Federaţia Română de Handbal a stabilit luni, 29 iulie, programul turului Ligii Naţionale de handbal masculin, care debutează pe 15 septembrie şi se încheie pe 24 noiembrie.
Returul de campionat se va disputa între 16 ianuarie şi 15 martie. Ediţia din acest an a Ligii naţionale va cuprinde un sistem play-off şi play-out, cu meciuri programate între 4 şi 31 mai. Debutul noii ediţii de campionat este deosebit de încins pentru iubitorii handbalului din zona Banatului. Cele două reprezentante ale Banatului se vor întâlni chiar în etapa inaugurală a noului sezon competiţional, într-un derby regional de tradiţie, în municipiul de pe Bega.
Etapa a 3-a programează primul derby al campionatului, meciul Ştiinţa Bacău – HCM Constanţa, între vicecampioană şi campioană.
Programul turului:
Etapa I (15 septembrie):
HCM Constanţa-Energia Pandurii Târgu Jiu
HCM Baia Mare-CSM Bucureşti
Ştiinţa Bacău-CSU Suceava
HC Odorhei-CSA Steaua Bucureşti
Potaissa Turda-Dinamo Bucureşti
Poli Timişoara-CS Caraş Severin.
Etapa a II-a (22 septembrie):â
Energia Pandurii Tg. Jiu-CS Caraş Severin
Dinamo Bucureşti-Poli Timişoara
CSA Steaua Bucureşti-Potaissa Turda
CSU Suceava-HC Odorhei
CSM Bucureşti-Ştiinţa Bacău
HCM Constanţa-HCM Baia Mare
Etapa a III-a (25 septembrie):
HCM Baia Mare-Energia Pandurii Tg. Jiu
Ştiinţa Bacău-HCM Constanţa
HC Odorhei-CSM Bucureşti
Potaissa Turda-CSU Suceava
Poli Timişoara-CSA Steaua Bucureşti
CS Caraş Severin-Dinamo Bucureşti.
Etapa a IV-a (29 septembrie):
Energia Pandurii Tg. Jiu-Dinamo Bucureşti
CSA Steaua Bucureşti-CS Caraş Severin
CSU Suceava-Poli Timişoara
CSM Bucureşti-Potaissa Turda
HCM Constanţa-HC Odorhei
HCM Baia Mare-Ştiinţa Bacău
Etapa a V-a (6 octombrie):
Ştiinţa Bacău-Energia Pandurii Tg. Jiu
HC Odorhei-HCM Baia Mare
Potaissa Turda-HCM Constanţa
Poli Timişoara-CSM Bucureşti
CS Caraş Severin-CSU Suceava
Dinamo Bucureşti-CSA Steaua Bucureşti.
Etapa a VI-a (13 octombrie):
Energia Pandurii Tg. Jiu-CSA Steaua Bucureşti
CSU Suceava-Dinamo Bucureşti
CSM Bucureşti-CS Caraş Severin
HCM Constanţa-Poli Timişoara
HCM Baia Mare-Potaissa Turda
Ştiinţa Bacău-HC Odorhei.
Etapa a VII-a (16 octombrie):
HC Odorhei-Energia Pandurii Tg. Jiu
Potaissa Turda-Ştiinţa Bacău
Poli Timişoara-HCM Baia Mare
CS Caraş Severin-HCM Constanţa
Dinamo Bucureşti-CSM Bucureşti
CSA Steaua Bucureşti-CSU Suceava
Etapa a VIII-a (10 noiembrie):
Energia Pandurii Tg. Jiu-CSU Suceava
CSM Bucureşti-CSA Steaua Bucureşti
HCM Constanţa-Dinamo Bucureşti
HCM Baia Mare-CS Caraş Severin
Ştiinţa Bacău-Poli Timişoara
HC Odorhei-Potaissa Turda
Etapa IX-a (17 noiembrie):
Potaissa Turda-Energia Pandurii Tg. Jiu
Poli Timişoara-HC Odorhei
CS Caraş Severin-Ştiinţa Bacău
Dinamo Bucureşti-HCM Baia Mare
CSA Steaua Bucureşti-HCM Constanţa
CSU Suceava-CSM Bucureşti
Etapa a X-a (20 noiembrie):
Energia Pandurii Tg. Jiu-CSM Bucureşti
HCM Constanţa-CSU Suceava
HCM Baia Mare-CSA Steaua Bucureşti
HC Odorhei-CS Caraş Severin
Ştiinţa Bacău-Dinamo Bucureşti
Potaissa Turda-Poli Timişoara
Etapa a XI-a (24 noiembrie):
Poli Timişoara-Energia Pandurii Tg. Jiu
CS Caraş Severin-Potaissa Turda
Dinamo Bucureşti-HC Odorhei
CSA Steaua Bucureşti-Ştiinţa Bacău
CSU Suceava-HCM Baia Mare
CSM Bucureşti-HCM Constanţa.