Lansare de carte la Reșița: „7 povestiri despre sfârșitul lumii”, de Florian Mihalcea
Reșița devine, marți, 3 martie, de la ora 18:00, punct de întâlnire pentru iubitorii de literatură contemporană. La Centrul Cultural Școala Pittner – Reșița are loc lansarea volumului „7 povestiri despre sfârșitul lumii”, semnat de Florian Mihalcea și apărut la Editura Brumar.
Articol editat de Gerhard Chwoika, 24 februarie 2026, 17:04
Evenimentul îi are ca invitați pe Viorel Marineasa, care va prezenta cartea, și pe Loredana Tîrzioru, moderatorul întâlnirii cu publicul.
Florian Mihalcea – un parcurs literar și civic aparte
Traiectoria literară a lui Florian Mihalcea a început sub semnul unor influențe solide, în mediul cultural al Caransebeșului, unde a frecventat cenaclul Casei de Cultură. Acolo, spiritul unor scriitori importanți precum Sorin Titel sau Horia Pătrașcu era încă prezent. Un moment definitoriu pentru formarea sa l-a constituit dispariția poetului George Suru, episod care l-a marcat profund și care reverberează, discret, în sensibilitatea sa literară.
După Revoluția din decembrie 1989, Florian Mihalcea s-a implicat activ în lupta pentru o presă liberă la Timișoara, fiind membru fondator al ziarului Timișoara și al Societății Timișoara. Această implicare civică a mutat temporar literatura în plan secund, fără a-i diminua însă forța expresivă.
Despre volumul „7 povestiri despre sfârșitul lumii”
Cartea propune 28 de texte scurte și foarte scurte, organizate în patru părți, fiecare conținând câte șapte povestiri. Deși presărat cu motto-uri inspirate din Apocalipsa Sfântului Ioan, volumul nu impune o lectură strict biblică, ci explorează, în cheie literară, presentimentul sfârșitului într-un univers aparent banal, uneori microscopic.
După cum subliniază Viorel Marineasa, aceste povestiri sunt prospecții aproape eshatologice, în care autorul pendulează între realitate și ficțiune, utilizează naratorul plural, dedublarea personajelor, buclele temporale sau tehnica mise-en-abyme. Rezultatul este o literatură densă, neliniștitoare, care invită cititorul la reflecție asupra fragilității existenței și a ideii de reînceput.

De ce să participi la lansare
Lansarea de carte de la Reșița este o ocazie rară de dialog direct cu autorul și cu una dintre vocile critice importante ale literaturii bănățene. Evenimentul se adresează atât cititorilor pasionați de proza scurtă, cât și celor interesați de literatura cu miză filosofică și simbolică.
Intrarea este liberă, iar întâlnirea promite o seară de literatură autentică, idei provocatoare și conversații relevante despre sens, sfârșit și posibilitatea unui nou început.
Urmărește-ne și pe Google News