Ascultă Radio România Reșița Live

Reşiţa Locomotives, între bucurie şi regret. Raul Siladi: “Am fost la un pas de aurul naţional”

Echipa de fotbal american Reşiţa Locomotives a realizat anul acesta cea mai mare performanţă din istoria clubului. Gruparea reşiţeană a cucerit argintul naţional, după un Robowl pierdut pe stadionul Metrorex din capitală în faţa campioanei în exerciţiu, Bucharest Rebels. Gazdele finalei s-au impus cu 34-28, în urma unui duel pe muchie de cuţit. Locos au fost aproape de aurul naţional, iar arbitrajul din ultimele minute a decis câştigătoarea, spune cu regret fondatorul grupării reşiţene, Raul Siladi.

Reşiţa Locomotives, între bucurie şi regret. Raul Siladi: “Am fost la un pas de aurul naţional”

Articol editat de Vali Hora, 29 noiembrie 2023, 16:40

“A fost un meci extraordinar de frumos – asta, pentru privitorii imparțiali, pentru iubitorii fotbalului american. Pentru mine a fost un meci dureros. Dacă la începutul campionatului cineva ne zicea că o să obținem locul II, aș fi zis că e un rezultat bun. După meci, avem un mare regret, pentru că am pierdut finala cu 15 secunde înainte de final. Am început ezitant, ne-au condus cu 14-0, dar până la pauză am reușit să egalăm și să arătăm că suntem o echipă care vrea să joace și care chiar merită să fie în Robowl.  Iar în sfertul al treilea efectiv ne-am dezlănțuit și am condus până cu câteva secunde înainte de final.

Nu îmi place să vorbesc despre arbitraj, n-am vorbit niciodată până acum despre arbitraj, dar sunt ferm convins că dacă aveam parte de un arbitraj fără greșeală la ora asta eram campioni.  Nu vreau să le reproșez arbitrilor greșelile, ele fac parte din joc, dar au fost prea multe în defavoarea noastră în ultimele minute. Din patru decizii pe care le-au luat, una dacă era corectă, dacă nu se greșea, noi la ora asta eram campioni. De aici pleacă și regretul, pentru că am făcut un meci extraordinar de bun. Dacă înainte de meci toată lumea se gândea doar la scorul la care vom pierde – toți, în afară de noi – vreau să spun că se făceau pariuri de genul peste 20, peste 40 de puncte diferență, noi am arătat că echipa noastră e la un nivel bun și că merita să câștige finala. În plus, organizarea a lăsat foarte mult de dorit, noi ne-am dorit să jucăm finala la Reșița, unde am fi oferit condiții mult peste cele de acolo. Nu se poate să organizezi finala pe un stadion care are 100 de scaune rupte.

 La bilanţ, vreau să le mulțumesc tuturor jucătorilor care au făcut eforturi mari să putem să ducem acest campionat la bun sfârșit – şi o mențiune specială pentru colegii din Timișoara, cu care am reușit să facem o echipă competitivă, drept dovadă jocul pe care l am făcut în finală. Chiar vreau să le mulțumesc în mod special. Totodată vreau să mulțumesc în numele colegilor din echipă, în numele jucătorilor, tuturor celor care au fost alături de noi, începând de la sponsori, de la partenerii noștri din Primărie, din Consiliul Județean care ne-au sprijinit în măsura posibilităților. Mulţumesc suporterilor care au venit alături de noi, care ne-au încurajat la meciuri şi de multe ori ne-au dus spre victorie. Cel mai bun exemplu e semifinala în care i-am simțit aproape. La fel, am avut parte de suporteri și la finală – un grup de susținători, un grup de băieți din galeria celor de la handbal au făcut deplasarea până la București ca să fie alături de noi.

Când am plecat de pe teren, evident că eram foarte trist. Eu nu mă consider un om foarte ușor de impresionat, dar după ce ne-am schimbat şi am început să citesc mesajele primite de la prieteni și de la fani, nu m-am putut abține efectiv, mi-au dat lacrimile pentru că am primit o mulţime de mesaje care ne spuneau că pentru reșițeni noi suntem adevărați campioni. Au însemnat enorm pentru noi toți mesajele astea. Noi ne dorim să continuăm proiectul acesta, ne dorim să arătăm că însemnăm ceva pentru oraș. (…) De asemenea, dorim să oferim tinerilor un alt mod de a-și petrece timpul liber.

Trebuie deja să începem să ne gândim și la recrutări pentru sezonul viitor, așa că profit de ocazie ca să anunţ că din ianuarie, cine se gândește că ar vrea să practice sportul ăsta frumos este aşteptat să ne contacteze și să ni se alăture.”

foto: Petre Dalea

Leo Messi a învins şi Austria! Starul argentinian e noul golgheter all-time al Cupei Mondiale
Sport luni, 22 iunie 2026, 23:29

Leo Messi a învins şi Austria! Starul argentinian e noul golgheter all-time al Cupei Mondiale

În minutul 5, la scorul de 0-0, starul argentinian a ratat un penalty. El s-a revanșat însă cu două goluri din acțiune, marcate în minutele 38...

Leo Messi a învins şi Austria! Starul argentinian e noul golgheter all-time al Cupei Mondiale
CSM Reşiţa a dat startul pregătirilor! Formarea lotului, prioritară pentru Dorinel Munteanu
Sport luni, 22 iunie 2026, 21:08

CSM Reşiţa a dat startul pregătirilor! Formarea lotului, prioritară pentru Dorinel Munteanu

Rossonerii se vor antrena la baza sportivă proprie până la sfârşitul acestei săptămâni şi vor efectua ulterior un stagiu de pregătire la...

CSM Reşiţa a dat startul pregătirilor! Formarea lotului, prioritară pentru Dorinel Munteanu
Handbal feminin: Gloria Bistriţa şi CSM Bucureşti vor reprezenta România în Liga Campionilor
Sport luni, 22 iunie 2026, 16:24

Handbal feminin: Gloria Bistriţa şi CSM Bucureşti vor reprezenta România în Liga Campionilor

Tigroaicele se alătură astfel campioanei Gloria Bistriţa, care avea locul garantat. La feminin, formatul Champions League rămâne neschimbat,...

Handbal feminin: Gloria Bistriţa şi CSM Bucureşti vor reprezenta România în Liga Campionilor
Japonia a câștigat meciul 1000 al Cupei Mondiale! Cu Istvan Kovacs la centru, niponii au învins clar Tunisia
Sport duminică, 21 iunie 2026, 11:58

Japonia a câștigat meciul 1000 al Cupei Mondiale! Cu Istvan Kovacs la centru, niponii au învins clar Tunisia

Japonia a făcut un meci perfect și s-a impus prin golurile marcate de Daichi Kamada (4), Ayase Ueda (31, 83) și Junya Ito (69). Cu acest succes,...

Japonia a câștigat meciul 1000 al Cupei Mondiale! Cu Istvan Kovacs la centru, niponii au învins clar Tunisia
Sport duminică, 21 iunie 2026, 11:05

Nera Bogodinț, primul pas către promovare! Cărășenii au învins în deplasare campioana Gorjului

Prima repriză a meciului de la Fărcășești a fost una relativ echilibrată, ofensivele celor două echipe nereușind să fructifice ocaziile...

Nera Bogodinț, primul pas către promovare! Cărășenii au învins în deplasare campioana Gorjului
Sport sâmbătă, 20 iunie 2026, 10:53

Fotbal, Cupa Mondială: victorii scontate pentru Brazilia și Maroc. Turcia e out, după a doua înfrângere

Selecționata braziliană a învins Haiti la scor de forfait, 3-0, pe Philadelphia Stadium. Selecao a obținut prima victorie la turneul final, prin...

Fotbal, Cupa Mondială: victorii scontate pentru Brazilia și Maroc. Turcia e out, după a doua înfrângere
Sport vineri, 19 iunie 2026, 15:28

Nera Bogodinţ vrea în Liga a III-a. Ultimul hop: dubla cu CSC Negomir

Prima partidă se dispută sâmbătă, 20 iunie, pe terenul gorjenilor. Nu există o favorită în această confruntare, dar Nera are o şansă bună...

Nera Bogodinţ vrea în Liga a III-a. Ultimul hop: dubla cu CSC Negomir
Sport vineri, 19 iunie 2026, 14:29

Două medalii pentru ISU Semenic, în competiţia naţională IGSU la tenis de masă! Performerii cărăşeni sunt tată şi fiu!

În cadrul competiţiei intitulate Cupa APSR, fiul Deian a cucerit bronzul categoriei sub 35 de ani, iar tatăl Velimir a reuşit aceeaşi...

Două medalii pentru ISU Semenic, în competiţia naţională IGSU la tenis de masă! Performerii cărăşeni sunt tată şi fiu!