UTA a pierdut duelul cu Universitatea Craiova. Oltenii urcă pe primul loc al clasamentului

După pasul greşit făcut de FCSB la Cluj, Universitatea Craiova avea nevoie de o victorie pe terenul formaţiei arădene UTA pentru a reveni pe primul loc în clasamentul Ligii I. Iar craiovenii şi-au îndeplinit obiectivul, reuşind să se impună la Arad. Toate golurile s-au marcat în prima repriză: oaspeții au deschis scorul în minutul 13, când Cicâldău a perforat poarta arădeană cu  un şut superb din marginea careului. Lovitura de cap a lui Buhăcianu a adus egalarea în minutul 21, dar peste alte cinci minute, Craiova avea să lovească din nou. Ofosu a finalizat pe contraatac, stabilind şi scorul final: UTA – Universitatea Craiova  1-2. Gazdele au rămas şi cu un om în minus în minutul 85, când Benga a primit direct cartonașul roșu după un atac dur asupra lui Mamut.

În urma acestui succes, Universitatea Craiova urcă pe prima poziţie a clasamentului. Oltenii au 31 de puncte, cu unul mai mult decât FCSB. UTA se află deocamdată pe locul 7, la egalitate de puncte cu Viitorul, formația de pe poziţia a 6-a.