Wolf’s Run, sport şi fapte bune! Sute de copii s-au întrecut de ziua lor în Poiana Brădet
Îndrăgita competiție Wolf’s Run a devenit deja una dintre emblemele sportive ale Oraviței! Cursele de alergare și de biciclete organizate în Poiana Brădet au atras și la acest început de iunie sute de elevi, din Oravița, și nu numai.

Articol editat de Vali Hora, 2 iunie 2025, 17:43
Și cea de-a cincea ediție a competiției și-a ținut promisiunile, spune sufletul acțiunii, profesorul de sport Cosmin Ciorman.
“Din punctul meu de vedere a fost încă un eveniment reușit. Sigur, fiind organizator, mi-e greu să-l evaluez eu, dar cred că toată lumea s-a simțit bine. Am avut copii de peste tot, inclusiv de la Oțelu Roșu a fost un grup micuț care a și urcat pe podium.
Competiția a fost organizată de elevii Liceului Teoretic General Dragalina Dinoravița. Mergem pe principiul cei mari pentru cei mici. Am reușit să mobilizez un grup de voluntari, elevi de clasa a X-a, un singur elev de clasa a XI-a am în echipa aceasta. Împreună cu câțiva părinți inimoși, care m-au sprijinit necondiționat de la început, şi cu foști elevii ai liceului. Ne-am descurcat și cu bune și cu rele. Am avut și mici incidente, să le spun așa, legate de unele lucruri minore pentru activitate de genul ăsta. Dar am trecut cu bine peste ele.
Faptul că nu a existat niciun accident, pentru mine înseamnă că totul a decurs minunat. Este pentru prima dată când am văzut grupuri de elevi din aceeași clasă și nu numai, alergând împreună și trecând linia de sosire de mânuță. Înseamnă că, încet-încet, copiii încep să priceapă despre ce-i vorba.
Aici nu e vorba despre podium, nu e vorba despre cine ajunge primul. E vorba despre a crea relații frumoase de prietenie între elevi, încă de la vârste fragede. Să se bucura împreună de o zi altfel petrecută în natură. E adevărat, e greu să ajungem până acolo, pentru că drumul până la Brădet e destul de anevoios – ca să mă exprim elegant. Dar au venit foarte mulți oameni, am fost sprijiniţi de Primărie cu autobuzele orașului. Trei autobuze pline de copii au ajuns în Poiana de la Brădet și nu vă povestesc câte maşini. Secția de Pompieri de la Oravița, ISU Semenic, Poliția de la Oravița, companiile private partenere au fost alături de noi, deci avem o echipă puternică în jurul nostru.
În acest an am avut și o componentă caritabilă. Suma strânsă merge jumătate către partenerii noștri de la asociația OncoHelp. Iar cealaltă jumătate, către proiectul de la Grădinari, acolo s-a creat un grup de inițiativă Prietenii Educației. Deci jumătate din sumă va fi donată către acest grup de inițiativă pentru a schimba imaginea curții de la grădinița din comună. Le mulțumesc tuturor părinților care au donat pentru aceste două idei.”
Organizatorii celei de-a cincea ediții Wolf’s Run au oferit micilor concurenți peste 600 de tricouri cu însemnele competiției.