„Zile și Seri de Literatură Doinaș” 2025
„Zile și Seri de Literatură Doinaș” 2025 se desfășoară sub tema „Feminitate. Feminism. Literatură.” Festivalul începe vineri, 27 iunie.

Articol editat de Oana Nicolae, 20 iunie 2025, 07:34
Aradul devine și în 2025 un punct fierbinte pe harta culturală a României, odată cu ediția a XI-a a Festivalului „Zile și Seri de Literatură Doinaș” (SAD), desfășurată în perioada 27-28 iunie. Sub tema „Feminitate. Feminism. Literatură.”, festivalul propune un dialog profund despre identitate, memorie și rezistență prin vocea poetică a femeilor.
Feminitate ca Forță Culturală
Într-o societate în continuă transformare, dominată adesea de voci masculine, această ediție a SAD aduce în prim-plan scriitura feminină ca act de reconstrucție a sensibilității colective. Nu este vorba doar de prezența unor poete valoroase, ci de o schimbare de perspectivă: poezia ca instrument de revendicare, de luptă pentru demnitate și libertate.
Festivalul începe vineri, 27 iunie, la ora 11:00, în sala Regele Ferdinand de la Primăria Arad, cu dezbateri pe tema feminității, feminismului și literaturii, urmate, la ora 19:30, de Recitalul poetic „Feminlink” la Casa Pianului (str. Episcopiei nr. 25).
Ziua de sâmbătă, 28 iunie, aduce o experiență aparte: „Poetic voyage Caporal Alexa”, în satulși casa lui Doinaș, un eveniment cu valoare simbolică și emoțională. Moderator: Lia Faur.
Invitatele: Poezia ca Declarație de Libertate
Pe scenă se vor regăsi unele dintre cele mai puternice voci ale literaturii române contemporane:
- Magda Cârneci
- Simona Popescu
- Olga Ștefan
- Alina Purcaru
- Ștefania Mihalache
- Laura Francisca Pavel
- Cătălina Bălan
- Lucia Bibarț
Fiecare dintre ele aduce o perspectivă unică asupra feminității ca experiență, asupra corpului ca spațiu politic și poetic, și asupra literaturii ca formă de adevăr.
Un Festival cu Miză: Poezia Ca Rezistență
Sub deviza:
„Niciuna înfrântă. Niciuna uitată. Niciuna mai puțin.”
SAD 2025 devine mai mult decât un festival literar: este un spațiu de solidaritate, reflecție și reconectare cu vocile feminine din literatura română. În parteneriat cu PEN România, festivalul afirmă dreptul la memorie, identitate și exprimare liberă.
Aradul – Oraș al Culturii și Curajului
Prin SAD, Aradul se afirmă ca un oraș al literaturii vii, care îndrăznește să pună în centrul dezbaterii teme relevante: drepturile femeilor, visurile lor, corpurile lor, poezia lor. Este un festival care luminează colțurile uitate ale realității și le transformă în locuri de întâlnire, dialog și înțelegere.
Grafica festivalului este semnată de Elisabeta Kalman – Eggo Gallery, adăugând o dimensiune vizuală coerentă și poetică întregului concept.
Notează în calendar:
* Festivalul „Zile și Seri de Literatură Doina?”
* 27-28 iunie 2025
* Primăria Arad, Casa Pianului, Caporal Alexa
Intrarea este liberă. Participarea, esențială.
Pentru că vocea feminină contează. Pentru că literatura schimbă. Pentru că poezia e adevăr.
Sursă: Primăria Arad
Urmărește-ne și pe Google News