Explozie la Lugoj. Clădirea poliției rutiere a fost afectată
Pompierii militari au fost solicitați să intervină, miercuri dimineața, în urma unei explozii, neurmată de incendiu, într-o anexă din curtea poliției rutiere din Lugoj. Explozia a avut loc la ora 08:18.
Articol editat de Sebastian Dragomir, 14 ianuarie 2026, 09:04 / actualizat: 14 ianuarie 2026, 11:32
În urma deflagrației, au rezultat 3 victime. Un bărbat s-a deplasat la spital, cu arsuri la nivelul feței și membrelor superioare. Cealaltă persoană este evaluată medical la fața locului, prezintă arsuri minore la nivelul membrului superior.
Cea de-a treia victimă, prezintă atac de panică, primește îngrijiri medicale la fața locului.




La fața locului s-au deplasat de urgență, o autospecială de primă intervenție și comandă, 2 autospeciale de stingere și 10 pompieri.
La explozia din Lugoj se deplasează și echipajul CBRN din cadrul Detașamentului 1 Timișoara pentru a efectua măsurători specifice.
Cele 3 victime sunt angajați MAI
În cadrul anexei își desfășurau activitatea polițiști din cadrul Biroului Cazier și Evidență Operativă, a declarat purtătorul de cuvânt al poliției Timiș, Aurora Piperea.
„La momentul exploziei era prezent în interior doar un polițist în vârstă de 37 de ani, care a suferit arsuri, fiind transportat la spital în stare stabilă. În urma incidentului, a fost afectată o altă anexă-sediul Biroului Rutier. Din aceasta au fost afectați alți doi polițiști de 41 și 42 de ani. Cel de 42 de ani este șeful Biroului Rutier care a primit îngrijiri la fața locului. Cel de 41 de ani este polițist în cadrul Biroului Rutier care a suferit un atac de panică, a fost transportat la spital, dar nu a necesitat internare medicală. De asemenea, au fost avariate două autovehicule dintre care una este o autospecială de poliție, și 5 geamuri de la un bloc de locuințe din vecinătate. Din fericire, alte victime nu au fost înregistrate. Au fost evacuate toate persoanele din sediului Poliției municipiului Lugoj”.
Foto Ion Moldovan/Radio Resita
Urmărește-ne și pe Google News