Va rămâne bibliotecă sau va fi transformată în restaurant?
Biblioteca Municipală Mihail Halici din Caransebeş ar putea fi transformată în restaurant. Actualul proprietar, Episcopia Caransebeşului, încearcă să vândă imobilul unui agent economic, pentru a mai reduce din datoriile acumulate în ultima perioadă.
Administraţia locală nu a fost întrebată dacă doreşte sau nu să achiziţioneze această clădire, una dintre cele mai reprezentative şi încărcate de tradiţie din Caransebeş. Cu toate acestea, consilierii locali au decis să-şi exprime dreptul de preempţiune asupra imobilului, fiind dispuşi să o cumpere de la Episcopie.
Articol editat de Mirabela Afronie, 28 iulie 2013, 20:14