Memorialul Werner Hirschvogel 2025: viteză, adrenalină și omagiu pe traseul din Valea Domanului
Într-un weekend plin de adrenalină, Valea Domanului din Reșița a găzduit etapa a IV-a din Campionatul Național de Viteză în Coastă — Memorialul Werner Hirschvogel, etapă dedicată memoriei regretatului campion Mihai Leu. Dintre cei 69 de piloți înscriși, podiumul a fost format de:

Articol editat de Cristina Corocan, 7 iulie 2025, 17:11
Jerome France – locul I
Octavian Ciovică – locul II
Dragoș Savloschi, urmat la scurtă distanță de Horațiu Ionescu și Costel Cășuneanu. Am surprins emoția și bucuria evenimentului, într-un interviu cu primii 2 performeri Jerome France și Octavian Ciovică:
Prezență inedită: Antonia Tănasie
Notar de profesie din Brașov, Antonia Tănasie a adus un suflu nou și divers în competiție. Experiența ei a demonstrat că pasiunea și profesionalismul nu țin cont de domeniu:
Printre piloți prezenți la start s-au remarcat și frații reșițeni Marcel și Gabriel Găman, încântați de atmosfera caldă creată de publicul numeros care i-a susținut pe marginea traseului:
Un alt moment cu rezonanță locală l-a oferit reșițeanul Andrei Precup, care a încheiat cursele cu o forță admirabilă, în ciuda unor dificultăți tehnice întâmpinate la mașină:
Orașul Reșița a avut, de altfel, o reprezentare numeroasă, iar spectatorii au avut toate motivele să se bucure: Rareș Madina și Alexandru Amariei, ambii debutanți la coastă, au adus un suflu proaspăt competiției și au impresionat inclusiv prin performanțe notabile. Rareș Madina, la volanul unui Peugeot 208 VTI, și-a asigurat locul 1 în clasamentul debutanților, premiu ce i-a conferit poziția pe podium – o afirmare remarcabilă în prima sa cursă:
În paralel, Alexandru Amariei, la volanul unui Volkswagen Golf 4, a avut o comportare solidă, terminând în prima jumătate a clasamentului debutanților și oferind un exemplu de determinare și potențial pentru viitor:
Concurența acerbă a creat un spectacol intens, proba sprint fiind și un test nervos pentru piloți și mașini. În cele două zile s-au înregistrat cinci incidente auto, dintre care trei s-au soldat cu distrugerea completă a monoposturilor. Din fericire, toți piloții au scăpat teferi, rămân doar regretele pentru vehiculele avariate.
Rezultatele etapei le găsiți aici: http://live.fras.ro/hill-climb/results/etapa-iv-resita
Traseul de 4,75 km din Valea Domanului, renumit pentru virajele bruște, diferența de nivel de 164 m și provocările tehnice, a dovedit de ce este considerat unul dintre cele mai spectaculoase din România.
Organizatorii, Consiliul Județean Caraș-Severin, Primăria Reșița, FRAS, alături de cluburile Auto Blic Brașov și ACM Sport Reșița, au susținut o ediție care reafirmă 45 de ani de tradiție în motorsport la Reșița.