La mulți ani, Cristian Chivu!
Cristian Chivu, cel mai valoros și mai titrat exponent al fotbalului reșițean, împlinește astăzi 45 de ani! Fostul căpitan al echipei naționale a României poate privi în urmă cu mândrie. El are 75 de prezențe sub tricolor și o mulțime de trofee cu formațiile de top la care a activat. Cele mai multe dintre ele le-a câștigat în tricoul Interului, care a fost și a rămas echipa lui de suflet.
Articol editat de Vali Hora, 26 octombrie 2025, 13:33
Ca jucător al nerazzurrilor, are în palmares trei titluri de campion în Italia, un trofeu în Liga Campionilor, o Cupă Mondială a Cluburilor, două Cupe și două Supercupe ale Italiei.
Iar Interul a știut să-l răsplătească pentru loialitate și pasiune, în momentul în care a făcut pasul către antrenorat. Fostul internaţional român a petrecut trei sezoane pe banca echipei Primavera a nerazzurrilor, reuşind să câştige titlul de campion în 2022. Anul acesta, pe 9 iunie, Cristian Chivu a semnat un contract cu echipa mare a lui Inter. Conform acordului, el va fi antrenor principal până în 2027. În prezent, gruparea milaneză ocupă locul 4 în Serie A, cu 15 puncte obținute în opt etape.
De la Reșița, către fotbalul de top european și mondial
Născut la Reșița pe 26 octombrie 1980, Cristian Chivu și-a început cariera la CSM Reșița, unde a fost antrenat chiar de tatăl său, regretatul Mircea Chivu. A plecat la FC Universitatea Craiova în 1998. A părăsit România un an mai târziu, pentru a se alătura clubului olandez Ajax. Performanțele sale au dus la un transfer de 18 milioane de euro la AS Roma, în 2003. Chivu a câștigat Coppa Italia în ultimele sale patru sezoane la Roma, înainte de transferul la Internazionale, unde și-a încheiat cariera activă în 2014.
La Naționala României a debutat pe 18 august 1999, într-un meci amical disputat împotriva selecționatei similare a Ciprului. A fost convocat surprinzător de Emeric Ienei pentru Euro 2000, unde a evoluat excelent și a reușit să marcheze și un gol împotriva echipei Angliei. România a depășit faza grupelor la Euro 2000, dar a fost învinsă în sferturi de Italia. Cristian Chivu a mai participat și la Euro 2008, unde nu a mai reușit să depășească faza grupelor. A fost considerat liderul generației sale, motiv pentru care a primit și banderola de căpitan. S-a retras oficial de la echipa națională pe 21 mai 2011, printr-o scrisoare trimisă Federației Române de Fotbal.
Cristian Chivu este căsătorit din 2008 cu Adelina Elisei. Cei doi au două fete: Natalia, născută în 2009 şi Anastasia, care a venit pe lume în 2010. Chivu a fost desemnat de trei ori fotbalistul român al anului (2000, 2002 şi 2009) şi a fost inclus în echipa UEFA a anului 2002.
De-a lungul anilor, fotbalistul Cristian Chivu a cucerit inimile suporterilor prin performanţe extraordinare, determinare şi pasiune. Ca antrenor, a debutat cu dreptul, și are în față o carieră la fel de promițătoare. La mulți ani și mult succes, Cristian Chivu!