Ascultă Radio România Reșița Live

România a trimis în Republica Moldova un autolaborator pentru monitorizarea calității aerului

Un autolaborator mobil, dotat cu echipamente pentru monitorizarea calității aerului, care s-a aflat în administrarea Agenției Naționale pentru Protecția Mediului, prin Agenția pentru Protecția Mediului Prahova a fost donat, miercuri, 4 decembrie de către Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor din România, Agenției de Mediu din Republica Moldova, în baza unui memorandum aprobat de Guvernul României.

România a trimis în Republica Moldova un autolaborator pentru monitorizarea calității aerului

Articol editat de Gerhard Chwoika, 4 decembrie 2024, 19:18

Prin donația bunurilor mobile aparținând domeniului privat al statului, către Agenția de Mediu din Republica Moldova, va crește capacitatea de răspuns a autorităților în cazul unor evenimente cu impact asupra calității aerului în special și a mediului, în general. Pe de altă parte, utilizarea autolaboratorului de către personalul cu atribuții în domeniu va conduce atât la o mai bună cunoaștere a calității aerului, precum și la familiarizarea instituțiilor abilitate cu metodele de referință utilizate pentru monitorizarea calității aerului înconjurător, conform reglemetărilor europene”, se arată în Memorandumul semnat de Ministrul Mediului Apelor și Pădurilor, Mircea Fechet, care a fost aprobat de Executiv.

De asemenea, Ministrul Mircea Fechet a subliniat în cadrul întâlnirii care a avut loc la Ministerul Mediului – România, că Moldova se poate baza oricând pe susținerea României în tot ce înseamnă implementarea legislației europene în domeniul protecției mediului, astfel încât să nu repete greșelile făcute de România pe parcursul procesului de aderare, indiferent de cine se va afla la conducerea instituțiilor publice.

În ultimii ani, între ANPM și Agenția de Mediu din Moldova au avut loc mai multe întâlniri, atât în România, cât și în Moldova, iar schimbul de experiență în domeniul implementării politicilor europene de mediu s-a făcut permanent, între specialiștii noștri și cei de peste Prut.

Donarea acestui autolaborator, evaluat la 747.000 de lei, este un demers care continuă colaborarea dintre instituțiile noastre de mediu. Autovehiculul conține mai multe analizoare pentru poluanți, stație meteorologică, echipamente de înregistrare și stocare a datelor și multe alte instalații, cu ajutorul cărora autoritățile vor fi în măsură să realizeze studii pertinente privind evoluția calității aerului și vor putea aplica, experimental, tehnicile de analiză utilizate în mod curent, la nivelul Uniunii Europene”, a spus președintele ANPM, Laurențiu Alexandru Păștinaru, care a făcut oficial anunțul privind donarea acestui autolaborator, către autoritățile de Mediu ale Republicii Moldova, în vara acestui an, în timpul vizitei delegației României, la Chișinău.

În numele delegației Republicii Moldova, îmi exprim mulțumirea pentru finalizarea Memorandumului care parafează donarea autolaboratorului pentru monitorizarea calității aerului! Suntem onorați să participăm, azi, la această reuniune și vă asigurăm de tot respectul nostru, pentru Minister și pentru Agenția de Mediu. Pentru noi, acest echipament reprezintă o dovadă a continuității relațiilor de colaborare și prietenie, dintre țările noastre. Vă promit că autolaboratorul va asigura monitorizarea calității aerului transfrontalier, dar și local apărând scopul pentru care a fost oferit: calitatea aerului”, a subliniat Dorin Poverjuc, Directorul Agenției de Mediu din Republica Moldova.

Un astfel de laborator mobil se amplasează în zonele cu impact major asupra calității aerului (zonele platformelor industriale, zonele depozitelor de deșeuri, zonele cu trafic intens, etc.), fiind dotat și cu sursă alternativă de curent capabilă să mențină funcționarea întregului sistem în cazul unei întreruperi a energiei electrice, iar poluanţii monitorizaţi cu ajutorul său sunt cei prevăzuţi în legislaţia europeană (Directiva 2008/50/CE a Parlamentului European și a Consiliului din 21 mai 2008 privind calitatea aerului înconjurător și un aer mai curat pentru Europa):

– dioxid de sulf (SO2)/hidrogen sulfurat(H2S);

– oxizi de azot (NO, NO2, NOx)/ amoniac (NH3);

– particule în suspensie – fracția PM10;

– compuși organici volatili (C6H6, C7H8).

Corelarea nivelului concentraţiei poluanţilor cu sursele de poluare se face pe baza datelor meteorologice obţinute în autolaborator cu senzorii meteorologici de direcţie şi viteză ale vântului, temperatură, presiune, umiditate, precipitaţii şi intensitate a radiaţiei solare.

Sursa: ANPM

Ședința conducerii Parlamentului pentru învestirea Guvernului Veștea, suspendată după o dispută privind sigla PNL
Naţional luni, 22 iunie 2026, 10:58

Ședința conducerii Parlamentului pentru învestirea Guvernului Veștea, suspendată după o dispută privind sigla PNL

Ședința Birourilor permanente reunite ale Parlamentului, programată luni, la ora 10:00, a fost suspendată și urmează să fie reluată la ora...

Ședința conducerii Parlamentului pentru învestirea Guvernului Veștea, suspendată după o dispută privind sigla PNL
Adrian Veștea a depus la Parlament programul de guvernare și lista miniștrilor pentru viitorul Cabinet
Naţional luni, 22 iunie 2026, 07:11

Adrian Veștea a depus la Parlament programul de guvernare și lista miniștrilor pentru viitorul Cabinet

Premierul desemnat Adrian Veștea a depus la Parlament programul de guvernare și lista miniștrilor propuși pentru viitorul Cabinet. Noul Executiv...

Adrian Veștea a depus la Parlament programul de guvernare și lista miniștrilor pentru viitorul Cabinet
PSD decide astăzi dacă intră în Guvernul Veștea. Social-democrații cer măsuri pentru populație și economie
Naţional duminică, 21 iunie 2026, 11:08

PSD decide astăzi dacă intră în Guvernul Veștea. Social-democrații cer măsuri pentru populație și economie

PSD va decide duminică, 21 iunie, dacă intră în Guvernul propus de Adrian Veștea. Consiliul Politic Național al social-democraților a fost...

PSD decide astăzi dacă intră în Guvernul Veștea. Social-democrații cer măsuri pentru populație și economie
Mesaj RO-Alert în nordul județului Tulcea, după noi atacuri cu drone ale Rusiei în Ucraina. Două aeronave Eurofighter Typhoon au decolat de la Borcea
Naţional duminică, 21 iunie 2026, 07:57

Mesaj RO-Alert în nordul județului Tulcea, după noi atacuri cu drone ale Rusiei în Ucraina. Două aeronave Eurofighter Typhoon au decolat de la Borcea

Un nou mesaj RO-Alert a fost emis în noaptea de sâmbătă spre duminică pentru nordul județului Tulcea, în urma unor noi atacuri cu drone...

Mesaj RO-Alert în nordul județului Tulcea, după noi atacuri cu drone ale Rusiei în Ucraina. Două aeronave Eurofighter Typhoon au decolat de la Borcea
Naţional vineri, 19 iunie 2026, 19:53

Biroul Național al USR a decis ca Dominic Fritz să rămână președintele partidului

Biroul Național al USR a decis, vineri, în unanimitate, ca Dominic Fritz să rămână președintele partidului, în ciuda deciziei definitive a...

Biroul Național al USR a decis ca Dominic Fritz să rămână președintele partidului
Naţional vineri, 19 iunie 2026, 19:21

Consiliul Național al PNL a decis organizarea Congresului Extraordinar – duminică, la Romexpo

Consiliul Național Extraordinar al PNL a decis, vineri, organizarea Congresului Extraordinar al partidului pentru duminică, ora 12:00, la Romexpo,...

Consiliul Național al PNL a decis organizarea Congresului Extraordinar – duminică, la Romexpo
Naţional vineri, 19 iunie 2026, 10:21

Consiliul Naţional al PNL stabilește, vineri, detaliile Congresului extraordinar

În fața uneia dintre cele mai tensionate perioade din ultimii ani, Consiliul Național al Partidului Național Liberal se reunește vineri, în...

Consiliul Naţional al PNL stabilește, vineri, detaliile Congresului extraordinar
Naţional joi, 18 iunie 2026, 22:11

Nicușor Dan: L-am desemnat pe Adrian Veștea convins că poate forma o majoritate și scoate țara din criză

Președintele își apără decizia privind desemnarea premierului Aflat la reuniunea Consiliului European de la Bruxelles, președintele României,...

Nicușor Dan: L-am desemnat pe Adrian Veștea convins că poate forma o majoritate și scoate țara din criză