Campanie de recrutare pentru asistenți maternali în Timiș
DGASPC Timiş a demarat în aceste zile o nouă campanie de recrutare pentru persoane, familii sau asistenți maternali profesioniști. Este vorba despre cei care doresc să asigure, la domiciliu, creșterea, îngrijirea și educarea copiilor pentru care a fost instituită o măsură de protecție.
Articol editat de Cristina Corocan, 22 februarie 2026, 07:28
„DGASPC Timiş demarează chiar în aceste zile o nouă astfel de campanie de recrutare. Vizate sunt persoane, familii sau asistenți maternali profesioniști. Cei care doresc să asigure la domiciliul lor creșterea, îngrijirea și educarea copiilor pentru care a fost instituită o măsură de protecție”, a declarat Smaranda Marcu, purtătorul de cuvânt al instituției.
Documente necesare și condiții de înscriere
Persoanele interesate trebuie să depună o cerere de evaluare, însoțită de curriculum vitae, copie după actul de identitate. Trebuie să aibă domiciliul stabil în județul Timiș. De asemenea să depună o copie după diploma ultimei școli absolvite. Un cazier judiciar şi un certificat de integritate. La acestea se adaugă: adeverință medicală și o scurtă prezentare a persoanelor cu care locuiesc.
„Solicitanții trebuie să aibă capacitate deplină de exercițiu. Trebuie să dețină o locuință care să acopere necesitățile de locuit, igienă, educație și odihnă. Trebuie să prezinte garanții morale și materiale pentru îndeplinirea obligațiilor ce le revin”, a precizat Smaranda Marcu.
De asemenea, este necesară absolvirea învățământului profesional sau liceal.
Formare continuă și prevenirea riscurilor
Reprezentanții DGASPC Timiș subliniază că activitatea nu se limitează la recrutare, ci include și formare profesională continuă pentru asistenții maternali aflați deja în evidență.
„Nu ne limităm doar la a selecta noi familii, ci organizăm activități de formare profesională continuă și de informare pentru asistenții maternali pe care îi avem în evidență”, a mai spus purtătorul de cuvânt.
Recent, instituția a organizat întâlniri, în parteneriat cu Agenția Națională Împotriva Traficului de Persoane – Centrul Regional Timișoara și Inspectoratul Județean de Poliție Timiș. La acestea au participat aproximativ 40 de asistenți maternali și 110 copii din clasele V–VIII. Temele abordate au vizat prevenirea delincvenței juvenile, a bullying-ului, a consumului de substanțe interzise și a traficului de persoane, inclusiv fenomenul „Lover Boy”.
20 de atestate obținute în 2025
Potrivit datelor prezentate, în anul 2025 aproximativ 20 de persoane au obținut atestatul de asistent maternal profesionist.
„În anul 2025, în jur de 20 de persoane au obținut atestatul de asistent maternal profesionist. Avem în clipa de față 319 asistenți maternali”, a declarat mai declarat Smaranda Marcu.
Instituția încurajează persoanele interesate să se informeze și să contribuie la asigurarea unui mediu stabil și sigur pentru copiii aflați în sistemul de protecție.
Urmărește-ne și pe Google News
Acest articol este proprietatea Radio România Reșița și este protejat de legea drepturilor de autor. Reproducerea integrală sau parțială a conținutului este permisă doar cu acordul scris al editorului. Pentru solicitări de republicare, vă rugăm să ne contactați la redactie@radioresita.ro