Ascultă Radio România Reșița Live

GCS: 2520 de cazuri noi de persoane infectate cu Covid 19 și 43 de decese. În Caraş – Severin 40 de infectări

Până astăzi, 10 septembrie, pe teritoriul României au fost confirmate 1.115.901 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

GCS: 2520 de cazuri noi de persoane infectate cu Covid 19 și 43 de decese. În Caraş – Severin 40 de infectări

Articol editat de Tibi Adam, 10 septembrie 2021, 13:28

1.063.360 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.520 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba21589310,41
2.Arad24249390,55
3.Argeș27967280,40
4.Bacău27120760,73
5.Bihor29731400,37
6.Bistrița-Năsăud12739501,39
7.Botoșani14647640,54
8.Brașov44367450,55
9.Brăila13501140,26
10.Buzău12877160,37
11.Caraș-Severin11904400,70
12.Călărași10577320,72
13.Cluj594811241,24
14.Constanța443691180,84
15.Covasna861420,14
16.Dâmbovița22984260,38
17.Dolj27620630,81
18.Galați28422610,68
19.Giurgiu11429250,82
20.Gorj9459150,43
21.Harghita8430110,19
22.Hunedoara23368250,47
23.Ialomița11062140,47
24.Iași436431050,59
25.Ilfov46711991,52
26.Maramureș21325870,96
27.Mehedinți8551280,42
28.Mureș24377320,34
29.Neamț19753420,80
30.Olt15092490,66
31.Prahova36426510,61
32.Satu Mare14187941,97
33.Sălaj11186300,57
34.Sibiu27135320,72
35.Suceava255081030,84
36.Teleorman14339310,99
37.Timiș562671381,27
38.Tulcea861640,41
39.Vaslui16506410,55
40.Vâlcea16762310,44
41.Vrancea11047200,59
42.Mun. București1897893451,33
43.Din străinătate**117728 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    998*171 
 TOTAL1.115.9012.520 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 259 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA2
2ARAD5
3ARGEŞ4
4BACĂU7
5BIHOR1
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI1
8BRĂILA1
9BRAŞOV2
10BUZĂU5
11CĂLĂRAŞI7
12CARAŞ-SEVERIN5
13CLUJ7
14CONSTANŢA10
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA6
17DOLJ18
18GALAŢI10
19GIURGIU0
20GORJ2
21HARGHITA3
22HUNEDOARA3
23IALOMIŢA2
24IAŞI14
25ILFOV14
26MARAMUREŞ2
27MEHEDINŢI3
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI37
29MUREŞ5
30NEAMŢ8
31OLT8
32PRAHOVA5
33SĂLAJ4
34SATU MARE11
35SIBIU8
36SUCEAVA12
37TELEORMAN5
38TIMIŞ12
39TULCEA1
40VÂLCEA3
41VASLUI2
42VRANCEA3
 Total    259

Până astăzi, 34.914 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 09.09.2021 (10:00) – 10.09.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 43 de decese (21 bărbați și 22 femei), dintre care 2 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Argeș, Botoșani, Bistrița-Năsăud, Brăila, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Dolj, Gorj, Galați, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mureș, Neamț, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava și Municipiul București.

Dintre cele 43 decese, 3 au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 de ani, 5 la categoria de vârstă 50-59 ani, 13 la categoria de vârstă 60-69 ani, 13 la categoria de vârstă 70-79 ani și 9 la categoria de vârstă peste 80 ani.

40 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Sunt raportate 2 de decese anterioare intervalului de referință, din luna august 2021, ambele din Municipiul București. În intervalul de referință (ultimele 24 de ore) au fost înregistrate 41 de decese.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 4.298. Dintre acestea, 543 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 107 sunt minori, 102 fiind internați în secții și 5 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.243.808 teste RT-PCR și 2.641.978 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 16.061 de teste RT-PCR (6.070 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.991 la cerere) și 27.905 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 14.595 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 3.838 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 54.229 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 97 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.712 apeluri la numărul unic de urgență 112 și 509 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 9 septembrie, 725 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 181.300 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 2 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară. Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

Etichete:
PNL va vota Guvernul Luca Niculescu, dar trece în opoziție. Ilie Bolojan anunță un acord de susținere condiționată
Naţional sâmbătă, 17 octombrie 2026, 16:30

PNL va vota Guvernul Luca Niculescu, dar trece în opoziție. Ilie Bolojan anunță un acord de susținere condiționată

Partidul Național Liberal (PNL) a decis sâmbătă, 17 octombrie 2026, să susțină în Parlament învestirea Guvernului propus de premierul...

PNL va vota Guvernul Luca Niculescu, dar trece în opoziție. Ilie Bolojan anunță un acord de susținere condiționată
PNL decide sâmbătă dacă votează învestirea Guvernului Niculescu. Ilie Bolojan: „Votul va fi pentru ieșirea dintr-o criză lungă”
Naţional sâmbătă, 17 octombrie 2026, 08:24

PNL decide sâmbătă dacă votează învestirea Guvernului Niculescu. Ilie Bolojan: „Votul va fi pentru ieșirea dintr-o criză lungă”

Biroul Politic Național al PNL se reunește sâmbătă, 17 octombrie 2026, pentru a lua decizia finală privind votul liberalilor la învestirea...

PNL decide sâmbătă dacă votează învestirea Guvernului Niculescu. Ilie Bolojan: „Votul va fi pentru ieșirea dintr-o criză lungă”
Alertă aeriană la granița României cu Ucraina. Două avioane F-18 au fost ridicate de la sol și a fost emis mesaj RO-Alert în Tulcea
Naţional sâmbătă, 17 octombrie 2026, 07:35

Alertă aeriană la granița României cu Ucraina. Două avioane F-18 au fost ridicate de la sol și a fost emis mesaj RO-Alert în Tulcea

Ministerul Apărării Naționale (MApN) a anunțat că o țintă aeriană a fost detectată sâmbătă, 17 octombrie 2026, pe teritoriul Ucrainei,...

Alertă aeriană la granița României cu Ucraina. Două avioane F-18 au fost ridicate de la sol și a fost emis mesaj RO-Alert în Tulcea
Radarul Balastierelor va fi recepționat pe 26 octombrie
Naţional vineri, 16 octombrie 2026, 20:48

Radarul Balastierelor va fi recepționat pe 26 octombrie

Radarul Balastierelor va fi recepționat pe 26 octombrie. Platforma este finalizată în proporție de aproximativ 95%, a anunțat vineri, 16...

Radarul Balastierelor va fi recepționat pe 26 octombrie
Naţional vineri, 16 octombrie 2026, 20:19

USR votează împotriva învestirii Guvernului Luca Niculescu

Comitetul Politic al USR a decis vineri, 16 octombrie 2026 în unanimitate, ca parlamentarii partidului să voteze împotriva învestirii Guvernului...

USR votează împotriva învestirii Guvernului Luca Niculescu
Naţional vineri, 16 octombrie 2026, 15:48

Amenzile CNA cresc. Guvernul a majorat sancțiunile din audiovizual până la 440.000 de lei

Guvernul României a aprobat, vineri, 16 octombrie 2026, o hotărâre privind actualizarea limitelor amenzilor contravenționale prevăzute de Legea...

Amenzile CNA cresc. Guvernul a majorat sancțiunile din audiovizual până la 440.000 de lei
Naţional vineri, 16 octombrie 2026, 15:07

Romsilva cumpără 5.300 de camere corporale pentru personalul silvic. Guvernul a aprobat investiții de aproape 289 de milioane de lei

Regia Națională a Pădurilor – Romsilva va dota personalul silvic din teren cu 5.300 de camere corporale de tip body-cam, pentru documentarea...

Romsilva cumpără 5.300 de camere corporale pentru personalul silvic. Guvernul a aprobat investiții de aproape 289 de milioane de lei
Naţional vineri, 16 octombrie 2026, 12:51

Atac cibernetic asupra Depozitarului Central. Instituția anunță că deținerile de instrumente financiare și tranzacțiile decontate nu au fost afectate

Depozitarul Central a fost ținta unui atac cibernetic care a vizat aplicația „Servicii Online pentru Investitori”. Incidentul a fost...

Atac cibernetic asupra Depozitarului Central. Instituția anunță că deținerile de instrumente financiare și tranzacțiile decontate nu au fost afectate