Reşiţa are doi campioni la box!

Reşiţenii Ovidiu Berceanu şi Andrei Dragomir au devenit sâmbătă, 3 august, campioni naţionali la box. În gala finală a Campionatului Naţional de box pentru seniori, desfăşurată la Sala Polivalentă din Reşiţa, Ovidiu Berceanu (foto 1, cască roşie) s-a impus în limitele categoriei 49 kg, în faţa lui Enver Amiş, de la Farul Constanţa. Un alt pugilist de la CSM Reşiţa, Andrei Dragomir (foto 2, cască albastră) a câştigat medalia de aur a categoriei 52 kg, impunându-se prin KO tehnic în finala cu Ştefan Nicolae, de la Steaua Bucureşti. O altă medalie, de bronz, a câştigat Alexandru Bibiricea, care s-a oprit în semifinalele categoriei 81 kg.

berceanu-finala2013

dragomir-finala2013

Rezultatele complete ale galei finale a Campionatului Naţional de Box pentru seniori, Reşiţa 2013:

Categoria 49 kg: Ovidiu Berceanu (CSM Reşiţa) câştigă la puncte 3-0 – Amiş Enver (Farul Constanţa)

Categoria 52 kg: Nicolae Ştefan (Steaua Bucureşti) – Andrei Dragomir (CSM Reşiţa) câştigă prin KO tehnic

Categoria 56 kg: Răzvan Andreiana (Dinamo Bucureşti) câştigă în urma contestaţiei – Maike Cioacă (SCM Bacău)

Categoria 60 kg: Cătălin Sandu (SCM Bacău) – Cătălin Gheorghe (CSM Ploieşti) câştigă la puncte 2-1

Categoria 64 kg: Daniel Bădulescu (Dinamo Bucureşti) – Alexandru Cuciureanu (SCM Bacău) câştigă la puncte 3-0

Categoria 69 kg: Orlando Chirvase (SCM Bacău) câştigă la puncte 2-1 – Irinel Olaru (SCM Bacău)

Categoria 75 kg: Georgian Popescu (Petrolul Ploieşti/Motorul Arad) – Bogdan Juratoni (Dinamo Bucureşti) câştigă la puncte 3-0

Categoria 81 kg: Cătălin Paraschiveanu (SCM Bacău) câştigă la puncte 2-1 – Andrei Dărămuş (Unirea Alba Iulia)

Categoria 91 kg: Cezar Juratoni (Dinamo Bucureşti) – Adrian Marc (SCM Bacău) câştigă prin decizia arbitrilor

Categoria +91 kg: Mihai Nistor (SCM Bacău) câştigă prin abandon – Marian Preda (Petrolul Ploieşti)

Meciul disputat în limitele categoriei 91 kg, între Adrian Marc (SCM Bacău)  şi Cezar Juratoni (Dinamo Bucureşti), a fost oprit spre finalul reprizei a doua, din cauza accidentării la braţul stâng al pugilistului de la Bacău. Conform regulamentului internaţional, arbitrii au punctat ceea ce s-a întâmplat până în momentul întreruperii meciului. Astfel, deşi nu mai putea continua meciul, Adrian Marc a fost declarat învingător.
La Campionatul Naţional de Box pentru seniori de la Reşiţa au participat 87 de pugilişti, de la 33 de cluburi din ţară. Radio România Reşiţa a fost partener media al regalului pugilistic.Competiţia a constituit criteriu de selecţie pentru Campionatele Mondiale din Kazahstan, din luna octombrie.