Ascultă Radio România Reșița Live

Ministrul Bogdan Ivan: 60 de spitale publice din România vor deveni independente energetic cu fonduri de la Ministerul Energiei

Ministerul Energiei anunță un amplu program de investiții prin care 60 de spitale publice din România vor putea deveni independente energetic, cu sprijin financiar de până la 800 de milioane de euro. Finanțarea provine din Fondul de Modernizare susținut de Banca Europeană de Investiții (BEI), iar primele contracte ar putea fi semnate la începutul anului viitor.

Ministrul Bogdan Ivan: 60 de spitale publice din România vor deveni independente energetic cu fonduri de la Ministerul Energiei

Articol editat de Daiana Rosca, 12 iulie 2025, 17:06

Un pas major spre tranziția verde în sistemul sanitar românesc

Potrivit declarațiilor făcute de ministrul Bogdan Ivan, programul este în etapa de pregătire tehnică, urmând ca lansarea oficială să aibă loc până în luna octombrie 2025.

Ne propunem să finanțăm 60 de spitale publice din România pentru a le asigura independența energetică, prin implementarea de sisteme integrate de pompe de căldură, panouri fotovoltaice, soluții de stocare a energiei și alte tehnologii verzi”, a precizat ministrul Energiei.

Economii semnificative la bugetul de stat

Implementarea acestui program ar putea conduce la economii importante pentru sistemul public de sănătate. Estimările oficiale arată că, în următorii 15 ani, bugetul de stat ar putea fi degrevat de cheltuieli de cel puțin 60 de milioane de euro, datorită reducerii costurilor cu energia.

Calendarul estimativ al proiectului

  • Octombrie 2025: Confirmarea oficială pentru lansarea programului
  • Februarie – martie 2026: Semnarea contractelor de finanțare
  • 14–24 luni: Durata estimată de implementare a proiectelor, în funcție de complexitate

Ministrul Ivan a subliniat că această perioadă de derulare reflectă diversitatea tehnologică a proiectelor, precum și nevoile diferite ale fiecărui spital în parte.

Un model sustenabil pentru infrastructura medicală

Pe lângă reducerea consumului de energie din surse convenționale, proiectul va contribui la:

  • Scăderea emisiilor de carbon ale spitalelor
  • Creșterea siguranței și continuității în furnizarea energiei
  • Alinierea României la obiectivele europene de eficiență energetică și decarbonizare

Nicușor Dan convoacă partidele parlamentare la consultări pentru desemnarea unui nou premier
Naţional marți, 23 iunie 2026, 10:31

Nicușor Dan convoacă partidele parlamentare la consultări pentru desemnarea unui nou premier

Președintele României, Nicușor Dan, a convocat pentru marți, 23 iunie 2026, consultări cu toate formațiunile politice reprezentate în...

Nicușor Dan convoacă partidele parlamentare la consultări pentru desemnarea unui nou premier
Bolojan: România are nevoie urgent de un Guvern cu puteri depline; PNL este pregătit să contribuie la o soluție
Naţional marți, 23 iunie 2026, 08:42

Bolojan: România are nevoie urgent de un Guvern cu puteri depline; PNL este pregătit să contribuie la o soluție

România are nevoie urgent de un Guvern cu puteri depline, a declarat marți președintele PNL, Ilie Bolojan, premier interimar, notează Agerpres....

Bolojan: România are nevoie urgent de un Guvern cu puteri depline; PNL este pregătit să contribuie la o soluție
UPDATE/Simion: Nu luăm în calcul în acest moment un vot pentru Adrian Veştea; aşteptăm clarificări de la Nicuşor Dan
Naţional luni, 22 iunie 2026, 20:25

UPDATE/Simion: Nu luăm în calcul în acest moment un vot pentru Adrian Veştea; aşteptăm clarificări de la Nicuşor Dan

Președintele AUR, George Simion, a declarat, luni, după discuțiile cu premierul desemnat că, ‘în acest moment’, parlamentarii AUR nu...

UPDATE/Simion: Nu luăm în calcul în acest moment un vot pentru Adrian Veştea; aşteptăm clarificări de la Nicuşor Dan
Veștea, la ieșirea din sediul AUR: Am deschidere pentru orice solicitare ce poate duce la o bună guvernare
Naţional luni, 22 iunie 2026, 20:23

Veștea, la ieșirea din sediul AUR: Am deschidere pentru orice solicitare ce poate duce la o bună guvernare

Premierul desemnat, Adrian Veștea, a declarat, luni, la ieșirea din sediul AUR, că a discutat o serie de măsuri economice pe care reprezentanții...

Veștea, la ieșirea din sediul AUR: Am deschidere pentru orice solicitare ce poate duce la o bună guvernare
Naţional luni, 22 iunie 2026, 17:31

Veștea: Sunt un om al dialogului, voi avea o întâlnire cu președintele AUR

Premierul desemnat, Adrian Veștea, anunță că va avea o întâlnire cu președintele AUR, George Simion, punctând că este ‘un om al...

Veștea: Sunt un om al dialogului, voi avea o întâlnire cu președintele AUR
Naţional luni, 22 iunie 2026, 15:35

Fost consilier din Ministerul Afacerilor Externe, acord de recunoaștere a vinovăției într-un dosar DNA cu prejudiciu de peste 8,4 milioane de lei

Procurorii Direcției Naționale Anticorupție au sesizat instanța de judecată cu acordul de recunoaștere a vinovăției încheiat cu Păune...

Fost consilier din Ministerul Afacerilor Externe, acord de recunoaștere a vinovăției într-un dosar DNA cu prejudiciu de peste 8,4 milioane de lei
Naţional luni, 22 iunie 2026, 10:58

Ședința conducerii Parlamentului pentru învestirea Guvernului Veștea, suspendată după o dispută privind sigla PNL

Ședința Birourilor permanente reunite ale Parlamentului, programată luni, la ora 10:00, a fost suspendată și urmează să fie reluată la ora...

Ședința conducerii Parlamentului pentru învestirea Guvernului Veștea, suspendată după o dispută privind sigla PNL
Naţional luni, 22 iunie 2026, 07:11

Adrian Veștea a depus la Parlament programul de guvernare și lista miniștrilor pentru viitorul Cabinet

Premierul desemnat Adrian Veștea a depus la Parlament programul de guvernare și lista miniștrilor propuși pentru viitorul Cabinet. Noul Executiv...

Adrian Veștea a depus la Parlament programul de guvernare și lista miniștrilor pentru viitorul Cabinet