătate din sudul țării.
De asemenea, obuze au căzut în interiorul unui cartier general al Forței Interimare a Națiunilor Unite în Liban (FINUL). Militarii aflați acolo nu au fost răniți.
SUA își consolidează prezența militară
Pe fondul escaladării conflictului, Statele Unite au început să își consolideze prezența militară în regiune.
Potrivit presei americane, aproximativ 2.500 de pușcași marini și mai multe nave de război vor fi desfășurate în Orientul Mijlociu. Este vorba inclusiv despre nava de asalt amfibiu USS Tripoli (LHA‑7).
În paralel, Washingtonul a ordonat evacuarea personalului neesențial și a familiilor acestora de la ambasada americană din Oman, după ce doi muncitori străini au fost uciși într-un atac cu dronă într-o zonă industrială din nordul țării.
Sursă: Radio România
Urmărește-ne și pe Google News