Ascultă Radio România Reșița Live

În România, în ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 4.931 cazuri noi de COVID – 19 dintr-un total de 11.266 teste efectuate

Până astăzi, 16 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 365.212 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

În România, în ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 4.931 cazuri noi de COVID – 19 dintr-un total de 11.266 teste efectuate

Articol editat de Casandra Silitra, 16 noiembrie 2020, 13:39

246.633 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.931 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba7882766,01
2.Arad87272515,68
3.Argeș100411973,68
4.Bacău106761162,54
5.Bihor109512575,77
6.Bistrița-Năsăud4542444,42
7.Botoșani4783732,72
8.Brașov145061226,21
9.Brăila4472632,66
10.Buzău5369632,4
11.Caraș-Severin3784372,91
12.Călărași2966832,63
13.Cluj158481057,37
14.Constanța109713625,2
15.Covasna3289373,36
16.Dâmbovița90761443,43
17.Dolj9859993,94
18.Galați79711112,08
19.Giurgiu2873452,22
20.Gorj3784341,95
21.Harghita4047142,28
22.Hunedoara6624813,18
23.Ialomița3356663,06
24.Iași151971473,14
25.Ilfov105722726,83
26.Maramureș69342583,87
27.Mehedinți3036712,64
28.Mureș92151424,98
29.Neamț80391042,56
30.Olt5661912,11
31.Prahova150262724,33
32.Satu Mare3876434,48
33.Sălaj466265,9
34.Sibiu105802208,83
35.Suceava11382302,16
36.Teleorman4414382,8
37.Timiș151502446,85
38.Tulcea25122732,38
39.Vaslui6373462,06
40.Vâlcea6781623,1
41.Vrancea4495631,81
42.Mun. București509869995,6
43.Cazuri noi nealocate pe județe3924*-930 
 TOTAL365.2124.931 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 445 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA18
2ARAD12
3ARGEŞ30
4BACĂU5
5BIHOR23
6BISTRIŢA-NĂSĂUD 
7BOTOŞANI9
8BRĂILA2
9BRAŞOV22
10BUZĂU1
11CĂLĂRAŞI8
12CARAŞ-SEVERIN8
13CLUJ4
14CONSTANŢA24
15COVASNA 
16DÂMBOVIŢA18
17DOLJ8
18GALAŢI9
19GIURGIU1
20GORJ5
21HARGHITA2
22HUNEDOARA7
23IALOMIŢA2
24IAŞI13
25ILFOV12
26MARAMUREŞ10
27MEHEDINŢI14
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI73
29MUREŞ15
30NEAMŢ7
31OLT15
32PRAHOVA9
33SĂLAJ 
34SATU MARE 
35SIBIU23
36SUCEAVA9
37TELEORMAN6
38TIMIŞ5
39TULCEA1
40VÂLCEA1
41VASLUI12
42VRANCEA2
 TOTAL445

Până astăzi, 9.075 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 15.11.2020 (10:00) – 16.11.2020 (10:00) au fost raportate 149 de decese (86 bărbați și 63 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Vâlcea, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 4 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 7 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 36 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 50 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 51 decese la categoria de peste 80 de ani.

141 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 5 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități și pentru 3 pacienți nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.467. Dintre acestea, 1.187 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.702.328 de teste. Dintre acestea, 11.266 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 7.499  în baza definiției de caz și a protocolului medical și 3.767 la cerere.

Pe teritoriul României, 47.397 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 13.229 de  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 80.152 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 17 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.522 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 15 noiembrie a.c., 9.930 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.988.595 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost constatate, ieri, 7 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 6.862  de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 1.934 în Italia, 1.253 în Spania, 124 în Franța, 3.018 în Germania, 167 în Marea Britanie, 36 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA,  123 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 8 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 93 în Grecia, 9 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite și câte unul  în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg, Malta, Brazilia, Bulgaria, Kazakhstan, Suedia, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia și Egipt. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 126 de cetățeni români aflați în străinătate, 31 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 11 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, unul în Suedia, unul în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo și unul în Grecia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 797 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg și unul în Tunisia.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

Până la data de 15 noiembrie 2020, au fost raportate 10.560.273de cazuri în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Spania, Regatul Unit, Italia, și Germania.

ŢARACAZURI CONFIRMATEDECEDAȚIVINDECAŢI* 
Franţa1.954.599(+32.095)  44.246 (+354)    139.760          –
Spania1.458.591           –  40.769        –    150.376          – 
Regatul Unit1.344.356(+26.860)  51.766 (+462)        3.121        (+13)
Italia1.144.552(+37.249)  44.683 (+544)    420.810   (+9.376)
Germania   790.503(+16.947)             12.485 (+107)    505.714   (+9.018)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en) 

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 15 NOIEMBRIE 2020
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚIVINDECAȚI* 
54.110.061 (+595.006)1.313.835(+8.964)34.965.983  (+234.694)

* conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE – https://systems.jhu.edu/

* datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 14 – 15 noiembrie 2020

* CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Etichete:
Revolut are probleme în România și în alte țări. Utilizatorii nu pot accesa aplicația sau efectua plăți
Naţional marți, 20 octombrie 2026, 11:20

Revolut are probleme în România și în alte țări. Utilizatorii nu pot accesa aplicația sau efectua plăți

Aplicația financiară Revolut se confruntă marți dimineață, 20 octombrie, cu probleme tehnice în România și în mai multe țări din lume....

Revolut are probleme în România și în alte țări. Utilizatorii nu pot accesa aplicația sau efectua plăți
Guvernul Niculescu: 13 miniştri propuşi au primit aviz favorabil
Naţional luni, 19 octombrie 2026, 20:48

Guvernul Niculescu: 13 miniştri propuşi au primit aviz favorabil

Treisprezece miniștri propuși în Guvernul Niculescu, dintre care doi miniștri delegați, au primit luni aviz favorabil în comisiile de...

Guvernul Niculescu: 13 miniştri propuşi au primit aviz favorabil
Atac cibernetic la Societatea Naţională de Radiocomunicaţii
Naţional luni, 19 octombrie 2026, 14:26

Atac cibernetic la Societatea Naţională de Radiocomunicaţii

Societatea Națională de Radiocomunicații S.A. (SNR), a raportat un incident de securitate cibernetică detectat pe 19 octombrie 2026. Potrivit...

Atac cibernetic la Societatea Naţională de Radiocomunicaţii
Cutremur cu magnitudinea estimată la 4,8, luni în zona Vrancea
Naţional luni, 19 octombrie 2026, 12:36

Cutremur cu magnitudinea estimată la 4,8, luni în zona Vrancea

Un cutremur cu magnitudinea estimată la 4,8 și adâncimea estimată de 76,5 km a fost detectat luni în zona seismică Vrancea, a anunțat...

Cutremur cu magnitudinea estimată la 4,8, luni în zona Vrancea
Naţional luni, 19 octombrie 2026, 11:57

Încep audierile miniștrilor propuși în Guvernul Luca Niculescu. Votul de învestitură este programat marți, 20 octombrie

Miniștrii propuși pentru Guvernul Luca Niculescu vor fi audiați luni și marți, 19 și 20 octombrie 2026, în comisiile de specialitate ale...

Încep audierile miniștrilor propuși în Guvernul Luca Niculescu. Votul de învestitură este programat marți, 20 octombrie
Naţional luni, 19 octombrie 2026, 10:30

UPDATE: Atac cu cuțitul într-o școală din Bistrița. Elevul de clasa a VII-a ar fi vizat un coleg de altă religie. DIICOT a preluat ancheta

Noi informații au fost făcute publice luni, 19 octombrie 2026, despre atacul cu cuțitul de la Școala Gimnazială „Ștefan cel Mare” din...

UPDATE: Atac cu cuțitul într-o școală din Bistrița. Elevul de clasa a VII-a ar fi vizat un coleg de altă religie. DIICOT a preluat ancheta
Naţional duminică, 18 octombrie 2026, 12:24

MApN: Șase drone au fost doborâte în spațiul aerian al României în 2026. Alte 44 de drone sau fragmente au fost neutralizate

Ministerul Apărării Naționale (MApN) anunță că, de la începutul anului 2026, șase drone care au pătruns neautorizat în spațiul aerian al...

MApN: Șase drone au fost doborâte în spațiul aerian al României în 2026. Alte 44 de drone sau fragmente au fost neutralizate
Naţional sâmbătă, 17 octombrie 2026, 21:15

Două drone de atac Geran au fost doborâte de avioane F-16 românești în spațiul aerian al României, deasupra Mării Negre

Două drone de atac din familia Geran, cu propulsie cu reacție, au fost doborâte sâmbătă, 17 octombrie 2026, de avioane F-16 ale Forțelor...

Două drone de atac Geran au fost doborâte de avioane F-16 românești în spațiul aerian al României, deasupra Mării Negre