Constanța: Vlad Pascu, condamnat definitiv la 10 ani închisoare în urma accidentului de la 2 Mai
Curtea de Apel Constanța a pronunțat joi sentința definitivă în cazul lui Vlad Pascu, șoferul drogat care, în dimineața zilei de 19 august 2023, a provocat un accident rutier mortal în localitatea 2 Mai. Instanța a respins apelul formulat de Pascu și a menținut pedeapsa de 10 ani de închisoare, stabilită de Judecătoria Mangalia la 31 ianuarie 2025.

Articol editat de Valentina Adam, 21 august 2025, 11:29
Accidentul din 2 Mai – doi morți și trei răniți
Vlad Pascu a condus un autoturism pe DN 39, iar în apropiere de localitatea 2 Mai a intrat într-un grup de pietoni. În urma impactului, doi tineri și-au pierdut viața, iar alți trei au fost răniți. Șoferul a fugit de la locul accidentului și a fost găsit ulterior de polițiști în Vama Veche. Expertizele au arătat că Pascu se afla sub influența mai multor substanțe interzise.
Procesul și acuzațiile
În octombrie 2023, Vlad Pascu a fost trimis în judecată, în stare de arest preventiv, pentru:
- ucidere din culpă,
- vătămare corporală din culpă,
- conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe,
- părăsirea locului accidentului.
Pe 31 ianuarie 2025, Judecătoria Mangalia l-a condamnat la 10 ani de închisoare pentru aceste infracțiuni.
Daunele morale stabilite de instanță
În plus, instanța a decis ca Biroul Asiguratorilor de Autovehicule din România (BAAR) să plătească despăgubiri substanțiale familiilor victimelor:
- 700.000 de euro familiei tânărului decedat,
- 640.000 de euro familiei tinerei decedate,
- 100.000 de euro, 50.000 de euro și 250.000 de euro celor trei tineri răniți.
Apelul lui Pascu și cererile familiilor victimelor
Vlad Pascu a contestat decizia la Curtea de Apel Constanța, prin avocații săi, care au solicitat reducerea pedepsei. În același timp, părinții victimelor au cerut încadrarea faptelor la omor și aplicarea unei pedepse mai mari.
Curtea de Apel Constanța a respins apelul și a menținut sentința inițială, stabilind definitiv pedeapsa de 10 ani de închisoare pentru Vlad Pascu.
Agerpres